Постанова № 78854038, 17.12.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2018
Номер справи
818/2448/18
Номер документу
78854038
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/2448/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Любчич Л.В.

суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника відповідача Міністерства оборони України Москова М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2018, суддя О.М. Кунець, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021 повний текст складено 25.09.18 по справі № 818/2448/18

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства оборони України , ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 червня 2018 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі відповідач-1, МО України), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач-2, Сумський ОВК), в якому, після уточнення позовних вимог, просив суд визнати протиправним та скасувати протокол Комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум №31 від 23.03.2018 стосовно розміру одноразової грошової допомоги; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати висновок за формою додаток №13 Наказу №530 з урахуванням раніше виплачених сум та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів МО України про виплату (доплату) позивачу одноразової грошової допомоги з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16-2 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ (в ред. Закону №2004-УІІІ від 06.04.2017) у Порядку, затвердженому Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, та Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014; зобов`язати МО України зробити перерахунок та провести виплату одноразової грошової допомоги позивачу з дотримання розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст.16-2 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ (в ред. Закону №2004-УІІІ від 06.04.2017) у Порядку, затвердженому Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, та Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014, з урахуванням раніше виплаченої суми. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2018 задоволено частково позовні вимоги.

Визнано протиправним та скасовано Протокол засідання комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №31 від 23.03.2018, Рішення комісії МО України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум стосовно розміру одноразової грошової допомоги, визначеної до виплати ОСОБА_1 .

Зобов`язано МО України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст.16-2 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ (в редакції Закону №2004-УІІІ від 6 квітня 2017 року) у Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013, та Наказом МО України №530 від 14.08.2014 року, з урахуванням раніше виплаченої суми, та надіслати вказане рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погодившись з даним судовим рішенням, відповідач-1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач-1 зазначив, що позивачем при зверненні з заявою про виплату одноразової грошової допомоги було пропущено дворічний строк, передбачений п. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі Порядок № 975). Суд першої інстанції помилково послався на довідку МСЕК серії 12 ААА № 154131 від 22.04.2016, відповідно до якої позивачу під час повторного огляду була підтверджена ІІІ група інвалідності, в той час, як законодавчо встановлений первинний огляд, з якого має бути відрахований дворічний термін, було проведено та встановлено 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини згідно довідки МСЕК серії 10 ААА № 121243 від 16.10.2015.

В апеляційній скарзі відповідач просив відстрочити сплату судового збору.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2018 призначено розгляд вищезазначеного клопотання в порядку письмового провадження.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2018 відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання та залишено без руху апеляційну скаргу у зв`язку з несплатою судового збору ухвалою судді-доповідача від 14.11.2018.

Після усунення заявником недоліків апеляційної скарги, ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження по справі.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 закінчено підготовку до розгляду та призначено справу у відкритому судовому засіданні.

Представник позивача подав відзив на апеляційну скаргу відповідача-1, в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Відповідно до положень ч.2 ст.313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута без участі позивача.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та відзиві на неї, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції були встановлені наступні обставини, які не оспорені сторонами.

ОСОБА_1 в період з 29.08.2014 по 09.10.2014 та в період з 08.02.2015 по 20.05.2015 брав участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

20 січня 2015 року позивач отримав посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 .

12 травня 2015 року позивач одержав мінно-вибухову травму ЗЧМТ: струс головного мозку 2 ступеню, астеновегетативні порушення, вестібулокатія, акуботравма, лівобічний гострий кохлеарний неврит.

Відповідно до наказа Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 30.07.2015 №26, старшого лейтенант, ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас, відповідно до підпункту «г» ч.2 з урахуванням підпункту «а» п.3 ч.8 ст.26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

З 20 серпня 2015 року позивача виключено зі списків особового складу.

16 жовтня 2015 року під час первинного огляду органами МСЕК позивачу було встановлено 25% втрати працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, що сталася 12.05.2015.

19 квітня 2016 року під час огляду позивача органами МСЕК на предмет інвалідності, ОСОБА_1 було визнано інвалідом III групи внаслідок травми, пов`язаної із захистом Вітчизни (Довідка МСЕК серії 12 ААА №154131 від 22.04.2016).

Одноразова грошова допомога у зв`язку із встановленням 25% втрати працездатності ОСОБА_1 виплачена в сумі 24 115,00 грн., а у зв`язку із встановленням III групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги була здійснена в сумі 182 585,00 грн.

05 грудня 2017 року під час повторного огляду позивача органами МСЕК на предмет інвалідності позивачу було підвищеногрупу інвалідності до II групи (Довідка МСЕК серії 12 ААА №912473 від 19.12.2017).

20 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Військового комісару Сумського МВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із зміною групи інвалідності на ІІ-гу, травми, захворювання, пов`язані з захистом Вітчизни. До заяви додано необхідні документи.

В подальшому Сумський ОВК за вих. №11/136 від 22.01.2018 направив заяву позивача з поданими ним копіями документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, про що було повідомлено позивача.

Розглянувши подані документи, рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.03.2018 за №31 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки йому встановлено групу інвалідності понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з обгрунтованості позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції з даним висновком суду погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку із виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Відповідно до статті 41 цього Закону, виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно статті 1 вищевказаного Закону, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Розділом ІІ Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлені права військовослужбовців, зокрема, щодо грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 вищенаведеного Закону, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 16 цього Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до п. б частини 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Частиною 9 статті 16-3 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На час звернення позивача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги, механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі Порядок № 975).

Пунктом 11 Порядку № 975 передбачено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно п. 13 Порядку № 975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Колегія суддів зазначає, що основним спірним питанням в даній справі, з огляду на підстави відмови у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до ст.16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", є застосування дворічного терміну, передбаченого п. 4 ст. 16-3 вказаного закону.

Так, п. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Згідно абз.2 п. 8 Порядку № 975 у разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеню втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.

Пунктом 3 Порядку №975 передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Отже, моментом виникнення права на отримання та виплату одноразової грошової допомоги є дата первинного встановлення інвалідності певної групи або ступеня втрати працездатності.

Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, наведеними у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 750/5074/17.Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що одноразова грошова допомога у зв`язку із встановленням інвалідності та одноразова грошова допомога у зв`язку із втратою працездатності є різними за своєю природою виплатами. Отримання позивачем виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням втрати працездатності, у разі наявних правових підстав, не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності.

Предметом судового розгляду в даній справі є право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІ групи згідно довідки МСЕК серії 12 ААА №912473 від 19.12.2017.

Оскільки вперше інвалідність позивачу була встановлена 19.04.2016 згідно довідки МСЕК серії 12 ААА №154131 від 22.04.2016, то дворічний термін, передбачений п. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та абз.2 п. 8 Порядку № 975, позивачем не пропущено.

З урахуванням вищезазначеного колегія суддів вважає необгрунтованими доводи апелянта, щодо пропуску позивачем двухрічного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Врахочуючи вищезазначене колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, а доводи апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення .

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року по справі № 818/2448/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду .

Головуючий суддя (підпис)Л.В. ЛюбчичСудді(підпис) (підпис) О.І. Сіренко О.А. Спаскін Повний текст постанови складено 27.12.2018.