Рішення № 78893668, 28.12.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
806/3241/18
Номер документу
78893668
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2018 року м. Житомир справа № 806/3241/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії. В обгрунтування позову зазначив, що перебуває на обліку в Коростенському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. При призначенні йому пенсії відповідачем не було враховано документи про розмір його заробітної плати з 02.01.1980 по 15.06.1985, оскільки за твердженням відповідача вони не відповідача вимогам про первинні документи. У звязку з вказаними обставинами Коростенським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було надіслано відповідні запити. Проте, перерахунок пенсії йому було проведено, не з дня отримання відповідей на вказані запити, а лише після звернення позивача із заявою з цього приводу. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його здійснити перерахунок пенсії.

Справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.

Відповідач, у встановлений судом строк не направив на адресу суду відзив на позовну заяву.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 11.03.2017 перебуває на обліку в Коростенському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком.

При призначенні йому пенсії відповідачем не було враховано документи про розмір його заробітної плати з 02.01.1980 по 15.06.1985, оскільки за твердженням відповідача вони не відповідача вимогам про первинні документи.

Відповіді на вказані запити до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшли 15.11.2017.

Проте, перерахунок пенсії позивача з врахуванням отриманих відповідей було здійснено лише з 01.03.2018.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої, другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058).

Частиною першою статті 9 Закону №1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Стаття 41 цього Закону, визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонд України 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

На підтвердження розміру заробітної плати, яку позивач отримував у період з 02.01.1980 по 15.06.1985 на підприємстві ОАО "Нежневартовскнефтегаз", позивач до заяви про призначення пенсії долучив відповідні довідки. Як свідчить зміст вказаних довідок, вони містить всю необхідну інформацію про заробітну плату із зазначенням, що видані на основі особових рахунків про нарахування заробітної плати, містять відбиток печатки товариства, підписані уповноваженими на те особами, чинні та не визнані недійсними.

Вказані довідки є чинними та у встановленому законом порядку скасовані або визнанні недійсними не були. Доказів на підтвердження протилежного відповідачем не надано та судом в ході розгляду справи не встановлено.

В даному випадку, на переконання суду, позивач не може бути позбавлений свого права на отримання пенсії, обчисленої із врахуванням довідок про отримуваний у період з 02.01.1980 по 15.06.1985 на підприємстві ОАО "Нежневартовскнефтегаз" дохід .

Крім того, суд зазначає, що дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії позивача без врахування вказаних довідок є непропорційними заявленій легітимній меті (підтвердження обґрунтованості довідки про заробітну плату, наданої позивачем, шляхом проведення перевірок), тому їх не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, адже відповідач у даному випадку не врахував той факт, що позивач позбавлений можливості надати інші довідки про заробітну плату за вказаний період.

Відповідно до п.1.6. Порядку №22-1 встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Крім того, п. 1.7. Порядку №22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Абзацом 2-4 цього пункту 1.7 Порядку №22-1 встановлено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення.

При цьому, як встановлено п.4.1. Порядку №22-1 заяви про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Разом з тим, зазначеним пунктом Порядку встановлено, що особі (або посадовій особі) органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2. Порядку №22-1 визначено обов'язки органу, що призначає пенсію при прийманні документів. При цьому, як встановлено зазначеним пунктом, орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

З огляду на те, що позивачем при зверненні щодо призначення пенсії було надано усі документи, які підтверджували його дохід отриманий у період з 02.01.1980 по 15.06.1985 на підприємстві ОАО "Нежневартовскнефтегаз", крім того ці ж дані було підтверджено після отримання відповідачем відповідей на запит, то саме з дня звернення щодо призначення йому пенсії у позивача виникло право на врахування доходу за період з 02.01.1980 по 15.06.1985 на підприємстві ОАО "Нежневартовскнефтегаз" при обрахунку пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (вул. К.Лібкнехта, 19 а, кв. 1, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11500, РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області код ( вул. Грушевського,16/1, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501 код ЄДРПОУ 37909216) про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 11.03.2017 - протиправними.

Зобовязати Коростенське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 11.03.2017 по 28.02.2018 з врахуванням довідок за період його роботи з 02.01.1980 по 15.06.201985 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева