
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4988/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2018 року
м.Львів, вул. Чоловського, 2
зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Курпіти П.І.,
представники сторін не зявились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Самбірська Еко-Цегла» про застосування заходів реагування,-
в с т а н о в и в:
Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Самбірська Еко-Цегла» (далі - ТзОВ «Самбірська Еко-Цегла»), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити експлуатацію трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ №355 (силові трансформатори 2х250 кВа) та виконання робіт в електроустановках 10/0,4 кВ ТзОВ «Самбірська Еко-Цегла».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженими особами ГУ Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку на ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла», щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Перевірку проведено згідно з планом проведення перевірок субєктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2018 рік, затверджений наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 18.04.2018 № 0763-П. В результаті проведеної перевірки виявлені факти порушення вимог чинних нормативно правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоровю працівників ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла», і які не усунуті своєчасно на момент проведення планової перевірки, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоровю працівників ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла», позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Відповідач 15.11.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову повністю. Відзив обґрунтований тим, що за результатами перевірки, що відбулась на ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» 23.04.2018-26.04.2018 відповідачем на виконання припису вжито заходи та усунуті 15 з виявлених 17 порушень. Щодо зазначених у позовній заяві порушень відповідач зазначає, що основним видом його діяльності виробництво цегли, але у звязку з нестабільною ситуацією на ринку, відповідач зменшив обсяги виробництва, що відповідно і зменшило процес експлуатації електричного устаткування, а в зимовий період виробництво планується зупинити. Таким чином, відсутність відповідного «Дозволу Держпраці на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В» та «Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В» суттєво не вплине на забезпечення безпечних умов праці при експлуатації електроустаткування, що потребує отримання дозволу. Відповідач зазначає, що по мірі можливості вживає всіх можливих заходів щодо забезпечення безпеки при роботі з відповідними електроустановками. Окрім цього, відповідач зазначає, що 14.09.2018 працівник ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» головний інженер ОСОБА_1, успішно пройшов атестацію щодо перевірки знань «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», «Правил охорони електричних мереж», «Правил охорони праці при роботі з інструментом та пристроями», «Правил будови електроустановок», «Електрообладнання спеціальних установок», «Правил експлуатації електрозахисних засобів», «Правил безпечної експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій і теплових мереж», «Норм випробування електрообладнання», «Техніки експлуатації електричних станцій і мереж» та відповідно до наказу №19 від 17.09.2018 вказаний працівник призначений відповідальним за енергогосподарство на підприємстві.
Позивач явку представника в судове засідання не забезпечив, повідомлявся про дату, час і місце його проведення, просив розглядати справу без участі представника.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, в задоволенні якого суд відмовив.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Відповідач - ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 39778297, місцезнаходження: Львівська область, м.Самбір, вул.Заводська.
На підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі - ГУ Держпраці у Львівській області) від 18.04.2018 № 0763-П та направлення про проведення перевірки від 18.04.2018 № 0700 у присутності уповноважених осіб відповідача директора ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» ОСОБА_2 у період часу з 10.00 год. 23.04.2018 по 17.00год. 26.04.2018 проведено планову перевірку ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами вказаної перевірки ГУ Держпраці у Львівській області складено акт перевірки субєкта господарювання від 26.04.2018 за №13/06/046/0416.
Перевіркою виявлено, зокрема, такі порушення:
1) Не отримано дозвіл Держпраці на експлуатацію устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічне електрообладнання), а саме трансформаторної ЗТП 10/0,4 кВ №355 (силові трансформатори 2х250 кВА), що є порушенням п. 8 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 26.10. 2011 № 1107 (далі Порядок) та ст. 21 Закону України «Про охорону праці», яка передбачає, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
2) Не забезпечено подачу на реєстрацію декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В, що є порушенням п.16 дод. 6 Порядку;
3) Електроустановки товариства не укомплектовані засобами захисту згідно з нормами, що є порушенням п.4.2.9 додатку 2 Правил експлуатації електрозахисних засобів НПАОП 40.1.-1.07-01;
4) Керівник підприємства не забезпечив утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів, а саме: не призначив відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, не забезпечив достатню кількість електротехнічних працівників, не забезпечив проведення протиаварійних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ), що є порушенням п.1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 N 4, який містить вимогу, що керівник підприємства зобов'язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен:- призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі - особа, відповідальна за електрогосподарство); - забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників; - затвердити Положення про енергетичну службу підприємства, а також посадові інструкції і інструкції з охорони праці;- встановити такий порядок, щоб працівники, на яких покладено обов'язки з обслуговування електроустановок, вели ретельні спостереження за дорученим їм обладнанням і мережами - оглядом, перевіркою дії, випробуванням і вимірюванням; - забезпечити перевірку знань працівників у встановлені строки гідно з вимогами цих Правил; - забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ); - забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.
Примірник акта №13/06/046/0416 від 26.04.2018 підписано та отримано директором ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла» ОСОБА_2
В акті перевірки №13/06/046/0416 від 26.04.2018 ГУ Держпраці у Львівській області зазначено попередження про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) виконання робіт в електроустановках напругою 10/0,4 кВ та експлуатацію ЗТП 10/0,4 кВ №355 до усунення зауважень.
З огляду на це, позивач вважаючи, що порушення, виявлені під час проведення перевірки, створюють загрозу для життя і здоровя працівників ТзОВ «Cамбірська Еко-Цегла», звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (далі- Закон України №877-V).
Згідно з ст. 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (надалі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, та п.3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75 (далі Положення) основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області є:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, повязаної з обєктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до п. 16 ч.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Згідно з ч. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ч 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі актів, складених за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг субєктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Таким чином, суд встановив, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком та створює загрозу життю та здоровю людей.
Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням відповідачем достатніх доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №13/06/046/0416 від 26.04.2018, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області щодо заборони експлуатації трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ №355 (силові трансформатори 2х250 кВа) та виконання робіт в електроустановках 10/0,4 кВ ТзОВ «Самбірська Еко-Цегла».
Суд відхиляє заперечення відповідача, викладені у відзиві щодо призначення відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства, оскільки це не свідчить про повне усунення порушень, виявлених за результатами проведеної перевірки. Зміна режиму експлуатації електричного устаткування не має правового значення для вирішення питання про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), так само як і намір відповідача звернутися до позивача з метою надання відповідного дозволу на експлуатацію такого обладнання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до товариства з обмеженою відповідальністю «Самбірська Еко-Цегла».
Заборонити експлуатацію трансформаторної підстанції ЗТП 10/0,4 кВ №355 (силові трансформатори 2х250 кВА) та виконання робіт в електроустановках 10/0,4 кВ ТзОВ «Самбірська Еко-Цегла» до усунення порушень.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 26.12.2018.
Суддя А.Г. Гулик