
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2018 року справа № 2340/4604/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати неправомірними дії щодо відмови в перерахунку пенсії, як військовозобов'язаній особі, призваній на військові збори, у зв'язку із зміною частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу як військовозобов'язаній особі, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, з 01.10.2017, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. 29.03.2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Проте рішенням відповідача від 12.04.2018 №219/Б-10 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку з посиланням на ту обставину, що пенсії перераховують тільки особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.
12 грудня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що з 07.10.2002 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області, а з 03.01.2018 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Заяву про перехід з пенсії по інвалідності, яку позивач отримує на даний час відповідно до вищевказаного закону, на інший вид пенсії він не подавав. Враховуючи вищевикладене, спеціальна (військова) пенсії, призначена відповідно до умов Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», не може бути перерахована відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач також вказує, що оскільки участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбулася не під час проходження строкової служби, а під час військових зборів, правові наслідки для здійснення перерахунку його пенсії починаючи з 01.10.2017 відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, доводи сторін, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з військового квитка НОМЕР_2 від 24.05.2011, з 30 серпня 1965 року по 02 листопада 1990 року ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді військового комісара Смілянсько-Кам'янського ОМВК.
У період з 01 липня 1986 року по 01 вересня 1986 року позивач проходив спеціальні збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у військовій частині 61610, що підтверджується довідкою військової частини 61610 Міністерства оборони України від 31.08.1986 №116, архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 03.04.2000 №51/1/4723.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 13.11.2017 №6216 захворювання ОСОБА_1 пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК Серія 12 ААА №876435 від 27.12.2017 ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності безтерміново; захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 03.01.2018 ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_4 від 19.01.2018 та вкладки НОМЕР_5 від 19.01.2018 позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.04.2018 №219/Б-10 позивач перебуває на обліку з 07.10.2002, а з 03.01.2018 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29 березня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою від 23.03.2018 про перерахунок пенсії з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 12.04.2018 №219/Б-10 позивача повідомлено, що оскільки він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не під час проходження строкової військової служби, для обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати підстав немає.
Вважаючи відмову у перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-VІ повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відтак, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України.
Згідно статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-Х11 (у подальшому - Закон №2262) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі мають право на довічну пенсію за вислугу років (ч. 1). Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності (ч. 2).
Умови призначення пенсії по інвалідності військовослужбовцям передбачені статтею 18 Закону №2262, яка передбачає, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Натомість стаття 11 Закону №2262 передбачає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
Так, згідно ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796 (у подальшому - Закон №796) пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами (ч. 1).
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону (ч. 2 ст. 59 Закону №796).
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ч. 3 ст. 59 Закону №796).
Таким чином, перерахунок пенсій з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року передбачений ст. 59 Закону №796, за умови, що пенсія військовослужбовцю призначена відповідно до ст. 11 Закону №2262 та ст. 59 Закону №796.
Згідно статті 7 Закону №2262 військовослужбовцям, які мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до статті 18 Закону №2262 як військовослужбовцю, інвалідність якого настала після звільнення з військової служби, відтак позивач не має права на перерахунок, оскільки пенсія йому на підставі ст. 11 11 Закону №2262 та ст. 59 Закону №796 не призначалась.
Крім цього, суд зазначає, що стаття 59 Закону №796 в редакції, яка діяла до 01.10.2017, передбачала таке: пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами; особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження (частина третя).
Відтак, стаття 59 Закону №796 передбачала призначення пенсій із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати одній категорії осіб: військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 01.10.2017 статтю 59 Закону №796-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою частиною третьою передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Отже, Законом України від 03.10.2017 № 148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 1 жовтня 2017 року розширено перелік категорій осіб, на яких розповсюджується норма щодо обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону №796 передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Вказана правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 08.05.2018 у справі №820/1148/18.
Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби, частина третя статті 59 Закону №796 щодо призначення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати на нього не розповсюджується у будь-якому випадку.
Оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача є правомірною, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 20700, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії як військовозобов'язаній особі, призваній на військові збори, у зв'язку із зміною частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Руденко