
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2088/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання НовакЛ.О.,
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Ковельської міської ради Волинській області до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним та скасування акту, визнання протиправним та скасування клопотання,
ВСТАНОВИВ:
Ковельська міська рада Волинській області (далі Ковельська міська рада, позивач) звернулася з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за обєктом земельної ділянки від 23 березня 2018 року №105-ДК/120/АП/09/01-18, визнання протиправним та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем проведено перевірку правомірності прийнятих рішень щодо земельних питань Ковельською міською радою при відведенні земельних ділянок, наданих у власність, користування, оренду, зміну цільового призначення, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за обєктом земельної ділянки від 23 березня 2018 року за №105-ДК/120АП/09/01-18 (далі акт перевірки), в якому зазначено про порушення вимог чинного законодавства при прийнятті рішень Ковельською міською радою. Враховуючи порушення, які встановленні під час проведення перевірки позивачу було направлено клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18 (далі клопотання).
Позивач вважає, що державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів, шляхом проведення перевірки правомірності прийнятих рішень щодо земельних питань Ковельською міською радою Волинської області було здійснено державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ковельському, Старовижівському, Турійському районах ОСОБА_4 з порушенням вимог наказу ГУДержгеокадастру у Волинській області від 07 лютого 2018 року №45-ДК, а саме: не виконано вимогу пункту 4 частини четвертої статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», згідно якого державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюється шляхом розгляду документації із землеустрою, повязаної з використанням та охороною земель. Зокрема, не досліджено та не вивчено матеріали та документи, на підставі яких приймались рішення Ковельської міської ради, які відображені в оскаржуваному акті перевірки.. Під час проведення перевірки відповідач керувався іншими нормами земельного законодавства ніж ті, що підлягали застосуванню та які були правомірно враховані при прийнятті рішень Ковельською міською радою. Також, були порушені терміни проведення перевірки та не дотримано вимог щодо порядку оформлення акту перевірки. Крім того, зазначає, що позивачу не було надано можливості надати пояснення та зауваження до акту перевірки.
З наведених вище підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі частини четвертої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
У відзиві на позов від 08 листопада 2018 року представник відповідача позов заперечив, посилаючись на правомірність висновків, викладених в акті перевірки від 23березня 2018 року за №105-ДК/120АП/09/01-18 та на правомірність прийнятого на підставі акту клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18, в якому вказані рішення Ковельської міської ради, які належить привести у відповідність до вимог чинного законодавства. Крім того, зазначив, що акт перевірки не є правовим актом індивідуальної дії, оскільки не є актом застосування норм права та не встановлює конкретні приписи, звернені до окремої особи, а само по собі його складання за результатами перевірки уповноваженими особами не може порушувати прав позивача. З наведених підстав відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
У поданих до суду відповіді на відзив від 12 листопада 2018 року за вих.№68 та додаткових поясненнях від 13 грудня 2018 року за вих. №85 позивач підтвердив власну правову позицію, додатково зазначивши, що відповідачем не наведено жодного доказу на підставі якого можна було б стверджувати про наявність порушення, допущеного органом місцевого самоврядування при прийнятті рішень, що знайшли своє відображення у оскаржуваних акті перевірки від 23 березня 2018 року за №105-ДК/120АП/09/01-18 та клопотанні від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18.
У поданих до суду запереченнях на відповідь на відзив від 19 листопада 2018 року відповідач підтвердив власну правову позицію, не погодившись із доводами протилежної сторони.
В судовому засіданні представники позивача, кожен зокрема, позовні вимоги підтримала повністю та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому відзиві проти позову та запереченнях на відповідь на відзив, просив у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 07 лютого 2018 року №42-ДК із змінами, внесеними наказом ГУДержгеокадастру у Волинській області від 23 лютого 2018 року №105-ДК, уповноваженим особам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ковельському, Старовижівському, Турійському районах ОСОБА_4 та ОСОБА_5 доручено здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, шляхом проведення перевірки правомірності прийнятих рішень щодо земельних питань Ковельською міською радою при відведенні земельних ділянок, наданні у власність, користування, оренду, зміну цільового призначення.
Під час проведення заходу державного контролю до Ковельської міської ради було надіслано клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель від 14 лютого 2018 року №45-ДК. На дане клопотання Ковельською міською радою були надані відповідні матеріали.
За результатами здійснення заходу контролю відповідачем складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за обєктом земельної ділянки від 23 березня 2018 року за №105-ДК/120АП/09/01-18.
Перевіркою рішень за 2017 рік, прийнятих Ковельською міською радою при відведенні земельних ділянок, наданні у власність, користування, оренду, зміну цільового призначення встановлено наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2099 року №982 «Порядок розміщення малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності» передбачено, що стаціонарна мала архітектурна форма тимчасова одноповерхова споруда соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення для провадження підприємницької діяльності висотою не вище ніж 4 метри, що має по зовнішньому контуру площу близько 30 кв. метрів, виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без закладення фундаменту. Проте, рішеннями Ковельської міської ради №68/30 від 11березня 2015 року, №2/20 від 26 листопада 2015 року, №11/28 від 23 червня 2016 року, №14/30 від 29 вересня 2016 року, №15/22 від 27 жовтня 2016 року надаються в оренду більші за площею земельні ділянки ніж передбачені даною постановою.
Рішенням Ковельської міської ради від 02 лютого 2017 року №19/29 «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по вул.Кубанській, 13Б» громадянину ОСОБА_6 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у приватну власність орієнтовною загальною площею 800кв.м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по вул.Кубанській, 13Б за рахунок земельних ділянок, що перебувають в оренді громадянина ОСОБА_6, для городництва відповідно площами 300кв.м та 362кв.м, з метою зміни їх цільового призначення та категорії земель та 138кв.м за рахунок земель Ковельської міської ради, не наданих у власність чи користування, що суперечить вимогам пункту 2 статті 79-1 та статті 141 Земельного кодексу України, статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Рішення Ковельської міської ради «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 23 лютого 2017 року №20/31, від 25 травня 2017 року №26/11, від 17серпня 2017 року №28/28, від 28 вересня 2017 року №29/8, від 28 вересня 2017 року №29/10, від 23 листопада 2017 року №31/9, від 23 листопада 2017 року №31/11, від 22червня 2017 року №27/24 прийняті з порушенням пункту 1 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пункту 2 статті 79/1 та статті 118 Земельного кодексу України.
Рішення Ковельської міської ради «Про безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд /присадибна ділянка/, ведення садівництва, для будівництва індивідуальних гаражів» від 25 травня 2017 року №26/12, від 28 вересня 2017 року №29/31, від 28 вересня 2017 року №29/34, від 23 листопада 2017 року №31/27, від 23 листопада 2017 року №31/28, від 22 червня 2017 року №27/25 прийняті з порушенням пункту 2 статті 79-1 ста статті 118 Земельного кодексу України.
Рішення Ковельської міської ради «Про переоформлення права користування земельною ділянкою» від 28 вересня 2017 року №29/18, від 28 вересня 2017 року №29/19 прийняті з порушенням статтей 123, 124, 134 Земельного кодексу України.
Враховуючи порушення, які встановленні під час проведення перевірки ГУ Держгеокадастру у Волинській області було направлено Ковельській міській раді клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18, в якому вказані рішення міської ради, які належить привести у відповідність до вимог чинного земельного законодавства.
Проаналізувавши зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року №963-IV (далі Закон №963-IV), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Статтею 4 Закону №963-IV визначено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Згідно із статтею 5 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Моніторинг родючості ґрунтів земель сільськогосподарського призначення та агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення проводить центральний орган виконавчої влади з питань аграрної політики.
Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі встановлені статтею 6 Закону №963-IV до яких належить: а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання; розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям; дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою; дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків; додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю; б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо: приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України; припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону; в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань; г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів; ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель; д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам; е) вирішення інших питань відповідно до закону.
Відповідно до пунктів 1, 3, підпункту 5 пункту 4 Положення про управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, затвердженого наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинські області від 06січня 2017 року №1, управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі Управління) є структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру у Волинські області, дія якого поширюється на територію Волинської області.
Завданням Управління є реалізація повноважень Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на території Волинської області.
Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі, зокрема, за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Статтею 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до статті 10 Закону №963-IV державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;
передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.
Обставини, які б свідчили про порушення суб'єктом владних повноважень вимог чинного законодавства при проведенні перевірки правомірності прийнятих рішень щодо земельних питань Ковельською міською радою при відведенні земельних ділянок, наданих у власність, користування, оренду, зміну цільового призначення судом не встановлено.
Разом з тим, відсутність в акті перевірки підпису старшого державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Ковельському, Старовижівському, Турійському районах ОСОБА_5 не є порушенням вимог земельного законодавства.
Крім того, суд зауважує, що акт перевірки - це службовий документ, що підтверджує факт проведення перевірки посадовими особами контролюючого органу та відображає її результати, є носієм певної інформації, однак, не тягне за собою виникнення, зміну або припинення прав та обов'язків позивача, оскільки передує прийняттю акту індивідуальної дії, який породжує певні правові наслідки та підлягає оскарженню у встановленому процесуальним законодавством порядку.
Отже, акт перевірки є носієм доказової інформації, яка в подальшому повинна використовуватися контролюючим органом для прийняття рішення щодо визначення господарюючому суб'єкту відповідних заходів та/або санкцій. При цьому, акт складається посадовими особами контролюючого органу і не містить волевиявлення самого органу щодо виявлених посадовими особами фактів. Крім того, висновки акта перевірки не є остаточними, оскільки суб'єкт, який перевіряється, має право надати свої зауваження до відповідного акта, що можуть у подальшому бути враховані контролюючим органом під час вирішення питання щодо застосування санкцій за результатами перевірки.
Враховуючи, що безпосередньо акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства не тягне для позивача жодних наслідків, не породжує обов'язків, а тому не є рішенням органу владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з цим суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування акту перевірки від 23 березня 2018 року №105-ДК/120/АП/09/01-18 задоволенню не підлягають.
Водночас, позов в частині визнання протиправним та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18 належить задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що враховуючи порушення, які встановленні під час проведення перевірки управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Волинській області з питань правомірності прийнятих рішень щодо земельних питань Ковельською міською радою при відведенні земельних ділянок, наданих у власність, користування, оренду, зміну цільового призначення, було направлено Ковельській міській раді клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18, в якому вказані рішення міської ради, які належить привести у відповідність до вимог чинного земельного законодавства.
Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року N 7-рп/2009 зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
При цьому, відповідно до пункту 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Отже, прийняті Ковельською міською радою рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, про безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд /присадибна ділянка/, ведення садівництва, для будівництва індивідуальних гаражів є ненормативними актами суб'єкта владних повноважень, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання.
Враховуючи наведене, клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18, згідно із яким належить привести у відповідність до вимог чинного земельного законодавства рішення Ковельської міської ради, які після реалізації вичерпали свою дію фактом їх виконання, підлягає скасуванню як протиправне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з наданих суду статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України повноважень, позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування клопотання з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18, а в задоволенні решти позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 3524грн00коп. згідно з платіжним дорученням від 17 вересня 2018 року №1381, тому зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути витрати на сплату судового збору, пропорційно до задоволеної частини вимог (1/2) у сумі 1762грн00коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 73-77, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасування клопотання Головного управління Держгеокадастру у Волинській області з питань дотримання вимог земельного законодавства від 18 квітня 2018 року №105-ДК/006/КВ/06/01-18.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Ковельської міської ради Волинській області (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Незалежності, будинок 73, ідентифікаційний код юридичної особи 21735504) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861) 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні понесених витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяА.Я. Ксензюк
Повне судове рішення складено 26 грудня 2018 року.