Рішення № 78851642, 20.12.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
620/3517/18
Номер документу
78851642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2018 року Чернігів Справа № 620/3517/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Андрушко І.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 25.10.2018 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просив:

визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, щодо призначення ОСОБА_1, пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки - неправомірними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016- 2017рр., на підставі його заяви від 18.05.2018 року та наданих до неї документів.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що йому в 2011 році було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся 18.05.2017 вперше, а тому при обчисленні пенсії за віком вперше відповідно до цього Закону слід застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за два роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. З огляду на зазначене позивач вважає, що застосування відповідачем показника середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки при обчисленні йому пенсії є протиправним, а тому просить задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою суду від 26.10.2018 позовну заяву було залишено без руху, у встановлений судом термін позивач усунув недоліки позовної заяви.

Судом 09.11.2018 відкрито провадження в справі, слухання справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою суду було надано відповідачу строку для надання відзиву на позовну заяву та заперечень на відповіді на відзив, позивачу надано строк для подачі відповіді на відзив.

Від ГУ ПФУ в Чернігівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ніжинському об'єднаному управління Пенсійного фонду України, а тому ГУ ПФУ в Чернігівській області не може бути належним відповідачем по справі.

Згідно ухвали суду від 29.11.2018 у справі призначено проведення судового засідання.

Від ОСОБА_1 до суду 29.11.2018 надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача Головне управління пенсійного фонду в Чернігівській області на належного - Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Під час судового засідання 05.12.2018, проведеного без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, судом здійснено заміну неналежного відповідача на належного - Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Від Ніжинського ОУПФУ до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що ОСОБА_1 було переведено з одного виду пенсії на інший, а не призначено новий вид пенсії. За таких обставин позивач вважає, що застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016, 2017 роки відсутні законні підстави.

Позивач в письмовому клопотанні просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник Ніжинського ОУПФУ в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, заяв про слухання справи у його відсутність не одав. За наведених обставин суд, користуючись повноваженнями, наданими ч. 3 ст. 205 КАС України вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2011 по 17.05.2018 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 01.06.2018 позивачу припинена виплата пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в зв'язку з переходом на пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», про що свідчить довідка від 19.11.2018 № 1623.

Позивач 18.05.2018 звернувся до Ніжинського ОУПФУ за призначенням пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне рахування», з цього часу позивач отримує зазначений вид пенсії та перебуває на обліку в Ніжинському ОУПФУ.

Ніжинським ОУПФУ листом від 20.07.2018 № 3900/04-11 (а.с. 11, 12) надано роз'яснення на звернення позивача, згідно якого для розрахунку пенсії врахована заробітна плата за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.03.2001 та з 01.04.2004 по 30.04.2018, яка визначена із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страховці внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Згідно із ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Аналіз наведеного свідчить про те, що при призначенні пенсії за віком вперше відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник середньої заробітної плати в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 при пизначенні пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Водночас згідно із ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно з п. 2, 16 розд. XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом N 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону N 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.

Водночас ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а саме пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а отже мало місце не переведення з одного виду пенсії на інший в рамках Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а призначення пенсії за віком вперше. Оскільки таке призначення мало місце в 2018 році, тому у відповідності до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має враховуватись показник середньої заробітної плати за 2016 та 2017 роки відповідно до ч. 2 ст 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічну позицію висловлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 по справі № 876/5312/17.

Враховуючи наведене, суд вважає, що дії Ніжинського ОУПФУ щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислений як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки є протиправними. З огляду на це суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Основного Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджуються наявними в справ доказами, а дії Ніжинського ОУПФУ щодо призначення пенсії позивачу із врахуванням невірного показника середньої заробітної плати є протиправним, а тому позовні вимог ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позивачем при поданні позову до суду було сплачено судовий збір в загальній сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., вони підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислений як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.

Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ч астини 2 статті 40 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судових витрат на користь ОСОБА_1.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 - АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.

Відповідач: Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України - вул. Шевченка, 21, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 37716087.

Повне судове рішення складено 26 грудня 2018 року.

Суддя О.В. Кашпур