Рішення № 78854539, 18.12.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
344/16806/17
Номер документу
78854539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/16806/17

Провадження № 2-а/344/484/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: ОСОБА_1

при секретарі с/з: ОСОБА_2,

розглянувши в порядку загального позовного провадження в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративну справу за позовом Головного управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Київської обласної філії комунального підприємства “Новозаводське” Ново-заводської сільської ради Пулинського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ТзОВ “Грінлайф ЕКО” про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ “Грінлайф ЕКО” від 31.10.2017 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства,-

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі – також «Позивач») звернулося до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі – також «Відповідач 1»), Київської обласної філії комунального підприємства «Новозаводське» Ново-заводської сільської ради Пулинського району Житомирської області (надалі – також «Відповідач 2»), третя особа: ТзОВ “Грінлайф ЕКО” про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ “Грінлайф ЕКО” від 31.10.2017 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження Третьої особи було здійснено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію Третьої особи за адресою: вул. Дністровська, 26 м. Івано-Франківську, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки за даною адресою підприємство не знаходиться.

Відповідачем 1 Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради подано заяву, в якій зазначено, що у зв”язку з тим, що реєстраційні дії вчинялись державним реєстратором Київської обласної філії КП “Новозаводське” Новозаводської сільської ради Пулинського району Житомирської області, просять розглядати справу без участі державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління реєстраційних процедур Івано-Франківської міської ради. При винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

Представник Відповідач 2 в судове засідання не з”явився, про місце і час розгляду справи повідомлявся належним чином.

Педставник третьої особи в судове засідання не з”явився, про місце і час розгляду справи повідомлявся належним чином.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, –

В С Т А Н О В И В:

15 листопада 2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено зміни до установчих документів ТзОВ “Грінлайф ЕКО”, які стосуються, в т.ч., зміни місцезнаходження підприємства (а.с.22).

В рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податку, об’єктів оподаткування та з метою підтвердження юридичної адреси платника податків, представниками Позивача було здійснено перевірку фактичного місця ведення підприємницької діяльності ТзОВ “Грінлайф ЕКО” та в результаті складено Акт обстеження СПД №21 від 03 листопада 2017 року (а.с.9), яким зафіксовано відсутність даного підприємства за адресою вул. Дністровська, 26 в м. Івано-Франківську.

За вимогами частини 2 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (в редакції зі змінами з 01.01.2016 року) (надалі – «Закон») державний реєстратор:1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 9 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи.

Як слідує з пункту 1 частини 4 статті 17 цього Закону для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» врегульовано порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Статтями 27, 28 цього Закону передбачено підстави зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, якими є в т.ч. 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; а також підстави відмови у державній реєстрації.

Отже, зі змісту даних норм не вбачається такого повноваження державного реєстратора, як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за вказаною нею ж юридичною адресою.

Це дає підстави суду прийти до висновку про відсутність порушень державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ “Грінлайф ЕКО”.

Разом з тим, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому відомості надані юридичною особою, як встановлено Позивачем, та підтверджується матеріалами справи, є недостовірними.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження Третьої особи, було проведено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію ТзОВ “Грінлайф ЕКО” за адресою вул. Дністровська, 26 в м. Івано-Франківську, що не відповідає нормам ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Внаслідок вищезазначеного Позивач позбавлений можливості виконувати функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомостей про фактичну адресу Третьою особою до контролюючих органів не подавалось.

Пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів в установленому порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України в постанові від 13 квітня 2016 року у справі №К/800/38990/15.

Станом на час звернення до суду, як зазначив в письмових поясненнях Відповідач 1, реєстраційна справа не була знята з обліку органу проведення державної реєстрації, до виконкому Івано-Франківської міської ради не передавалась.

За статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях. Суб'єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи. Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.

Порядок зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затверджено Наказом Мінюсту від 10.02.2012р. №238/5 (Наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року N 3267/5), діючого на час проведення державної реєстрації, (п.6.1) підставою для передачі реєстраційних справ до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є: реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, що пов'язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, зміною місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. За п.6.2 за наявності підстави, що передбачена абзацом другим пункту 6.1 цього розділу, передача реєстраційних справ здійснюється державним реєстратором протягом десяти робочих днів з дати настання визначеної події поштовим відправленням за описом разом з актом прийому-передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (додаток 6), який складається у двох примірниках, по одному для державних реєстраторів.

Однак, як вбачається з Державного реєстру місцезнаходження реєстраційної справи виконком Івано-Франківської міської ради.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищенаведене, Суд вважає що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами п. 67.2 ст.67 Податкового кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», ст. , 9, 10, 11, 14, 77, 241, 242, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ “Грінлайф ЕКО” від 31.10.2017 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Повний текст рішення оголошено та підписано 18 грудня 2018 року.

Суддя Домбровська Г.В.