Рішення № 78893661, 28.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
0840/4050/18
Номер документу
78893661
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28 грудня 2018 року Справа № 0840/4050/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: ОСОБА_1 (69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28.09.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1П.) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними з 01.01.2018 дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області під час перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» щодо зменшення раніше призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії в розмірі 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

- визнати протиправними з 01.01.2018 дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області під час перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» щодо неперерахунку включених у склад грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, виходячи з розмірів окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, розміри яких встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та довідкою, наданою Управлінням СБ України в Запорізькій області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відновити ОСОБА_1 розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону станом на 17.09.2011) у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та в подальшому виплачувати йому пенсію у вказаному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, виплату посадового окладу в полуторному розмірі, обчислених виходячи з розмірів окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, розміри яких встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та довідкою, наданою Управлінням СБ України в Запорізькій області, а також виплатити різницю між перерахованою та вже виплаченою пенсією.

Ухвалою суду від 02.10.2018 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Згідно наказу №244 від 27.09.2018 суддя перебував у відпустці з 16.10.2018 по 04.11.2018.

Ухвалою суду від 05.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено до судового розгляду в засіданні 27.11.2018.

Розгляд справи відкладався на 18.12.2018 та 26.12.2018.

18.12.2018 від позивача надійшла заява (вх. №41665 від 18.12.2018) про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

26.12.2018 від представника відповідача надійшла заява (вх. №42473 від 26.12.2018) про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

Обґрунтування позовних вимог викладено у позовній заяві від 27.09.2018 та відповіді на відзив від 23.11.2018. Зокрема зазначено, що з 17.09.2011 позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та одержує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ ) у розмірі 80 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. В квітні 2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 без включення в перерахунок таких складових грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та виплата посадового окладу в полуторному розмірі, внаслідок чого зменшено основний розмір пенсії позивача з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. У травні 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням у складі грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, обчислених згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та довідки, наданої Управлінням СБ України в Запорізькій області, але відповідачем жодного перерахунку на момент подачі позову не здійснено. У відповідь на зверненняпозивач отримав відмову у перерахуванні пенсії з посиланням на те, що перерахунок проведено згідно з нормами законодавства, яке діяло на день проведення відповідного перерахунку, тому й максимальний розмір пенсії позивача не перевищує 70% відповідних сум грошового забезпечення. У звязку з незгодою з діями відповідача вважає, що порушені його права на отримання пенсії у збільшеному розмірі, внаслідок її перерахунку за новими зміненими розмірами посадового окладу у складі грошового забезпечення у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, що визначається виключно на законодавчих (а не підзаконних) підставах, має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, оскільки це передбачено ст.63 Закону № 2262-ХІІ. Дії відповідача вважає протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

У відповідності до відзиву на позовну заяву від 14.11.2018 (вх.№37353 від 19.11.2018) відповідачем зазначено, що перерахунок пенсії позивача відбувся у звязку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Всі пенсії, які перераховуються або призначаються відповідно до грошового забезпечення військовослужбовців, призначаються (перераховуються) виходячи із відсоткового розміру, який встановлено Законом №2262 на дату призначення (перерахунку) пенсії. Іншого чинним законодавством не передбачено. Отже, дії відповідача щодо застосування 70% грошового забезпечення, передбаченого Законом № 2262-XII під час проведення перерахунку пенсії позивачу є такими, що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, оскільки на момент здійснення такого перерахунку діяла норма ст.13 Закону № 2262-XII, яка передбачала саме такий максимальний відсоток грошового забезпечення. Офіційне тлумачення з приводу видів грошового забезпечення, які включаються для призначення та перерахунку пенсії, дано рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015, а саме: усі призначені пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку лише з таких додаткових видів грошового забезпечення - надбавки, доплати, підвищення. Даний перелік є вичерпним. Отже, з 01.01.2018 всі пенсії перераховуються з врахуванням видів грошового забезпечення, які чітко визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» і не включають суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі. З огляду на викладене відповідач просить суд у позові відмовити.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 17.09.2011 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону № 2262-ХІІ, про що свідчить пенсійне посвідчення серії ААІ №310511 (а.с.21).

З 2011 року ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-ХІІ було призначено пенсію за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, вислуга складає 30 років.

У серпні 2017 року позивач звернувся до Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення йому перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат посадового окладу у полуторному розмірі та відповідно, про зобовязання його здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.06.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення з якого призначається пенсія матеріальної допомоги на оздоровлення (код 105), матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (код 107), виплати посадового окладу в полуторному розмірі (код 30).

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 23.08.2017 по справі №335/9085/17 (провадження №2-а/335/420/2017) частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення перерахунку його пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат посадового окладу в полуторному розмірі та зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.06.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, таких виплат, зазначених у додатку до листа ОСОБА_1 Служби Безпеки України в Запорізькій області від 10.05.2017 №59/Б-56/60/33: матеріальної допомоги на оздоровлення (код 105), матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (код 107), виплати посадового окладу в полуторному розмірі (код 30), з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 27-32).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 23.08.2017 по справі №335/9085/17 (провадження №2-а/335/420/2017) залишено без змін (а.с. 33-37).

Як зазначив позивач та підтверджено матеріалами справи, наприкінці 2017 року на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 23.08.2017 по справі №335/9085/17 (провадження №2-а/335/420/2017), залишеної без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017, відповідачем було перераховано йому основний розмір пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат посадового окладу в полуторному розмірі (а.с. 18).

В квітні 2018 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі.

25.05.2018 позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою, в якій просив перерахувати пенсію за вислугу років з 01 січня 2018 року у розмірі 80 % грошового забезпечення та з урахуванням у складі грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, обчислених згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та довідки, наданої Управлінням СБ України в Запорізькій області; виплатити різницю між перерахованою та виплачуваною на теперішній час пенсією з 01 січня 2018 року; виплачувати в подальшому перераховану пенсію за вислугу років та надати детальний розрахунок пенсії з переліком усіх складових грошового забезпечення, з яких розрахована пенсія (а.с. 11-14).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 08.06.2018 №1340/Б-9 позивача повідомлено про те, що перерахунок проведено згідно з нормами законодавства, яке діяло на день проведення відповідного перерахунку, тому й максимальний розмір пенсії позивача не перевищує 70% відповідних сум грошового забезпечення та з питань, які стосуються зміни структури грошового забезпечення або щодо отримання інформації про складові, які підлягають включенню до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, позивачу запропоновано звернутись до уповноваженого органу (а.с.15-16).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення раніше призначеної пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2018.

При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача, виходячи з наступного.

Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд встановив, що дійсно підпунктом 8 пункту 6 Розділу 2 (Прикінцеві та перехідні положення) Закону України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ і зменшено розмір пенсій військовослужбовців спочатку з 90% до 80 % грошового забезпечення, а надалі з 80 % до 70% грошового забезпечення.

У той же час, пунктом 2 Розділу 2 (Прикінцеві та перехідні положення) Закону №3668-VIвстановлено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІпоширюється на відносини, які виникли після набуття чинності.

Отже, дія Закону № 3668-VI не поширюється на ОСОБА_1, оскільки йому призначено пенсію до набрання чинності цим Законом, а, відтак, відповідачем не доведено підстави визначення розміру пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічної думки дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи №583/2264/17 (адміністративне провадження №К/9901/1786/18) у постанові від 19.06.2018.

При цьому, приймаючи рішення суд зважував також на те, що відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей»пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗаконом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII«Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(далі - Закон№2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»(далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієїпостанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови КМУ № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІвідносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Висновки суду першої інстанції ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, упостанові ВерховногоСуду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15.

Крім того, суд враховує що Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 23.08.2017 по справі №335/9085/17 (провадження №2-а/335/420/2017) частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 та визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення перерахунку його пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат посадового окладу в полуторному розмірі та зобовязано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.06.2017, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, таких виплат, зазначених у додатку до листа ОСОБА_1 Служби Безпеки України в Запорізькій області від 10.05.2017 №59/Б-56/60/33: матеріальної допомоги на оздоровлення (код 105), матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань (код 107), виплати посадового окладу в полуторному розмірі (код 30), з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 27-32).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 23.08.2017 по справі №335/9085/17 (провадження №2-а/335/420/2017) залишено без змін (а.с. 33-37).

Посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 суд вважає необґрунтованими, оскільки вказане рішення стосується підстав перерахунку раніше призначених пенсій, а не підстав призначення пенсій.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

З урахуванням зясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, слідує, що позивач має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.01.2018 раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, і відновити його порушені права шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням у складі грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі, обчислених згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та довідки, наданої Управлінням СБ України в Запорізькій області з 01.01.2018.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 27.09.2018 №096815 (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними з 01.01.2018 дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області під час перерахунку пенсії позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" щодо зменшення раніше призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії в розмірі 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Визнати протиправними з 01.01.2018 дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області під час перерахунку пенсії позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" щодо неперерахунку включених у склад грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплати посадового окладу в полуторному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відновити ОСОБА_1 розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 та в подальшому виплачувати йому пенсію у вказаному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, виплату посадового окладу в полуторному розмірі, обчислених виходячи з розмірів окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, розміри яких встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та довідкою, наданою Управлінням СБ України в Запорізькій області, а також виплатити різницю між перерахованою та вже виплаченою пенсією.

Стягнути на користь ОСОБА_1 69104, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.12.2018.

Суддя І.В.Садовий