
Справа № 646/3456/18
№ провадження 2/646/1227/2018
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.10.18 року м.Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:
головуючий суддя Єжов В.А.
при секретарі Костіні О.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду позовну заяву адвоката ОСОБА_1 в інтересах: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 інтересах малолітньої ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до фірми «Т.М.М.» - товариство з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним тарифів на житлово-комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
Адвокат ОСОБА_1 в інтересах: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 інтересах малолітньої ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернувся в суд з позовом до фірми «Т.М.М.» - товариство з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним тарифів на житлово-комунальні послуги.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачі є власниками обєктів нерухомості квартир у будинку № 22 по вул. Кузнечній у м. Харкові. Вказаний будинок перебуває на балансі Фірма Т.М.М. Товариство з обмеженою відповідальністю. Між позивачами і відповідачем були укладені окремі однотипні договори про надання житлово-комунальних та інших послуг з додатками № 1,2.
Предметом договорів є надання виконавцем послуг з утримання будинку № 22 по вул. Кузнечній в м. Харкові, належних до нього прибудинкової території та споруд; послуг балансоутримання; забезпечення надання комунальних послуг централізованого постачання холодної води, водовідведення, газо- та електропостачання, а споживачемсвоєчасної оплати цих послуг у строки та на умовах, передбачених цим договором.
Положеннями абзацу 1 п. 1.2. Договорів передбачено, що Виконавець надає житлово-комунальні послуги відповідно до переліків, зазначених у додатках до цього договору, за тарифами які розраховуються відповідно до встановленого нормативно-правовими актами порядку.
У самих договорах та Додатках № 1 до них встановлено калькуляцію тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, які надає фірма «Т.М.М.» - товариство з обмеженою відповідальністю, за змістом якої тариф виконавця на послуги з утримання житлового будинку складає 8,242 грн. за 1 м2 загальної площі квартир, в тому числі загальний тариф на обовязкові послуги4,600 грн. за 1 м2 загальної площі квартири. Додатки № 2 до договорів передбачають калькуляцію вартості компенсації на теплопостачання для опалення за 1 Гкал теплової енергії та опалення в будинку № 22 для власників житлових приміщень, за змістом якої: вартість 1 Гкал теплової енергіїстановить 1612,11 грн. За увесь період з моменту укладання договорів Відповідач надає Позивачам рахунки на оплату житлово-комунальних послуг за тарифами визначеними Договорами.
Позивач зазначає, що відповідачем в односторонньому порядку було встановлено тарифи на послуги з утриманням будинку і споруд та прибудинкової території, а такожз постачання теплової енергії на опалення та підігрів гарячої води, без їх затвердження виконавчим комітетом Харківської міської ради, що суперечить вимогам діючого законодавства.
Як наслідок, тарифи на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, а також постачання теплової енергії в житловому багатоповерховому будинку № 22 по вул. Кузнечній у м. Харкові, були встановлені у завищеному розмірі та є економічно необґрунтованими.
Вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд в межах заявлених позовних вимог (ст. 13 ЦПК України) встановив наступне.
У відповідності до підпункту 2 пункту а ст. 28 ЗУ Про місцеве самоврядування до відання місцевих рад відноситься у тому числі встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
За змістом пунктів 2, 4 ч. 1ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
В ч. 2ст.14Закону України"Прожитлово -комунальні послуги" закріплено, що ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
У відповідності до ст. 13 ЗУ Про теплопостачання до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належить зокрема встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про теплопостачання»тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.
Частиною 1статті 31Закону України"Прожитлово-комунальніпослуги" передбачено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другою групи визначає Кабінет Міністрів України.
Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також на послуги з теплопостачання визначено відповідними Порядками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів Українивід 1 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Пунктом 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд передбачено, що тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. З власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку) та власниками, орендарями нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) укладається договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - договір про надання послуг). Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг. Інформація про перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість, структуру тарифу, його зміну з обґрунтуванням її необхідності доводиться до відома споживачів у порядку, затвердженому Мінрегіоном.
У відповідності до п. 4 Порядку встановлення тарифів на постачання теплової енергії одноставковий тариф на теплову енергію це - вартість одиниці (1 Гкал) теплової енергії відповідної якості, що реалізується споживачам, визначена як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування, постачання, витрат на відшкодування втрат, планованого прибутку і не розподілена на умовно-змінну та умовно-постійну частини тарифу. Як зазначено у п. 28 Порядку одноставкові тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії розраховуються ліцензіатами та встановлюються уповноваженими органами кожної територіальної громади, в межах якої ліцензіат провадить (має намір провадити) відповідний вид ліцензованої діяльності, окремо для кожного виду ліцензованої діяльності, який провадить (має намір провадити) ліцензіат. Для ліцензіатів, які здійснюють реалізацію теплової енергії споживачам, додатково встановлюються тарифи на теплову енергію.
Як вбачається із вищенаведеного, тариф на послуги з утримання будинку № 22 по вул. Кузнечній у м. Харкові мав бути встановлений Харківської міською радою, а рішення про його встановлення мало бути невідємною частиною договору із Відповідачем. Тариф на послуги з теплопостачання до будинку № 22 по вул. Кузнечній у м. Харкові мав також бути затверджений Харківської міською радою.
Додатково на те, що вказані вище тарифи мали затверджуватись органом місцевого самоврядування вказує порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів
Так відповідно доабз. 2 ч. 2 ст. 31 Закону № 1875порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Сам механізм доведення субєктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні ОМС тарифів на житлово-комунальні послуги визначений Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.12 № 390.
Відповідно до цього Порядку субєкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Листом № 2458/9-18 від 12.04.2018 Харківська міська рада у відповідь на адвокатський запит представника Позивачів адвоката ОСОБА_1 повідомила, що Фірма Т.М.М. Товариство з обмеженою відповідальністю не зверталось до департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради стосовно встановлення/затвердження тарифів з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинку № 22 по вул. Кузнечній, а також щодо затвердження тарифів на послуги з постачання теплової енергії до будинку № 22 по вул. Кузнечній та відповідно такі тарифи в установленомузаконом порядку не затверджувалися.
Таким чином,Відповідачем водносторонньому порядкубуло затвердженоекономічно необґрунтованітарифи напослуги зутримання будинкуі спорудта прибудинковоїтериторії тапослуги зтеплопостачання безїх встановлення/затвердженняВиконавчим комітетомХарківської міськоїради,що суперечитьвимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ Про теплопостачання та відповідним порядкам. Надаючи позивачам рахунки до сплати за економічно необґрунтованими і не затвердженими відповідно до законодавства тарифами, Відповідач порушує права позивачів, встановлені статтями20,26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Застаттею 3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є:
1) неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини; 2) неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановленихКонституцією України та законом; 3) свобода договору; 4) свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; 5) судовий захист цивільного права та інтересу; 6) справедливість, добросовісність та розумність.
Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
Способами захисту цивільних прав та інтересів, згідност.16 ЦК України, можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором абозакономчи судом у визначенихзакономвипадках.
У відповідності до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно дост.5ЦПК Україниздійснюючи правосуддя,суд захищаєправа,свободи таінтереси фізичнихосіб,права таінтереси юридичнихосіб,державні тасуспільні інтересиу спосіб,визначений закономабо договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно п. 3 ч. 1ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цим послуг, загальна вартість послуг.
У відповідності до ч. 9 ст. 31 ЗУ Про житлово-комунальні послуги спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1ст. 203 ЦК Українизміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства.
Частина 1ст. 215 ЦК Українипередбачає, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, пятою та шостоюстатті 203 цього Кодексу.
Зважаючи на незаконність встановлення тарифів на послуги з утримання житлового будинку № 22 по вул. Кузнечній та його прибудинкової території, а також на послуги з теплопостачання до цього ж будинку, вказані тарифи, мають бути визнані недійсними.
На підставі викладеного, керуючись статтями10,12,13,76,81,82,247,259,263-265, 281,282,284 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги - задовольнити.
Визнати недійсними тарифи Фірма «Т.М.М.» - Товариство з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 14073675) на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території в житловому багатоповерховому будинку № 22 по вулиці Кузнечній у місті Харкові передбачені договорами про надання житлово-комунальних та інших послуг: № 22 КУ-79 від 01.11.2017, № 22 КУ-63 від 04.05.2017, № 22КУ-55 від 09.10.2017, № 22КУ-44 від 27.04.2017, № 22КУ-60 від 20.04.2017, № 22КУ-43 від 01.09.2017 укладеними між Позивачами і Фірма «Т.М.М.» - Товариство з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 14073675).
Визнати недійсними тарифи Фірма «Т.М.М.» - Товариство з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 14073675) на послуги з вироблення і постачання 1 Гкал теплової енергії на опалення в житловому багатоповерховому будинку № 22 по вулиці Кузнечній у місті Харкові передбачені Договорами про надання житлово-комунальних та інших послуг: № 22 КУ-79 від 01.11.2017, № 22 КУ-63 від 04.05.2017, № 22КУ-55 від 09.10.2017, № 22КУ-44 від 27.04.2017, № 22КУ-60 від 20.04.2017, № 22КУ-43 від 01.09.2017 укладеними між Позивачами і Фірма «Т.М.М.» - Товариство з обмеженою відповідальністю (код ЄДРПОУ 14073675).
Відповідачем протягомтридцяти днівз дняпроголошення рішенняможе бутиподана письмовазаява проперегляд заочногорішення відповіднодо вимогстатей 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Червонозаводський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: Єжов В.А.