Рішення № 78884392, 18.12.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
686/26459/18
Номер документу
78884392
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/26459/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2018

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючої судді - Логінової С.М.,

при секретарі судового засідання - Дяковичу О.О.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Хмельницькому цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів,

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулось з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.

Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 20.11.2018 р. відкрито провадження у справі та призначено справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач посилається на те, що ОСОБА_2 управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» згідно поданих нею заяви та декларації про доходи від 23 січня 2018 року рішенням від 31 січня 2018 року призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, що визначається відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року.

До сукупного доходу сім'ї відповідача включались доходи зазначені нею в декларації, поданій 23 січня 2018 р. в управління для призначення допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), а саме: пенсія, за 6 місяців, що передують місяцю звернення, в сумі 9 369,83 грн., отримана від Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області а також, дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства у сумі 551,04 грн., інших доходів в декларації не зазначено.

Відповідно до довідки Лісовогринівецької сільської ради від 02 січня 2018 року № 09 ОСОБА_2 користується земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства 0,38 га., має щомісячний дохід у сумі 2,87*(0,38 га-0,06 га) = 91,84 грн., а за 6 місяців - 551,04 грн.

Сукупний дохід сім'ї за 6 місяців становить 9 920,87 грн., сукупний середньомісячний дохід сім'ї з 2 членів становить 1 653,48 грн., звідси середньомісячний дохід одного члена сім'ї 826,74 грн.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» прожитковий мінімум дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня року становить 1 860 гривень, сума допомоги відповідно до ст. 34 Порядку з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року становить 1033,26 грн. =1 860 грн. - 826,74 грн. щомісяця.

Позивач посилається на те, що у липні 2018 року при зверненні ОСОБА_2 для продовження допомоги одинокій матері було встановлено, що її дочка, на яку вона отримувала допомогу як одинока мати, народила дитину 18 січня 2018 року, про що 30 січня 2018 року складено відповідний актовий запис №3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-БВ № 307566, виданим виконавчим комітетом Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району.

Відповідно, донька, на яку відповідач отримувала допомогу одиноким матерям за період з 01 січня по 30 червня 2018 року, народивши дитину, набула повної цивільної дієздатності, наслідком чого є втрата відповідачем статусу одинокої матері.

Таким чином, з моменту внесення відомостей про матір доньки ОСОБА_2 до актового запису про народження дитини № 3 від 30 січня 2018 року виконавчого комітетом Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району відповідач втратила статус одинокої матері, а в результаті і право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно з місяця наступного, що настає за місяцем, в якому було виявлено такі обставини

Позивач посилається на те, що відповідач не повідомила управління про факт набуття її донькою повної цивільної дієздатності, а саме народження дитини.

Просить стягнути з ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації надміру виплачені кошти в сумі 5 166,30 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні позов не прибула, належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду у судове засідання відзив на позов не надала. Позивач не заперечила проти ухвалення заочного рішення , на підставі наявних у справах доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 управлінням соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» згідно поданих нею заяви та декларації про доходи від 23 січня 2018 року рішенням від 31 січня 2018 року призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, що визначається відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року.

Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року № 486/202/524/455/3370, на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

До сукупного доходу сім'ї ОСОБА_2 включались доходи зазначені нею в декларації, поданій 23 січня 2018 р. в управління для призначення допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), а саме: пенсія, за 6 місяців, що передують місяцю звернення, в сумі 9 369,83 грн., отримана від Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області а також, дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства у сумі 551,04 грн., інших доходів в декларації не зазначено.

Дохід від земельної ділянки особистого селянського господарства, розрахований відповідно до п. 7.5 Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, згідно якого, середньомісячні доходи громадян.

Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 01 березня 2017 року № 152/2017-р. «Про затвердження нормативів доходів громадян від земельних ділянок різних видів призначення на рік» для ведення особистого селянського господарства, городництва для населення, що проживає у сільській місцевості для Хмельницького району встановлено коефіцієнт 2,87 в розрахунку на 0,01 га.

Відповідно до довідки Лісовогринівецької сільської ради від 02 січня 2018 року № 09 ОСОБА_2 користується земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства 0,38 га., має щомісячний дохід у сумі 2,87*(0,38 га-0,06 га) = 91,84 грн., а за 6 місяців - 551,04 грн.

Сукупний дохід сім'ї за 6 місяців становить 9 920,87 грн., сукупний середньомісячний дохід сім'ї з 2 членів становить 1 653,48 грн., звідси середньомісячний дохід одного члена сім'ї 826,74 грн.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» прожитковий мінімум дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня року становить 1 860 гривень, сума допомоги відповідно до ст. 34 Порядку з 01 січня 2018 року по 30 червня 2018 року становить 1033,26 грн. =1 860 грн. - 826,74 грн. щомісяця.

Судом встановлено, що управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації у липні 2018 року при зверненні ОСОБА_2 для продовження допомоги одинокій матері стало відомо, що її дочка, на яку вона отримувала допомогу як одинока мати, народила дитину 18 січня 2018 року, про що 30 січня 2018 року складено відповідний актовий запис №3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії І-БВ № 307566, виданим виконавчим комітетом Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району.

Відповідно, донька, на яку відповідач отримувала допомогу одиноким матерям за період з 01 січня по 30 червня 2018 року, народивши дитину, набула повної цивільної дієздатності, наслідком чого є втрата відповідачем статусу одинокої матері.

Відповідно до ст. 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється у разі надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності.

Відповідно до ст. 35 Цивільного кодексу України повна цивільна дієздатність надається неповнолітній особі, яка записана матір'ю дитини.

Таким чином, з моменту внесення відомостей про матір доньки ОСОБА_2 до актового запису про народження дитини № 3 від 30 січня 2018 року виконавчого комітетом Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району відповідач втратила статус одинокої матері, а в результаті і право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно з місяця наступного, що настає за місяцем, в якому було виявлено такі обставини

Відповідно до абз. 1, 2 п. 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу, з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Позивач посилається на те, що відповідач не повідомила управління про факт набуття її донькою повної цивільної дієздатності, а саме - народження дитини.

Суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 не мала права на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01 лютого 2018 року (як місяць, що настає після місяця, у якому виникли обставини, які призводять до припинення виплати допомоги) по 30 червня 2018 року.

У відповідності з абз. 2 п. 46 Порядку, управління 18 вересня 2018 року направило на адресу відповідача повідомлення про припинення допомоги на дітей одиноким матерям вих. № 02- 2975 та вказано суму надміру виплачених коштів 5 166,30 грн., яка підлягає поверненню.

Однак, станом на 08 листопада 2018 року кошти в сумі 5 166,30 грн. відповідачем не повернуті.

Суд приходить до висновку, що на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації стягнути з ОСОБА_2 надміру виплачені кошти в сумі 5 166,30 грн.

Керуючись ст.ст. 10, 264, 282 Цивільного процесуального кодексу України, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, суд

вирішив:

позов управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (11.03.193 року народження, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_2) на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації (р/р 35418080017198, МФО 815013, ЄДРПОУ 03198528, одержувач: управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації) надміру виплачені кошти в сумі 5 166 (пять тисяч сто шістдесят шість) грн.30 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у сумі 1 762 грн. на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації (р/р 35418080017198, МФО 815013, ЄДРПОУ 03198528, одержувач: управління соціального захисту населення Хмельницької райдержадміністрації).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача до Хмельницького апеляційного суду.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького міськрайонного суду.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повне судове рішення виготовлено 27 грудня 2018 року.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Логінова С.М.