Ухвала суду № 78858448, 27.12.2018, Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
389/2578/17
Номер документу
78858448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

27.12.2018

провадження № 6-а/389/18/18

ЄУН 389/2578/17

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2018 року Знам'янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

в складі:

головуючого судді Українського В.В.

за участю секретаря Гой І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання протиправним бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання протиправною бездіяльність відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Борисенко Л.П. Просить скасувати постанову про повернення виконавчого документу стягувачу та зобов'язати державного виконавця провести відповідні виконавчі дії, винести постанову про стягнення виконавчого збору та накладення на боржника штрафу відповідно до ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження».

Свої вимоги мотивує тим, що 02.05.2018 Знам'янським міськрайонним судом Кіровоградської області виданий виконавчий лист № 389/2578\17. Постановою від 19.05.2018 № ВП 56420672 відкрито виконавче провадження відділом примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області. Заявник пропонував державному виконавцю винести постанову про стягнення виконавчого збору з боржника та постанову про стягнення штрафу з боржника відповідно до ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження». Державний виконавець відмовилася виконати вказані вимоги. Заявник подав скаргу, відповіді на яку не отримав, однак отримав повернутий виконавчий лист із постановою від 23.11.2018 про його повернення на підставі п.9 ст. 37 ЗУ «Про виконавче провадження». Вважає вказану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню. У разі невиконання боржником рішення , яке не можу бути виконане без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.3 ст. 63 ЗУ «Про виконавче провадження», а не постанову про повернення виконавчого документу стягуваачеві.

Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить суд розглядати справу без його участі та підтримав вимоги заяви.

Державний виконавець в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, відповідно до якої просить проводити розгляд справи без його участі та відмовити в задоволенні вимог відповідно до викладених у відзиві запереченнях.

Суд, дослідивши матеріали справи та оглянувши надані витяги з матеріалу виконавчого провадження, вважає, що заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 26.12.2017 року по справі №389/2578/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, а саме: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року у зв'язку із змінами розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», згідно з довідкою про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсії від 05.05.2017 № 6798, виданою Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, та провести виплату пенсії з урахуванням вже виплачених коштів. Зазначене рішення набрало законної сили 29.03.2018 року.

2 травня 2018 року позивачу, за його заявою, видано виконавчий лист, який останнім пред'явлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області Борисенко Л.П. від 17.05.2018 року ВП №56420672 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №389/2578/17 про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», згідно з довідкою про грошове забезпечення для нарахування (перерахунок) пенсії від 05.05.2017 № 6798, виданою Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області, та провести виплату пенсії з урахуванням вже виплачених коштів.

Зазначене рішення суду виконано частково, про що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, листом від 25.05.2018 за вих.№9760-08-02 повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, зазначивши, що доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 ОСОБА_1 буде виплачено на умовах та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до п.3 Постанови № 103, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

-з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року;

-з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого вищезазначеного пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, доплату до пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року ОСОБА_1 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою № 103.

Стаття 18 вказаного Закону передбачає, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет на кожний рік, Бюджетний кодекс України.

Частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з ч. 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.

Пунктом 9 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавчий документ повертається стягувачу якщо законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

Таким чином, державним виконавцем, в межах повноважень наданих Законом, вжито усіх заходів на виконання рішення суду, на підставі якого видано виконавчий документ, у зв'язку із чим, виконавче провадження підлягає завершенню, а виконавчий документ поверненню стягувачу, що не позбавляє його повторно пред'явити зазначений виконавчий документ до виконання.

Щодо вимоги заявника про зобов'язання державного виконавця винести постанову про накладення штрафу, суд зазначає наступне.

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення встановлений статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження».

Зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимоги виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Визначальною ознакою для застосування до боржника штрафу є саме невиконання рішення суду без поважних причин. Поважними в розумінні наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Таким чином, штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження. При цьому, штрафи можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.

Так, згідно до ст.ст. 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначенню встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Таким чином, суд зазначає, що невиконання судового рішення управлінням в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

З аналізу викладених норм слідує, що негативні наслідки у вигляді накладення штрафу та направлення до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення настають при невиконанні без поважних причин боржником рішення суду, що не було встановлено в судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.242, 248, 256, 383 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним бездіяльність державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Знам'янського міськрайонного суду

Кіровоградської області В.В.Український