
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2018 року м. Житомир справа № 806/2797/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання зарахувати загальний стаж та призначити пільгову пенсію,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання зарахувати загальний стаж та призначити пільгову пенсію. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує на те, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Проте, йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач вважає, що така відмова відповідача не ґрунтується на нормах чинного законодавства, оскільки на його думку у нього є необхідний стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Усною ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання, після наданих сторонами пояснень та дослідження письмових доказів, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 14.10.1997 зареєстрований, як фізична особа підприємець.
28.01.2018 він звернувся до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2.
06.03.2018 Андрушівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішенням №548/021 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки загальний стаж роботи становить 25 років 5 місяців 1 день, а для призначення такого виду пенсії необхідно мати 26 років і 6 місяців загального стажу.
Відповідачем при винесенні вказаного рішення було вказано, що загальний стаж позивача складається з наступних періодів:
з 01.09.1977 по 30.04.1978 - 8 місяців; з 22.06.1978 по 23.08.1978 - 2 місяці 12 днів; з 01.09.1978 по 13.04.1979 - 7 місяців 13 днів; з 05.05.1979 по 25.04.1981 - 1 рік 11 місяців 21 день; з 01.09.1981 по 01.07.1983 - 1 рік 10 місяців 1 день; з 01.08.1983 по 14.11.1984 - 1 рік 3 місяці 14 днів; з 30.11.1984 по 26.05.1985 - 5 місяців 25 днів; з 28.05.1985 по 05.03.1993 - 7 років 9 місяців 9 днів; з 15.03.1993 по 31.03.1993 - 17 днів; з 15.05.1993 по 15.07.1993 -2 місяці 1 день; з 01.04.1998 по 26.05.1998 - 1 місяць 26 днів; з 27.05.1998 по 14.06.1999 - 1 рік 11 днів; з 15.06.1999 по 30.09.2001 - робота пропорційно до суми плачених страхових внесків ФОП ОСОБА_1 - 1 рік 17 днів; з 01.03.2001 по 31.03.2001 - 1 місяць; з 01.01.2004 по 31.12.2017 - робота пропорційно до суми плачених страхових внесків ФОП ОСОБА_1- 8 років 15 днів.
При винесенні спірного рішення відповідачем було зараховано лише період ведення позивачем підприємницької діяльності пропорційно до сплачених страхових внесків.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КМУ.
Приписами ч.1 ст. 26 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Водночас, відповідно до п. "б" ст.13 "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідачем не заперечується факт наявності у позивача необхідного для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Позивач має стаж роботи за списком №2 - 7 років 9 місяців 19 днів, тобто більше половини передбаченого п. "б" ст.13 "Про пенсійне забезпечення" у зв’язку з чим, позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на 3 роки, тобто з 57 років.
Відповідачем не заперечується факт наявності у позивача необхідного для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
За нормами п.п.1 п.3-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
З огляду на наведену норму суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно зараховано до загального стажу ОСОБА_1 лише період ведення позивачем підприємницької діяльності пропорційно до сплачених страхових внесків, тоді як вказана норма передбачає обов’язок щодо зарахування до стажу періоди ведення підприємницької діяльності незалежно від сплаченого розміру.
Згідно вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Андрушівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності свого рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому позовні вимоги є обґрунтованими та їх слід задовольнити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку з задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 704,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (вул. Садова,37, с.Тарасівка, Андрушівський район, Житомирська область,13405, РНОКПП НОМЕР_1) до Андрушівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Вобяна,15, м.Андрушівка, Андрушівський район, Житомирська область,13401, код ЄДРПОУ 40381604) про зобов'язання зарахувати загальний стаж та призначити пільгову пенсію задовольнити.
Визнати неправомірними дії Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 гавриловичу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дня досягнення пенсійного віку, тобто з 01.11.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева