
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/5282/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2018 року
зал судових засідань № 6
м.Львів, вул.Чоловського, 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Курпіти П.І.,
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області про зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд зобовязати відповідача сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення позивачу збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна (АДРЕСА_1 ) у розмірі 8618,87 грн.
Ухвалою від 13.11.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 13.11.2018 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.9 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування №400/97-ВР від 26.06.1997 платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач зазначає, що вона вперше придбала житло та при укладенні договору безпідставно (помилково) сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного нею майна. Позивач вважає, що вона має право на повернення збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири у сумі 8618,87 грн. ОСОБА_1 також зазначає, що квартиру за адресою Львівська область, м.Львів, вул.Наукова, буд.31. кв.94, якою вона володіє, набула у порядку приватизації, а не придбання.
Відповідач 28.11.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідач не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно. Крім того, громадяни, які вперше придбають житло звільняються від сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору повинне зясовуватись при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду. Окрім цього, відповідач зазначає, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна за позивачем зареєстрована 4/6 квартири АДРЕСА_2 на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на квартиру. Тому, твердження ОСОБА_1 про придбавання нею житла вперше є таким, що не відповідає дійсності.
Третя особа подала до суду пояснення, в яких пояснює, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 затверджені деякі питання ведення обліку податків і зборів (обовязкових платежів) та інших доходів бюджету. Вказаною постановою встановлено, що перелік податків і зборів (обовязкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету. Відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, контроль за справлянням надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» закріплено за органами Пенсійного фонду України. Тому повернення такого збору органами Казначейства здійснюється на підставі подання органів Пенсійного фонду України.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа в судове засідання не зявилася, належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Подала клопотання про розгляд справи без її участі.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 27.04.2018, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрованим у реєстрі за №2409, товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції» продало, а ОСОБА_1 придбала квартиру №13 у будинку №226Д, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Кульпарківська (а.с. 12,13).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо субєкта №122927013 від 05.05.2018 власником квартири №13 в будинку №226Д, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Кульпарківська є ОСОБА_1
Згідно з квитанцією №1784522 від 27.04.2018 ОСОБА_1 сплатила 8618,87 грн. збору на обовязкове державне пенсійне страхування на рахунок управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області (а.с.11).
Позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про повернення безпідставно сплачених коштів в розмірі 8618,87 грн.
Листом №12360/05-78 від 03.07.2018 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції.
Окрім цього, відповідач зазначив, що у разі надання органам Пенсійного фонду відповідного документа про визнання громадянина особою, що придбаває нерухоме майно вперше, виданого органом, до компетенції якого не відноситься, він буде звільнений від сплати збору. Враховуючи, що в даний час такого органу не існує, особу, що придбаває житло вперше, може бути визнано в судовому порядку.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у поверненні безпідставно сплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернулася до суду з вимогою про зобовязання вчинити дії.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Відповідно до п.9 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п. 8 ст. 2 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування обєктом оподаткування для платників збору, визначених п. 9 ст.1 вказаного Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Ставки збору на обовязкове державне пенсійне страхування для таких субєктів встановлюються у розмірі 1 відсотка від обєкта оподаткування, визначеного п. 8 ст. 2 вказаного Закону (п. 10 ст.4 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування).
Питання сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування врегульовано Порядком сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (надалі - Порядок №1740).
Згідно з вимогами пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій №1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Відповідно до ст.2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо суб'єкта №122927013 від 05.05.2018, здійсненою за параметром запиту субєкт звернення, позивач є власником квартири №13 в будинку №226Д за адресою: м.Львів, вул.Кульпарківська. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири від 27.04.2018, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований у реєстрі за №2409, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40854414 від 27.04.2018.
У Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна відомості щодо придбання позивачем іншого нерухомого майна відсутні. Доказів, які б спростовували вказані обставини відповідач не надав.
Щодо доводів відповідача проте, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна за позивачем зареєстрована 4/6 квартири АДРЕСА_2 на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право власності на квартиру, а тому, твердження ОСОБА_1 про придбавання нею житла вперше є таким, що не відповідає дійсності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 набула у порядку приватизації квартиру, що знаходиться за адресою Львівська область, м.Львів, вул.Наукова, буд.31. кв.94. Вказане підтверджується свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок) №210006 від 16.10.1996, згідно з яким квартира що знаходиться за адресою Львівська область, м.Львів, вул.Наукова, буд.31. кв.94 дійсно належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та членам його сімї ОСОБА_5Я, ОСОБА_6Д, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_1
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пунктом 8 статті 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що обєктом оподаткування для платників збору, визначених п.9 ст.1 вказаного Закону є вартість нерухомого майна, зазначена у договору купівлі-продажу.
Таким чином, законодавець ототожнює поняття «придбання» та «купівля-продаж», оскільки збір сплачується лише з придбаного майна (набутого лише шляхом укладення договору купівлі-продажу).
Таким чином, виходячи з п.9 ст.1 та п.8 ст.2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування набуття права власності на нерухоме майно шляхом його приватизації не охоплюється терміном «придбання».
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що позивач 27.04.2018 вперше придбала нерухоме майно (квартиру №13 в будинку №226Д за адресою: м.Львів, вул.Кульпарківська) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 8618,87 грн.
Таким чином, відповідач безпідставно відмовив позивачеві у поверненні безпідставно сплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 8618,87 грн., сплаченого при придбанні житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 27.04.2018.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до вказаного Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд з метою повного захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у поверненні грошових коштів в сумі 8618,87 грн., оформлені листом №12360/05-78 від 03.07.2018.
Щодо позовної вимоги про зобовязання відповідача сформувати та подати третій особі подання про повернення збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обовязкових платежів) та інших доходів до бюджету від 16.02.2011 №106, Пенсійний фонд України відноситься до переліку органів, що контролюють справляння надходжень бюджету при купівлі продажу нерухомого майна.
Згідно з Порядком казначейського обслуговування доходів та інших надходжень Державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013; 43, органи Державного казначейства України в процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету та здійснюють безспірне списання коштів державного бюджету на підставі виконавчого документа у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
З огляду на вказане, для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення позивачу збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна (АДРЕСА_1 ) у розмірі 8618,87 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в сумі 736,40 грн., сплачений відповідно до квитанції №ПН1848 від 30.10.2018.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у поверненні грошових коштів в сумі 8618,87 грн., оформлені листом №12360/05-78 від 03.07.2018.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення позивачу збору на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна (АДРЕСА_1 ) в сумі 8618,87 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: м.Львів, вул. Митрополита Андрея, буд.10 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 79071, АДРЕСА_3, судовий збір в сумі 736 (сімсот тридцять шість) грн. 40 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 26.12.2018.
СуддяА.Г.Гулик