
Справа № 373/651/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2018 року м. Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Керекези Я.І.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 373/651/18 за позовом Київського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду із позовом і просить стягнути із відповідача 8879 грн. 38 коп. незаконно отриманої допомоги по безробіттю та судовий збір в розмірі 1762 грн. 00 коп.
Посилається на те, що наказом Соломянського районного центру зайнятості № НТ 140717 від 17 липня 2014 року відповідачу було надано статус безробітного з 10 липня 2014 року та призначено виплату допомоги по безробіттю із 17 липня 2014 року. В результаті обміну інформацією із Пенсійним фондом України та ДРЗДСС було виявлено, що ОСОБА_2 перебувала у цивільно-правових відносинах із ТОВ «Фільм Ю Ей Телевіжн» та з ТОВ «Продакшн Філм» в період перебування на обліку у центрі зайнятості. Наказом Соломянського районного центру зайнятості № 270 від 16 листопада 2015 року було прийнято рішення про повернення незаконно отриманих коштів в розмірі 8879 грн. 38 коп. 17 листопада 2015 року на адресу відповідача був направлений лист-повідомлення про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, але кошти до центру зайнятості відповідачем повернуті не були.
В судове засідання представник позивача не зявився, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення. Пояснила, що дійсно працювала за договором три дні. Сплатила на рахунок Київського міського центру зайнятості заборгованість в розмірі 220 грн., на підтвердження чого надала квитанцію.
Судом встановлено наступне.
10 липня 2014 року відповідач звернулася до Соломянського центру зайнятості із заявою про надання їй статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с.8-10).
Із заяви про надання статусу безробітного, що була підписана відповідачем, вбачається, що ОСОБА_2 проінформувала центр зайнятості, що постійного заробітку або доходу не має, в тому числі за договорами цивільно-правового характеру.
Наказом Соломянського районного центру зайнятості № НТ 140717 від 17 липня 2014 року відповідачу було надано статус безробітного з 10 липня 2014 року та призначено виплату допомоги по безробіттю із 17 липня 2014 року (а.с.11).
Із договору № 275/3в-СС/2014, укладеного 16 листопада 2014 року між ТОВ «Фільм Ю Ей Телевіжн», та відповідачем, вбачається, що ОСОБА_2 зобовязувалася взяти участь у відеозйомці або фотосесії, за що повинна була отримати винагороду у розмірі 100 грн. (а.с.16).
Згідно акту приймання-передачі від 16 листопада 2014 року відповідач отримала винагороду у розмірі 100 грн. 00 коп. за надання послуг ТОВ «Фільм Ю Ей Телевіжн» (а.с.17).
Відповідно до довідки ТОВ «Фільм Ю Ей Телевіжн» № 121 від 02 листопада 2015 року ОСОБА_2 не є штатним співробітником та сумісником, а одноразово, протягом одного знімального дня надавала послуги за договором цивільно-правового характеру (а.с.15).
Факт надання відповідачем послуг по вищезазначеному цивільно-правовому договору в період перебування на обліку центрі зайнятості був встановлений актом Деснянського районного центру зайнятості № 1631 від 02 листопада 2015 року (а.с.13-14).
Згідно договору № 20022015А7, укладеного 20 лютого 2015 року між ТОВ «Продакшн Філм» та ОСОБА_2, остання зобовязувалася взяти участь у зйомках аудіовізуального твору та повинна була отримати за це винагороду у розмірі 500 грн. 00 коп. (а.с.20-23).
Відповідно до акту прийом-передачі від 23 лютого 2015 року та листа ТОВ «Продакшн Філм» № 44 від 06 листопада 2015 року відповідач отримала вищезазначену винагороду (а.с.24).
Факт надання відповідачем послуг по вищезазначеному цивільно-правовому договору в період перебування на обліку в центрі зайнятості був встановлений актом Подільського районного центру зайнятості № 668 від 06 листопада 2015 року (а.с.18-19).
Наказом Соломянського центру зайнятості № 270 від 16 листопада 2015 року було прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 незаконно отриманих коштів (а.с.26).
Згідно довідки Соломянського районного центру зайнятості № 2520 від 18 липня 2017 року ОСОБА_2 за період із 16 листопада 2014 року по 24 лютого 2015 року була нарахована допомога по безробіттю в розмірі 8879 грн. 38 коп., яка підлягає поверненню (а.с.27).
17 листопада 2015 року на адресу відповідача було направлене повідомлення про термінове повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 8879 грн. 38 коп. (а.с.28-29).
Позивачем 17 грудня 2018 року в рахунок сплати боргу на користь Київського міського центру зайнятості були сплачені кошти в розмірі 220 грн. 00 коп., на підтвердження чого вона подала квитанцію (а.с.63).
Суд приймає до уваги подані позивачем та відповідачем докази, на підставі яких встановлені дані обставини справи, та вважає їх належними, допустимими, достовірними, а їх сукупність достатньою для встановлення обставин, що мають значення для справи.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про зайнятість населення» № 5067-VІ від 05 липня 2012 року; Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02 березня 2000 року; Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198; Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України №60/62 від 13 лютого 2009 року, постановою правління Пенсійного фонду України № 7-1 від 13 лютого 2009 року.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Пунктом 8 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до підпункту 1 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ № 198 від 20 березня 2013 року, центр зайнятості припиняє реєстрацію, зокрема, з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Пунктом 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №60/62 від 13 лютого 2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 12.03.2009 за №232/15248, передбачено, що розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Викладені норми права, що регулюють спірні правовідносини, вказують на те, що дія договору цивільно-правового характеру в період перебування відповідача в статусі безробітного є обставиною, яка впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю. При цьому припинення статусу безробітного пов'язується не з одержаним безробітним доходом за цивільно-правовою угодою, а з фактом укладення такої угоди, який вказує про те, що особа є зайнятою і не мала права на встановлення статусу безробітного.
Неповідомлення відповідачем ОСОБА_2 про наявність укладених нею 16 листопада 2014 року з ТОВ «Фільм Ю Ей Телевіжн» та 20 лютого 2015 року з ТОВ «Продакшн Філм» договорів цивільно-правового характеру, які діяли протягом перебування на обліку в центрі зайнятості і отримання допомоги по безробіттю, є порушенням нею вимог ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове держане соціальне страхування на випадок безробіття» та відповідно до ч.3 ст.36 вказаного Закону є підставою для стягнення суми незаконно отриманого забезпечення.
ОСОБА_2 рішення Соломянського районного центру зайнятості про повернення коштів не оскаржувала.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність даних та документів поданих центру зайнятості, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного, призначення допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Так, безробітні громадяни, що перебувають на обліку в центрі зайнятості зобовязані вчасно повідомляти про факти своєї зайнятості та інші обставини припинення реєстрації в центрі зайнятості.
Зокрема, на обліку в центрі зайнятості, як безробітні громадяни не мають право перебувати зайняті особи. До яких належать:
особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою;
непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;
батьки вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства;
особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства
Крім того, досягнення особою пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років також є підставою для припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості.
Центр зайнятості перевіряє дані, які надають безробітні громадяни під час їх реєстрації та перебування на обліку, шляхом обміну інформацією між Державною фіскальною службою України, Пенсійним Фондом України та управліннями соціального захисту населення.
Також Міністерство фінансів України здійснює верифікацію та моніторинг достовірності інформації поданими фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, в тому числі допомоги по безробіттю. У разі встановлення факту подачі безробітною особою недостовірних даних на підставі яких приймалось рішення про перебування такого безробітного на обліку в центрі зайнятості, в тому числі приховування належності громадянина до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку, як безробітна та повертає суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення зазначених обставин, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю та надання соціальних послуг.
Тобто, якщо безробітний громадянин під час перебування на обліку в центрі зайнятості приховав дані про свою зайнятість, наприклад працював за трудовим договором або виконував роботи ( надавав послуги) за цивільно-правовою угодою, то зазначена особа повинна повернути одержану допомогу по безробіттю з починаючи з дати початку такої роботи. Крім того, такий безробітний знімається з обліку в центрі зайнятості, а повторно стати на облік зможе не раніше ніж через три місяці, за умови повернення допомоги по безробіттю.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню, з врахуванням сплаченої позивачем частини боргу в розмірі 220 грн. (8879 грн. 38 коп.- 220 грн.= 8659 грн. 38 коп.).
В силу ч.6 ст. 141 ЦПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 4, 33, 45 Закону України «Про зайнятість населення», ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ № 198 від 20 березня 2013 року; Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №60/62 від 13 лютого 2009 року, керуючись ст.ст.10, 12, 13, 19, 80, 81, 141, 211, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Київського міського центру зайнятості 8659 (вісім тисяч шістсот п»ятдесят дев»ять) гривень 38 коп. незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Київського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят два) гривень 00 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу ХIIІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Київський міський центр зайнятості; адреса: вул. Жилянська, 47-Б, м. Київ; код ЄДРПОУ 03491091.
Відповідач: ОСОБА_2, що зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Складення рішення в повному обсязі вчинено 26.12.2018.
Суддя Я. І. Керекеза