
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5073/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визнанчення дати проведення перерахунку отримуваного нею довічного грошового утримання з 01.08.2018;
- зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити їй з 01.01.2018 по 31.07.2018 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% суддівської винагороди судді районного суду Житомирської області, який працює на відповідній посаді, що складає 31716 грн. на підставі довідки від 26.07.2018 №1535/18, без обмеженням граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, та виплатити їй різницю недоплаченого за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням уже виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що відповідач протиправно здійснив перерахунок грошового утримання судді з 01.08.2018, а не з 01.01.2018, незважаючи на те, що розміри складових суддівської винагороди судді змінено з 01.01.2018.
Позивач в судове засідання не з'явилася, на адресу суду направила заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання до суду не прибув, щодо при чи неявки суд не повідомляв, на адресу суду направив відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначив, що підстав для перерахунку з 01.01.2018 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не має, оскільки Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", яким внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини, набрав чинності з 22.07.2018. Тому, відповідач діяв у спосіб та у межах компетенції визначених законодавством України.
Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку у Овруцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, що складається із посадового окладу, 70% доплати за вислугу років та 10% надбавки за адміністративну посаду.
01.08.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області від 26.07.2018 №1535/18-Вих відповідно якої суддівська винагорода судді з 01.01.2018 становила 31716,00 грн.
Листом від 31.08.2018 №28/Б-08 Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснено з 01.08.2018, оскільки, Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" яким внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року, як розрахункової величини, набрав чинності з 22.07.2018, тому підстав для проведення перерахунку з 01.01.2018 не має. Крім цього, зазначено, що в силу ст. 58 Конституції України закони зворотної дії у часі не мають.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VIII у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015 визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до ч. 4 ст. 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VIII від 06.12.2016 було установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.
Законом України від 15.05.2018 року № 2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" внесено зміни до абзацу 2 п. 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 2, ст. 25) слово та цифри "1600 гривень" замінити словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
З огляду на наведене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Посилання відповідача на те, що Законом України від 15.05.2018 року № 2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності з 22.07.2018, тому перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачу здійснено з 01.08.2018, оскільки відповідно до ст.58 Конституції України закони не мають зворотної дії у часі судом до уваги не приймається з огляду на наступне.
Закон України від 15.05.2018 № 2415-VІІІ "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" містить темпоральні застереження щодо зворотної дії у часі правової норми щодо зміни розрахункової величини, з якої обраховується суддівська винагорода, а саме не з 1600 грн., а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, починаючи з 1 січня 2017 року.
Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач здійснивши позивачу перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018, а не з 01.01.2018, не вірно тлумачив норми Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав та Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIIІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а тому визнає дії відповідача щодо проведення перерахунку позивачу щомісячного довічного грошового утримання з 01.08.2018 на підставі вказаної довідки протиправними та вважає за необхідне зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області від 26.07.2018 №1535/18-Вих та виплатити їй різницю недоплаченого щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 з урахуванням уже виплачених сум.
Щодо вимоги позивача зобов'язати здійснити такий перерахунок без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, то вона задоволенню не підлягає, оскільки матеріалами справи не підтверджується, що при здійсненні перерахунку зазначеного утримання на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області від 26.07.2018 №1535/18-Вих мало місце обмеження граничного розміру такого утримання позивачу.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідачем не доведено правомірності дій щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018, натомість наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів підтверджено право позивача на перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку з підвищенням, починаючи з 01.01.2018.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду. Крім того, це є правом, а не обов’язком суду.
Приймаючи до уваги обставини справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням задоволення позову ОСОБА_1, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області сплаченого судового збору у сумі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. М.Грушевського, 20 Б, смт.Лугини, Лугинський район, Житомирська область,11301, РНОКПП НОМЕР_1) до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області ( вул. Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, Овруцький район, Житомирська область,11101, ЄДРПОУ 40380946) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання задовольнити.
Визнати протиправними дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо визначення дати проведення перерахунку отримуваного ОСОБА_1 довічного грошового утримання з 01.08.2018 .
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.07.2018 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 90% суддівської винагороди судді районного суду Житомирської області, який працює на відповідній посаді, що складає 31716 грн. на підставі довідки від 26.07.2018 №1535/18 та виплатити їй різницю недоплаченого за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням уже виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева