Постанова № 78884374, 28.12.2018, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
642/3181/17
Номер документу
78884374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

28.12.2018

Справа № 642/3181/17

2а/642/17/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2018 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі :

головуючого судді Проценко Л.Г.,

за участю секретаря Канаєвої К.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу заадміністративним позовом ОСОБА_3 до Харківської міської ради про визнання незаконним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Харківської міської ради від 19.04.2017 № 613/17 стосовно ОСОБА_3 відповідно до ч.2 додатку 2 до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що 20.09.2012р. між ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення 1-го поверху №1,2, загальною площею 16,9 кв.м. в літ. А-1, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, буд. 25. Відповідно до Інформаційної довідки № 61350548 від 14.06.2016р. об’єкт нерухомого майна складає: нежитлова будівля літ. «А-1» загальною площею 16,9 кв.м. 24.09.2012р. головним спеціалістом управління земельних відносин Харківською міської ради складено акт № 3083/12 щодо обстеження земельної ділянки по вул. Ощепкова, 4 у м. Харкові, в якому зазначено, що згідно з договором купівлі-продажу від 20.09.2012р. вказана нежитлова будівля зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. За інформацією КП «ХМБТІ» зазначена нежитлова будівля літ. «А-1», яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_3, фактично розміщена по вул. Ощепкова, 4. Харківською міською радою було прийнято рішення № 844/12 від 26.09.2012р. «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України», відповідно до додатку якого ОСОБА_3 надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею, орієнтовано 0,003 га за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, 25, Фрунзенський район, для обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-1» (майстерня). 29.10.2012 ОСОБА_3 звернувся до Голови Харківської міської ради з листом щодо зміни адреси нежитлової будівлі, яка належить ОСОБА_3 на праві власності з вул. Ощепкова, 25 на вул. Ощепкова, буд.4-А, а 21.04.2016 - до заступника міського голови з питань містобудування, архітектури та земельних відносин щодо вирішення питання стосовно зміни поштової адреси нежитлового приміщення за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, 4-А, що належить йому на праві власності. Зазначив, що у 1986 році КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» помилково присвоїв вказаному нежитловому приміщенню адресу: м. Харків, вул. Ощепкова, 25. Листом від 17.05.2016 р. заступник міського голови з питань містобудування, архітектури та земельних відносин повідомила, що питання зміни адреси нежитлової будівлі літ. «А-1» по вул. Ощепкова, 25 може бути розглянуто після приведення у відповідність документу на право власності. 19.04.2017р. Харківською міською радою на 12 сесії 7 скликання було прийнято рішення № 613/17 «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам», відповідно п. 2.1 якого вирішено внести зміни до рішень сесій Харківської міської ради згідно із додатком 2. Відповідно до п. 2 додатку 2 до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» від 19.04.2017 № 613/17 «Перелік рішень Харківської міської ради, у які вносяться зміни» громадянин ОСОБА_3: пункт 14 додатку 1 до рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 №844/12 відмінити.

Представник позивача позов підтримала в повному обсязі, показала, що позивач придбав нежитлове приміщення за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, 25. Згодом спеціалістом Харківської міської ради було складено акт про невідповідність адреси, оскільки фактичною адресою нежитлового приміщення є вул. Ощепкова, 4. Харківською міською радою 26.09.2012р. прийнято рішення, згідно з додатком якого позивачу надано дозвіл на розробку земельної ділянки. Через місяць ОСОБА_3 звертається до голови, а в подальшому до замісника голови Харківської міської ради щодо допомоги в зміні адреси, яка була помилково присвоєна КП ХМБТІ, при цьому зазначалось про купівлю приміщення «Ремвзуття». Однак на свої листи позивач отримав формальні відписки. По вул. Ощепкова, 25 є майстерня, яка використовується позивачем. В подальшому Харківська міська рада приймає рішення про внесення змін до п.14 додатку 1 до рішення щодо дозволу ОСОБА_3 на розробку земельної ділянки і відміняє його. Вказане рішення є незаконним, оскільки органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої рішення і діють лише в межах своїх повноважень та у спосіб встановлений законом. Оскаржуване рішення стосується припинення прав, яке було прийнято раніше. Рішення Харківської міської ради від 26.09.2012р. не виконано у зв’язку з бездіяльністю ради. Чи проведено грошову оцінку земельної ділянки, чи оформляв позивач авансовий внесок, чи сплачував 5% їй невідомо. Розробку земельної ділянки позивач не робив оскільки адресу не було приведено у відповідність. П’ять пунктів не було виконано, оскільки Харківською міською радою не прийнято будь яких дій в вирішенні проблеми. Позивач на сесію ради надавав документи які у нього були і які були правдивими.

Представник відповідача позов не визнала вважаючи позовні вимоги незаконними та необґрунтованими. При цьому зазначила, що предметом позову є рішення Харківської міської ради, яке є законним та обґрунтованим, оскільки рішення ради від 2012р. позивачем не було виконано в повному обсязі. Реалізація прав базується на підставі правовстановчих документів. Харківська міська рада є суб’єктом правотворчості і мала права скасовувати відповідні рішення, що відповідає рішенням Верховного Суду України. Жодний пункт рішення не було виконано і фактично рішення не було реалізовано. Найменування адреси не є предметом позову. Харківська міська рада надавала позивачу офіційні відповіді щодо дій, які потрібно було зробити ОСОБА_3 Документи щодо адреси об’єкту по вул.Ощепкова,25 надані позивачем на сесію ради є недостовірною інформацією.

Також представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому доводи своїх заперечень обґрунтовує тим, що відповідно до п. 14 додатку 1 до рішення 19 сесії 6 скликання Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» громадянину ОСОБА_3 надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею, орієнтовано 0,003 га за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, 25, для обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-1» (майстерня). КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» у листі від 14.03.2013 № 1900561 зазначило, що доцільним буде присвоїти нежитловій будівлі літ. «А-1», загальною площею 16,9 кв.м. поштову адресу – вул.Ощепкова, 4-А. Враховуючи те, що ОСОБА_3 була надана неправдива інформація щодо місця знаходження об’єкта та характеристик об’єкта нерухомості, а також те, що рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» в частині п. 14 додатку 1 ніяк реалізоване не було, було прийнято п. 2 додатку 2 до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» від 19.04.2017 № 613/17, рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України».

Суд, вислухавши доводи представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, та перевіривши надані докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню на підставі наступного.

Судом встановлено, що 20.09.2012 між ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу нежитлові приміщення 1-го поверху №1,2, загальною площею 16,9 кв.м. в літ. А-1, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, буд.25, який посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_6 в реєстрі за №3349. Згідно витягу про державну реєстрацію від 21.09.2012 № 35577772 зазначені нежитлові приміщення зареєстровані на праві власності за ОСОБА_3 (а.с.4а-6) .

Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо права власності ОСОБА_3 на нежитлову будівлю літ. «А-1» загальною площею 16,9 кв.м. за адресою: м. Харків, вул. Ощепкова, буд. 25, було прийнято 16.06.2016, індексний номер: 30036976, що підтверджується Інформаційною довідкою № 61350548 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 14.06.2016. (а.с.7)

Листом КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» від 24.09.2012 р. за № 1903064 надано відповідь ОСОБА_3 на звернення від 21.09.2012 р. що нежитловим приміщенням № 1,2 загальною площею 16,9 кв.м. за договором купівлі-продажу від 20.09.2012р. присвоєно поштову адресу – вул. Ощепкова, буд. 25, але за цією ж адресою розташований житловий будинок. Обстеженням від 14.09.2012р. встановлено, що вказані приміщення територіально розташовані біля житлового будинку № 4 по вул.Ощепкова. КП «Харківське міське БТІ» повідомлено ОСОБА_3 про те, що для виконання подальшої роботи необхідно звернутись до адміністрації Фрунзенського району м. Харкова для вирішення питання щодо присвоєння поштової адреси на вищезазначені нежитлові приміщення. Рекомендована поштова адреса – вул.Ощепкова, 4-А. (а.с.81,82)

Як вбачається з ОСОБА_1 обстеження земельної ділянки № 3083/12 по вул.Ощепкова,4 від 24.09.2012, складеного головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель управління земельних відносин Харківською міської ради, земельна ділянка по вул. Ощепкова,4 орієнтовною площею 0,0030 га використовується ФОП ОСОБА_3 для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-1», яка належить йому на праві власності (витяг про державну реєстрацію від 21.09.2012 № 35577772). Згідно з договором купівлі-продажу від 20.09.2012, реєстраційний № 3349, вказана нежитлова будівля зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. За інформацією КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» зазначена нежитлова будівля літ.«А-1», яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_3, фактично розміщена по вул.Ощепкова,4. Право використання ФОП ОСОБА_3 земельної ділянки по вул.Ощепкова,4 не оформлено, що є порушенням ст.ст.125,126 ЗК України. (а.с.8)

Відповідно до п.14 додатку 1 до рішення 19 сесії 6 скликання Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» громадянину ОСОБА_3:

14.1. Надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею, орієнтовно, 0,003га за адресою: м Харків, вул.Ощепкова,25, Фрунзенський район, для обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-1» (майстерня).

14.2. Надано дозвіл на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею, орієнтовано 0,003 га за адресою: м.Харків, вул.Ощепкова,25, Фрунзенський район, для обслуговування нежитлової будівлі літ. «А-1» (майстерня).

14.3. Попередити громадянина ОСОБА_3:

14.3.1. Після прийняття цього рішення необхідно виконати проект відведення земельної ділянки для обслуговування та подати його на затвердження в установленому порядку.

14.3.2. На етапі розробки проекту відведення земельної ділянки необхідно виконати виконавчу зйомку земельної ділянки М 1: 500, будівель, споруд, інженерних мереж, занести її в службу містобудівного кадастру управління містобудування та архітектури і єдиного топографічного плану М 1: 500 належним чином.

14.3.3. Поруч з земельною ділянкою проходять інженерні мережі. До початку розробки проекту відведення земельної ділянки отримати погодження КП «Харківкомуночиствод».

14.3.4. Нову поштову адресу оформити відповідно до чинного законодавства.

14.3.5. Розмір авансового внеску становить 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Згідно з п. 2 рішення IX сесії Харківської міської ради VI скликання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки юридичним та фізичним особам України» від 26.09.2012 № 844/12 було попереджено осіб, вказаних у додатку до цього рішення, що:

- не пізніше, ніж у шестимісячний строк з дня прийняття цього рішення звернутися до управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради для оформлення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельних ділянок;

- у термін 1 рік з дня прийняття цього рішення оформити договори про оплату авансових внесків в рахунок оплати ціни земельних ділянок;

- провести експертну грошову оцінку земельних ділянок, в порядку визначеному чинним законодавством України;

- земельні ділянки будуть продані окремим рішенням після проведення експертної грошової оцінки у порядку, визначеному чинним законодавством України. (а.с.9)

Згідно п.2 додатку 2 до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» від 19.04.2017 № 613/17, п. 14 додатку до рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» відмінено.

КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» листом від 14.03.2013р. № 1900561 повідомило ОСОБА_3, що відповідно до його замовлення № 1900561 від 13.03.2013 р. проведеним обстеженням від 13.03.2012 було встановлено, що нежитлові приміщення 1-го поверху № 1,2 загальною площею 16,9 кв.м. в літ. «А-1» по вул. Ощепкова, 25 складають нежитлову будівлю літ. «А-1». В ухвалі Фрунзенського районного суду м. Харкова від 28.02.2012 р. (справа № 2-1376/06) вказано: «вважати правильним у рішенні Фрунзенського районного суду м. Харкова від 18.09.2006 у справі № 2-1376/06 зазначення замість слів – «нежитлове приміщення» - «нежитлова будівля». За зазначеною адресою розташовано житловий будинок. Нежитлова будівля територіально розташована біля житлового будинку № 4 по вул. Ощепкова. Вважало доцільним присвоїти нежитловій будівлі літ. «А-1», загальною площею 16,9 кв.м. поштову адресу – вул.Ощепкова, 4-А. (а.с.83)

Листом від 17.05.2015 р. за № Ч-4-17495/1-16.08-39 виконавчий комітет Харківської міської ради повідомив ОСОБА_3 про те, що після приведення у відповідність документу на право власності та ухвали Фрунзенського районного суду від 28.02.2013 № 2-1376/06 в частині назви об’єкту (у документі на право власності вказано «нежитлові приміщення 1-го поверху № 1,2 в літ. «А-1», в ухвалі суду – «нежитлова будівля»), питання зміни адреси нежитлової будівлі літ. «А-1» по вул. Ощепкова, 25 може бути розглянуто. (а.с.11,12,84)

Також, листом від 11.07.2018 р. за № 14657/0/226-18 на адресу ОСОБА_3 Департамент територіального контролю повідомив про неповернення Вищим спеціалізованим судом України цивільної справи №2-1376/06 за позовом ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до КП «ХМБТІ» про визнання права власності на нежитлове приміщення – майстерню, розташовану за адресою м.Харків вул. Ощепкова, 25. У зв’язку з відсутністю належним чином оформленого права володіння/користування земельною ділянкою за зазначеною адресою на якій розташована нежитлова будівля літ. «А-1», Департаментом буде розглянуто питання «Про зміну адреси нежитлової будівлі літ. «А-1» вул.Ощепкова, 25 гр.ОСОБА_7 у Немишлянському районі» після прийняття рішення зазначеним судом.

Судом встановлено, що надана ОСОБА_3 Харківській міській раді інформація щодо місця знаходження об’єкта та характеристик об’єкта нерухомості не відповідає дійсності.

ОСОБА_3 за п’ять років не переоформив нову поштову адресу на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства, не привів у відповідність документ на право власності та не вчинив відповідних дій щодо виправлення помилок (описок) в ухвалі Фрунзенського районного суду від 28.02.2013 № 2-1376/06 в частині назви об’єкту.

Позивачем не виконано проект відведення земельної ділянки та не подано його на затвердження в установленому порядку.

Крім того, у порушення рішення 19 сесії 6 скликання Харківської міської ради від 26.09.2012 р. №844/12, ОСОБА_3 не вчинено дії щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,003 га. Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,003 га до Харківської міської ради не надавався.

Також у порушення приписів ст. 128 ЗК України та п. 14 додатку 1 до рішення Харківської міської ради від 26.09.2012 № 844/12 ОСОБА_3 не вніс розмір авансового внеску – 5% вартості земельної ділянки, визначеної за нормативно грошовою оцінкою земельної ділянки.

Таким чином, на момент прийняття п. 2 додатку 2 до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про продаж земельних ділянок юридичним та фізичним особам» від 19.04.2017 № 613/17, рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» в частині п. 14 додатку 1 фактично реалізоване не було.

Вирішення питань про передачу землі у власність є виключним правом ради – суб'єкта права власності на землю, і здійснюється з дотриманням загального порядку укладання господарських договорів, передбаченого ст.ст. 180, 181 ГК України, з урахуванням положень ЗК України.

Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За змістом ст. 12 ЗК України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі передача земельних ділянок у власність юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, належить до повноважень міської ради.

Виходячи із положень ст.ст.13, 14, 140, 144 Конституції України, ст.ст.11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, ст.ст.2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, ст.ст. 80, 84, 123, 124, 127 ЗК України органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчужені земельних ділянок державної або комунальної власності, укладені, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановлені сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Згідно з п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування», статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування вирішують питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Земельним кодексом України визначено спеціальний порядок набуття права власності на землю, зокрема, ст.128 ЗК України.

Питання щодо надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердження розміру авансового внеску, продажу або відмови в продажу земельних ділянок вирішуються Харківською міською радою відповідно до Земельного кодексу України, Порядку продажу земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у м. Харкові, затвердженого рішенням 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 № 362/08.

Згідно з ч.2 ст.128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Відповідно до ч.6 ст.128 ЗК України рішення ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Отже, згідно зі ст.144 Конституції України, ст.ст. 12, 128 ЗК України, п. 34 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про передачу землі у власність, і лише рішення міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Зважаючи на те, що договір купівлі-продажу підписується міським головою, а укладається Харківською міською радою, то саме Харківська міська рада, як сторона договору, повинна визначати його істотні умови, до яких відноситься, зокрема, адреса земельної ділянки.

Відповідно до ст. 79 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно зі ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

ОСОБА_3 надано інформацію, яка не відповідає дійсності щодо місця знаходження об’єкта та характеристик об’єкта нерухомості – земельної ділянки, тим самим порушено законні інтереси територіальної громади м. Харкова

З огляду на вищезазначене, відміна п. 14 додатку 1 рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» є законною та обґрунтованою.

Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Конституційний Суд України в п.5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб’єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв’язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки тощо.

Конституційний Суд України зазначив, що системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.

Верховний Суд України у Постанові від 11.11.2014 року по справі №21-405а14, Постанові Верховного Суду України від 06 липня 2016 року по справі №3-514гс16 виклав правову позицію, відповідно до якоїу зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень ненормативного акта виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, зокрема, у сфері земельних правовідносин відповідний ненормативний акт слугує підставою виникнення, зміни або припинення конкретних прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб приватного права, проте саме таке право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Пункт 14 додатку 1 рішення 19 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 26.09.2012 №844/12 «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок юридичним та фізичним особам України» через надання інформації, що не відповідає дійсності щодо місця знаходження та характеристик об’єкта нерухомості – земельної ділянки, був прийнятий з порушенням містобудівного та земельного законодавства України. Харківська міська рада, як суб'єкт правотворчості, має право на скасування власних приписів.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, у зв’язку з чим відмовляє в їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 2, 4-6, 8, 10-11, 94, 158-163, 167, 184-186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.144 Конституції України, ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.79, 79-1,128 ЗК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Харківської міської ради про визнання незаконним рішення та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 28 грудня 2018р.

Суддя Л.Г. Проценко