
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2018 р. Справа№200/13682/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Сєрих М.Ю., розглянувши за правилами загального позовного провадження администратівну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Маріуполь - Авто” м. Маріуполь
до відповідача: Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації м. Краматорськ
про: визнання протиправним рішення Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 06.11.2018 року щодо оголошення відкритого конкурсу з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах, проведення якого призначено на 27.12.2018 року.
за участю
представників сторін
від позивача: ОСОБА_1 – за довірен.,
від відповідача: ОСОБА_2 – за довірен.
Позивач, Приватне акціонерне товариство “Маріуполь - Авто” м. Маріуполь, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації м. Краматорськ про визнання протиправним рішення Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 06.11.2018 року щодо оголошення відкритого конкурсу з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах, проведення якого призначено на 27.12.2018 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07 листопада 2018 року у газеті “Восточний проект” № 45 (1149) Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації було опубліковано оголошення про відкритий конкурс № 66 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах. Проведення відкритого конкурсу № 66 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньообласних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах призначено на 27 грудня 2018 року. Відповідно до ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, організатор перевезень затверджує умови конкурсу. Таким чином відповідач як суб’єкт владних повноважень, повинен був до оголошення конкурсу розробити та затвердити обов’язкові та додаткові умови проведення конкурсу, які згодом підлягають оприлюдненню в оголошенні про проведення конкурсу. Позивач зазначає, що згідно приписів Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», організатор конкурсу – відповідач є регуляторним органом, який має право приймати регуляторні акти. З урахуванням обов»язку, визначеного ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 10. Порядку № 1081 та ознак, притаманним регуляторному акту, умови проведення Конкурсу № 66 є регуляторним актом, а від так, повинні розроблятися, розглядатися, прийматися та оприлюднюватися з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» у тому числі погоджуватися з уповноваженим органом, що реалізує державну регуляторну політику відповідно до ст. 21 вищезазначеного закону. Позивач зазначає, що відповідачем не здійснено погодження умов конкурсу, що вочевидь свідчить про недотримання відповідачем законодавство визначеного обов’язку погодження, розроблення та затвердження умов конкурсу, як передумови оголошення конкурсу, а від так відповідач не мав повноважень приймати 06.07.2018 року рішення про оголошення конкурсу № 66. За відсутності належним чином розроблених та затверджених відповідачем умов конкурсу будь – які дії, пов’язані з оголошенням та проведенням конкурсу є незаконними, а їх результати підлягають скасуванню а обов’язковому порядку.
Представник позивача у судове засідання з’явився підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував надавши відзив, відповідно до якого зазначив наступне. Департамент визначено організатором проведення конкурсу з перевезення пасажирів. Відповідно до п. 28 Порядку № 1081 визначено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошень може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити визначений перелік інформації. Відповідач зазначає, що чинним законодавством не встановлено жодних вимог до порядку або способу затвердження умов конкурсу окремим документом. На виконання вимог чинного законодавства України 06.11.2018 р. Департаментом прийнято рішення про оголошення відкритого конкурсу з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах та затверджено умови конкурсу, а 07.11.2018 р. розміщено в засобах масової інформації оголошення про проведення конкурсу. Також відповідач зазначає, що умови конкурсу не мають ознак регуляторного акту, а отже не потребують вчинення дій, що є передумовою прийняття регуляторного акту, в тому числі погодження в державній регуляторній службі України. З урахуванням вищенаведеного відповідач просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання з’явився просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні, розгляд справи призначено на 12.12.2018 р.
12.12.2018 р. суд відклав розгляд справи на 19.12.2018 р.
19.12.2018 р. суд оголосив перерву у судовому засіданні до 21.12.2018 р.
21.12.2018 р. у судовому засіданні за письмовою згодою сторін суд закрив підготовче судове засідання та перейшов до розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон), «Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» затвердженим Постановою КМУ 03.12.2018 р. № 1081 (далі - Порядок № 1081).
Закон України «Про автомобільний транспорт» визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Згідно абз. 4 ст. 7 Закону забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), покладається на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.
Статтею 44 Закону визначено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
Відповідно до п. 10 Порядку організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 р. та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.
Транспортні засоби, пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, повинні бути пристосовані для користування інвалідами з вадами зору, слуху та з ураженнями опорно-рухового апарату, а також передбачати можливість встановлення зовнішніх звукових інформаторів номера і кінцевих зупинок маршруту, текстових та звукових систем у салоні для оголошення зупинок. Загальний перелік відповідних вимог встановлюється згідно з порядком визначення класу комфортності автобусів, сфери їх використання за видами сполучень та режимами руху, затвердженого Мінінфраструктури.
Пунктом 28 Порядку визначено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію:
1) найменування організатора та робочого органу;
2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу:
на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності;
на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо);
3) умови конкурсу;
4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу;
5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі;
6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;
7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі;
8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;
9) розмір плати за участь у конкурсі;
10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово – цивільної адміністрації № 942/5-18 від 27.07.2018 р. визначено департамент розвитку базових галузей промисловості облдержадміністрації організатором проведення конкурсів з перевезення пасажирів на приміських та міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області.
06.11.2018 р. директором департаменту розвитку базових галузей промисловості облдержадміністрації ОСОБА_3 затверджено рішення про оголошення відкритого конкурс № 66 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах, яким визначено номери об’єктів, номери маршрутів, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів, кількість автобусів, випуски, інтервал, періодичність виконання перевезень, категорія, клас ТЗ. Також зазначеним рішенням про оголошення конкурсу визначені умови даного конкурсу № 66.
07.11.2018 р. в газеті «Восточний проект» № 45 (1149) було розмішено оголошення про проведення відкритого конкурсу № 66 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах.
Позивач зазначає, що відповідач є суб’єктом владних повноважень – регуляторним органом, а рішення про оголошення відкритого конкурсу № 66 є регуляторним актом.
Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (далі по тексту Закон 1160) визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Статтею 1 Закону 1160 визначенні терміни, а саме:
Регуляторний акт це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Регуляторний орган - Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національний банк України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноособово приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти.
Регуляторна діяльність - діяльність, спрямована на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів, яка здійснюється регуляторними органами, фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, територіальними громадами в межах, у порядку та у спосіб, що встановлені Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Суд зазначає, що регуляторним актом може бути нормативно – правовий акт, або інший офіційний письмовий документ. Документ який є регуляторним актом повинен мати усі ознаки регуляторного акту. В даному випадку документ який є регуляторним актом повинен встановлювати, змінювати чи скасовувати норми права, застосовувались неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Затверджені умови проведення відкритого конкурс № 66 з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремому об’єкті, рішенням від 06.12.2018 не встановлюють, не змінюють та не скасовують норм права, застосовуються одноразово в межах проведення даного конкурсу № 66, а також розповсюджуються на визначене коло осіб – перевізників – претендентів.
З огляду на вищезазначене умови проведення відкритого конкурсу № 66 які затверджені рішенням від 06.11.2018 р. не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Крім того суд зазначає, що а ні Законом України «Про автомобільний транспорт» а ні «Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» не визначено, вимог, щодо оформлення рішення про затвердження умов проведення конкурсу.
Суд не приймає посилання позивача на листи Державної регуляторної служби, оскільки зазначені листи, не є нормативно правовим актом, а мають інформаційних характер для певного кола осіб.
З урахуванням вищенаведеного суд вважає, що відповідачем затверджені умови проведення конкурсу №66 на підставі яких прийнято рішення Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 06.11.2018 року щодо оголошення відкритого конкурсу з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах, проведення якого призначено на 27.12.2018 року, у межах повноважень та у спосіб передбачений законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до вимог ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Крім цього, згідно усталеної практики Європейського суду зправ людини по справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
У відповідності до вимог ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є безпідставними та такими що не підлягають задоволенню.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства “Маріуполь - Авто” до Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним рішення Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації від 06.11.2018 року щодо оголошення відкритого конкурсу з перевезення пасажирів на приміських і міжміських (крім внутрішньорайонних) внутрішньо обласних автобусних маршрутах загального користування в Донецькій області на 78 окремих об’єктах, проведення якого призначено на 27.12.2018 року – відмовити
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 грудня 2018 року в присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст рішення складено та підписано 29.12.2018 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.