
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2867/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
24 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просить:
- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію померлого батька ОСОБА_2 за період з листопада 2014 року до січня 2017 року.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є дочкою ОСОБА_2, який помер 16 січня 2017 року в м. Лутугине Луганської області. На підставі рішення суду від 19.05.2017 про встановлення факту смерті позивач 31 травня 2017 року отримала свідоцтво про смерть батька ОСОБА_2. Цього ж дня вона звернулася до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області для отримання допомоги на поховання та недоотриманої пенсії. Оскільки батько перебував на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, позивача направили до спеціаліста з обслуговування пенсіонерів Міністерства оборони. Коли ОСОБА_1 звернулася з питанням щодо отримання заборгованості по пенсії, їй повідомили про необхідність звернення до нотаріуса для отримання спадщини. На сьогодні недоотриманою залишилася пенсія за період з листопада 2014 ром по січень 2017 року. Пенсійна справа батька була закрита у зв'язку з його смертю 16 січня 2017 року. З приводу отримання спадщини після смерті батька позивач звернулась із заявою до Головного територіального управління юстиції у Сумській області, на що отримала відповідь про відмову у праві на одержання недоотриманої пенсії на підставі того, що з дати смерті батька до дати зробленого нотаріусом по спадковій справі до пенсійного фонду запиту минуло більше 6 місяців. Зазначила, що вона у встановлені законодавством строки звернулася до УПФУ для отримання допомоги на поховання та недоотриманої пенсії батька, чому її направили до нотаріуса їй не зрозуміло, а на даний час вона змушена звертатися до суду для захисту свого права.
Ухвалою суду від 19.10.2018 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 19.11.2018 відкладено судове засідання та залучено до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (арк.спр. 42).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позовні вимоги не визнав, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 30.10.2018 за вхідним реєстраційним № 29576/2018 подав клопотання (арк.спр. 40), в якому, зокрема, зазначив, що предметом спору по справі є виплата недоотриманої пенсії ОСОБА_2, який помер 16.01.2017. За наявними в головному управлінні даними пенсійна справа ОСОБА_2 обліковується в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Матеріали по цій пенсійній справі головне управління в Сумській області запросило у вересні 2018 року. За проведенням виплат, що є предметом спору по даній справі, позивач до відповідача в досудовому порядку не звертався. За таких обставин вважає, що позов заявлено до неналежного відповідача. На його думку, відповідачем по цій справі має бути те територіальне управління, в якому знаходиться на обліку пенсійна справа ОСОБА_2
Другий відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 17.12.2018 за вхідним реєстраційним № 39777/2018 надав пояснення (арк.спр. 53, 55), в яких зазначив, що за інформацією управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2, який помер 12.07.201,7 не перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Допомогу на поховання у розмірі 8124,69 грн головним управлінням виплачено ОСОБА_1 за матеріалами електронної пенсійної справи, що надійшла від головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Додатково зазначив, що за даними електронної пенсійної справи, пенсію ОСОБА_2 було виплачено по 30.11.2014.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини девятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача (арк.спр. 8-13).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що підтверджується копією посвідчення № 219469 від 29.08.2002 (арк.спр. 14).
16.01.2017 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер в м. Лутугіне Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 31.05.2017, виданого Конотопським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області (арк.спр. 14 зв. бік).
Рішенням Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 19.05.2017 у справі № 577/1999/17 встановлено факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, померлого 16.01.2017 у м. Лутугіно, Лутугінського району, Луганської області (арк.спр.29-30).
Листом від 04.07.2018 № Ч-356/04/09-37 Головне територіальне управління юстиції у Сумській області повідомило ОСОБА_1, що 06.06.2017 на підставі її заяви про прийняття спадщини після смерті померлого 16.01.2017 батька ОСОБА_2 державним нотаріусом Конотопської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_3 заведена спадкова справа за № 104/2017. ОСОБА_2 дійсно перебував на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію по жовтень 2014 року. З листопада 2014 року пенсія ОСОБА_2 не виплачувалася у звязку з неможливістю здійснювати переказ на територію, на якій органи державної влади тимчасово не виконують свої повноваження. Пенсійна справа ОСОБА_2 була закрита у звязку з його смертю 16.01.2017. Також вказано, що Пенсійним фондом позивачу було відмовлено у праві на одержання недоотриманої пенсії на підставі того, що з дати смерті батька до дати зробленого нотаріусом по спадковій справі до пенсійного фонду запиту минуло більше ніж 6 місяців (арк.спр. 5).
З зазначеного листа Головного територіального управління юстиції у Сумській області не можливо встановити, яким пенсійним органом відмовлено позивачу в отриманні пенсії батька, оскільки про це прямо не зазначено.
Факт сумісного проживання ОСОБА_1 зі своїм батьком ОСОБА_2 за адресою: вул.Чехова, 1а/69, м. Лутугине, Луганської області на момент смерті останнього підтверджується довідкою ЛМКП «Лутугине-Житлфонд» від 01.08.2018 (арк.спр. 16).
Отже, фактично спірним питанням цієї справи є правомірність дій відповідача щодо невиплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії померлого батька ОСОБА_2 за період з листопада 2014 року по січень 2017 року.
Вирішуючи справу в межах заявлених позовних вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Згідно з ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 61 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб визначено, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
За приписами частини 3 цієї статті зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Натомість, доказів того факту, що позивач зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про одержання цих сум, позивачем суду не надано, а відповідач у відзиві заперечує цей факт. Другий відповідач - Головне територіальне управління юстиції у Сумській області не нараховувало пенсію батькові позивача, не приймало рішення про зупинення такого нарахування, оскільки він не перебував в нього на обліку за своє життя.
Отже за таких обставин, за відсутності доказів факту звернення позивача до органу, який виплачував пенсію її батькові, з вимогою виплатити їй недоотриману ним пенсію, позов до суду про зобов'язання відповідача здійснити такі виплати на її користь є передчасним, оскільки судом не встановлено факту порушення прав позивача повноважним органом.
Тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити за необгрунтованістю.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та у їх задоволенні слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд бере до уваги, що ухвалою суду від 19.10.2018 позивачеві було відстрочено сплату судового збору в сумі 704,80 грн до ухвалення судового рішення у справі.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, судовий збір належить стягнути з позивача на користь Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобовязання вчинити певні дії відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: Луганська область, м.Лутугине, вул.Чехова, 2А/2) на користь Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 22 грудня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4