Рішення № 78872261, 26.12.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
461/9536/18
Номер документу
78872261
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 461/9536/18

Провадження №2а/461/9536/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року Галицький районний суд м.Львова у складі:

головуючого-судді Городецької Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Думича Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської митниці Державної фіскальної служби про скасування постанови про порушення митних правил №6661/20900/18 від 04 грудня 2018 року,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся в суд з позовом до Львівської митниці Державної фіскальної служби про скасування постанови про порушення митних правил №6661/20900/18 від 04 грудня 2018 року, мотивуючи свої позовні вимоги наступним.

Оскаржуваною постановою ОСОБА_1 було визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Вважає постанову незаконною, оскільки працівниками митниці при винесенні оскаржуваної постанови не зясовано усіх фактичних обставин справи, зокрема не взято до уваги висновок Львівської торгово-промислової палати №19-08-5/1181 від 10.12.2018 року. Стверджує, що не вивезення ним автомобіля у строки передбачені ст.95 МК України, відбулося у звязку із існуванням обставин непереборної сили, яка перебуває поза його контролем. Зокрема, 12 жовтня 2018 року пункти видачі дозволів припинили видачу для українських перевізників дозволів на перевезення вантажів ОСОБА_2. Таким чином, оскільки до строку транзитного перевезення не включається час дії обставин непереборної сили, у діях позивача відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.470 МК України. Також, на його думку, у разі виключення терміну з 12 жовтня до 31 жовтня 2018 року з розрахунку строку доставки товарів до митниці призначення, позивачем не були порушені такі строки доставки визначені МК України, про що свідчить експортна декларація оформлена 10 жовтня 2018 року. У звязку із цим просить суд, скасувати постанову про порушення митних правил №6661/20900/18 від 04 грудня 2018 року.

Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 18 грудня 2018 року відкрито провадження у справі.

Позивач та його представник у судове засідання не зявилися, від представника позивача надійшло клопотання про проведення розгляду справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.

З урахуванням ч.1ст.205 Кодексу адміністративного судочинства Українинеявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ч.4ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у звязку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування підготовчого судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що оскарженою постановою Львівської митниці ДФС в справі про порушення митних правил №6661/20900/18 від 04 грудня 2018 року визнано позивача винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3ст.470 Митного кодексу Українита накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень (а.с. 4-5).

Із змісту постанови про порушення митних правил вбачається, що 01.11.2018 року о 11:09 год. в зону митного контролю митного поста «Краковець» Львівської митниці ДФС в- напрямку «виїзд з України» заїхав транспортний засіб з р/н 3C4651HA, ВС5787ХР під керуванням громадянина України ОСОБА_1, водія TOB "ВИШЕНЬКА" (НОМЕР_1, Львівська обл, м.Дрогобич, зул.Стрийська, 293,т.380324437556), який здійснював перевезення товару «Плити, виготовлені з деревостружкового матеріалу ...», загальною вагою 21400 кг., вартістю 26987.91 польських злотих, на адресу - LESZEK LIPINSKI PRZEDSIEBIORSTWO TXELOBRANZOWE "DOMENA-DUO" (ul. Wroclawska, 1 Baranow, 63-604, Polska), відправник - TOB "ЄВІСС КРОНО" (31147999, вул.Я.Мудрого,62, м.Кам"янка-Бузька Львівська обл., 80400, Україна), згідно митної декларації №UA209200000/8/14967 від 10.10.2018. Митне оформлення вказаного товару здійснювалося відділом митного оформлення "Яворів" митного поста "Західний" Львіввської митниці ДФС.

В ході митного контролю було встановлено, що контрольною датою доставки товару до митниці призначення (митний пост «Краковець»), який переміщуються згідно митної декларації №UA209200000/8/14967 від 10.10.2018, є 15.10.2018.

Станом на 01.11.2018 року інформація в АСМО «Інспектор» та САІС ДМС України щодо доставки вантажу за митною декларацією ЕК МД № UA209200000/8/14967 від 10.10.2018 чи його поміщення в інший митний режим, громадянином ОСОБА_1 відсутня.

Відповідно до вимог ст. 191 МК України TOB "ВИШЕНЬКА" повідомив Львівську митницю ДФС (Повідомлення вх. №27079/10/13-70-73від 01.11.2018) про заміну тягача ?н ВС9942ЕІ на тягач р/н НОМЕР_2.

Згідност.458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ч.1ст.460 Митного кодексу України, вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті469, статтею470, частиною третьою статті478, статтею481цьогоКодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Відповідно дост.95 Митного кодексу України, для автомобільного транспорту встановлюється такий строк транзитного перевезення: 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб). При цьому до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається час дії обставин, зазначених устатті 192 цього Кодексу.

Частиною 1ст.192 Митного кодексу Українипередбачено, що якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці.

Тобто до строку транзитного перевезення не включається час дії обставин непереборної сили.

Згідно зст.495 Митного кодексу України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 489 Митного кодексу Українивстановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно п.1.3 «Порядку оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку» (далі - Порядок), затвердженогоНаказом Міністерства транспорту України від 20.08.2004р. № 757, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.08.2004 року за №1075/9674, перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом територією іноземних держав або транзитом через їхні території здійснюється автомобільними перевізниками згідно з вимогами міжнародних договорів України та на підставі належним чином оформлених відповідних дозволів, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Пунктом 1.4 вказаного Порядку передбачено, що перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом між пунктами, розташованими на території іноземної держави, заборонено, якщо на це не отримано відповідного дозволу компетентного органу іноземної держави згідно з вимогами міжнародних договорів України.

Пунктом 3.2 Порядку передбачено, що дозволи для перевезення вантажів оформлюються і видаються водію автомобільного транспортного засобу (автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі) (далі - уповноважена особа) на підставі усного звернення або письмової заяви, в якій зазначаються найменування (прізвище, ім`я, по батькові) автомобільного перевізника та його місцезнаходження (місце проживання), відомості щодо автомобільних транспортних засобів (реєстраційні номери, вантажопідйомність, повна маса), маршруту руху із зазначенням країн відправлення та призначення, а також країн прямування автомобільного транспортного засобу, вантажу (вага, загальна кількість), видів дозволів, які бажає отримати автомобільний перевізник, та пункт видачі дозволів. При цьому для оформлення та видачі дозволу уповноважена особа при усному зверненні та поданні письмової заяви пред`являє документ, що посвідчує особу, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, документи на вантаж, за винятком здійснення порожньої подачі транспортного засобу на завантаження до країни відправлення, сертифікати відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Отже, для отримання дозволу на перевезення у випадку переміщення експортного вантажу перевізник згідно вимог чинного законодавства зобов`язаний спочатку завантажитись і лише згодом звертатись із відповідною заявою за видачею дозвільного документа.

Матеріалами справи підтверджується, що пункти видачі дозволів припинили видачу для українських перевізників дозволів на перевезення вантажів територією ОСОБА_2 з 12.10.2018 року по 31.10.2018 рік.

10 грудня 2018 року Львівська торгово-промислова палата, в межах своєї компетенції, розглянула звернення ОСОБА_1 від 05.12.2018 року щодо наявності обставин, які привели до неможливості виконання зобов'язань доставки товарів, що перебувають під митним контролем, до митного органу призначення на кордоні у строк, передбачений ст.95 МК України та видала Висновок щодо обставин, які унеможливили виконання зобов`язань №19-08-5/1181 (далі Висновок ТПП) (а.с.6-7).

Висновком ТПП Львівська торгово-промислова палата встановлено, що ОСОБА_1, який здійснював автомобільне вантажне перевезення як водій автомобільного перевізника TOB «Вишенька», і який був зобов'язаний здійснити доставку товарів, що перебувають під митним контролем, до митного органу призначення на кордоні у строк, передбачений ст. 95 Митного кодексу України, доклав всіх зусиль і використав всі доступні для нього можливості для належного виконання зобовязань щодо дотримання строків доставки товарів, що що перебувають під митним контролем, до митного органу призначення на кордоні у строк, передбачений ст. 95 Митного кодексу України, і не мав змоги виконати вказані зобов'язання через обставину непереборної сили (форс-мажорну обставину), а саме: відсутність (завершення квоти) дозволів ОСОБА_2 на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, оскільки така обставина є: надзвичайною, непередбачуваною, невідворотною і наявний причинно-наслідковий зв'язок між цією обставиною і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов'язань відповідно до законодавства України та міжнародно-правових актів з 12 жовтня 2018 року до 31 жовтня 2018 року.

Отже, Львівська ТПП встановила та затвердила належним чином факт, що відсутність дозволів ОСОБА_2 на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні з 17 листопада по 01 грудня 2017 року є обставиною непереборної сили.

Частиною 3ст.14 Закону України «Про Торгово-промислові палати» від 02.12.1997 року(далі Закон) визначено, що Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Відповідно до ч.1ст.14-1 Закону, Торгово-промислова палата Українита уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Згідно з частиною 2ст.14-1 Закону, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Отже, з врахуванням того, що у разі виключення терміну з 12.10.2018 року по 31.10.2018 року з розрахунку строку доставки товарів до Львівської митниці ДФС, суд приходить до висновку, що позивачем не був порушений десятиденний строк доставки товарів, оскільки експортна декларація оформлена 10 жовтня 2018 року до 12 жовтня 2018 року, тобто протягом 2 діб, а з 12 жовтня по 31 жовтня позивач намагався отримати дозвіл ОСОБА_2 на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, однак був позбавлений можливості це зробити, про що свідчить висновок Львівської ТПП про існування обставин непереборної сили, а також з 31.10.2018 року по 01.11.2018 року, тобто 1 доба в межах якої позивач прибув до Львівської митниці ДФС.

З огляду на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена не у відповідності до норм чинного законодавства, а відтак є підстави для її скасування, а отже позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 90, 95, 192, 458, 460 МК України, ст.ст. 2, 6, 77, 139, 229, 241-146, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 (який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_3) до Львівської митниці Державної фіскальної служби (місцезнаходження за адресою: м.Львів, вул.Костюшка, 1, ЄДРПОУ 39420875) про скасування постанови про порушення митних правил №6262/20900/17, задовольнити.

Скасувати постанову Львівської митниці ДФС про порушення митних правил №6661/20900/18 від 04 грудня 2018 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.470 МК України, а справу про адміністративне правопорушення закрити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення виготовлено 26.12.2018 року.

Суддя Л.М.Городецька