Рішення № 78847803, 26.12.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
360/3788/18
Номер документу
78847803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3788/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

20.11.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1А.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому позивач просив суд: визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті позивачу перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по теперішній час; зобовязати відповідача розрахувати та виплатити позивачу заборгованість з нарахуванням компенсації втрати частини доходів з виплати сум пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за період з 01.01.2018 по дату прийняття рішення по даній справі; зобов'язати відповідача проводити позивачу виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він в червні 2018 року звернувся до відповідача з питанням щодо перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». В липні 2018 року позивач отримав відповідь, якою відповідач повідомив, що перерахунок пенсії був проведений, розмір пенсії був збільшений, доплата за період з 01 січня 2018 року по 31 квітня 2018 року була перерахована на картковий рахунок. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» підвищення пенсії буде виплачуватися: з 01.01.2018 по 31.12.2018 - щомісячно 50% від суми підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісячно 75% від суми підвищення; з 01.01.2020 по 31.12.2020 - щомісячно 100% від суми підвищення. Таким чином, відповідач, здійснивши перерахунок пенсії з 01.01.2018, встановив розстрочку її виплати.

Позивач вважає дії відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті перерахованої пенсії протиправними, оскільки з урахуванням приписів ч. 3 ст. 113 Конституції України, положення Постанови КМУ № 103 відносно умов, порядку та розмірів виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України. З урахуванням викладеного просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

14.12.2018 від відповідача надійшов відзив на позов (арк. спр. 26-27), в обґрунтування якого останній послався на таке. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років за ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ по лінії Міністерства оборони України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України № 2262.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 103 від 21.02.2018) та п. 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, перерахунок пенсій, призначених на умовах ОСОБА_2 України № 2262, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із ОСОБА_2 України № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

З наведеного слідує, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно, починаючи з 1 січня 2018 року, у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами, згідно постанови № 704.

Вважає, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Постанова КМУ № 103 на час розгляду справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що позивачу проведено перерахунок пенсії за довідкою від 15 березня 2018 року № ФЕ 46524, виданою Луганським обласним військовим комісаріатом, про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначенні станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.

Довідка надійшла до ГУПФУ в Луганській області 27 березня 2018 року. Після перерахунку з 01.01.2018 позивачу виплачується пенсія у розмірі, що склав 3993,02 грн: попередній розмір пенсії 2889,48 грн та 50% від підвищення - 1103,54 грн. В такому розмірі пенсія буде виплачуватися до 31.12.2018.

В подальшому позивач буде отримувати пенсію у розмірі: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 4544,79 грн: попередній розмір пенсії 2889,48 грн та 75% від підвищення - 1655,31 грн; з 01.01.2020 - 5096,56 грн: попередній розмір пенсії 2889,48 грн та 100% від підвищення - 2207,08 грн.

Також відповідач заперечував проти зобовязання відповідача розрахувати та виплатити позивачу заборгованість з нарахуванням компенсації втрати частини доходів з виплати сум пенсії без урахування розстрочки за період з 01.01.2018 по дату прийняття рішення по даній справі, оскільки підставою для виплати компенсації є порушення строків виплати пенсії та вина органів Пенсійного фонду України в неотриманні пенсії.

В даному випадку відсутні підстави для нарахування компенсації, оскільки відсутнє порушення строків виплати пенсії (порядок перерахування та виплати пенсії встановлений постановою № 103 та № 704, що прийняті на виконання п. 4 ст. 63 ОСОБА_2 України № 2262) та відсутня вина відповідача, який діє на підставі та в межах повноважень, передбачених Конституцією та Законами України. Тому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, є пенсіонером, якому призначена пенсія за вислугу років згідно з ОСОБА_2 № 2262 по лінії Міністерства оборони України та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області (арк. спр. 4-5, 7, 15-17).

Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області з заявою щодо перерахунку пенсії, на яку відповідач листом від 18.07.2018 № 9530/03-01 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» управлінням проведено перерахунок пенсії позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 15 березня 2018 року № ФЕ 46524, виданою Луганським обласним військовим комісаріатом, яка надійшла до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 27 березня 2018 року. Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення становить - 7602,00 грн, а саме: посадовий оклад 4090,00 грн; оклад за військовим званням (майор) 1340,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% 2172,00 грн. Після проведення перерахунку, розмір пенсії склав 5096,56 грн. Відповідно до вимог постанови № 103 виплату підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) буде проведено з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50%; з 1 січня до 31 грудня 2019 року - 75%; з 1 січня 2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеної на 1 березня 2018 року. Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до п. 2 постанови № 103 та місячним розміром пенсії яку отримував позивач до 1 березня поточного року складає 2207,08 грн. Виплата перерахованого розміру пенсії проводиться поетапно, а саме: з 01 січня до 31 грудня 2018 - 3993,02 грн., з 01 січня до 31 грудня 2019 року - 4544,79 грн, з 01 січня 2020 року - 5096,56 грн (арк. спр. 6).

Згідно з довідкою Луганського військового комісаріату від 15.03.2018 № ФЕ46524 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої на імя ОСОБА_1, за посадою «пом.ком. батальйону» становить 7602,00 грн, у тому числі: посадовий оклад 4090,00 грн, оклад за військовим званням «майор» - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 2172,00 грн (арк. спр. 28, 32).

Довідка від 15.03.2018 № ФЕ46524 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 направлена на адресу ГУПФУ в Луганській області.

Після одержання вказаної довідки ОСОБА_1 ГУПФУ в Луганській області 02.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивача, розмір пенсії (з надбавками) з 01.05.2018 складатиме 3993,02 грн, що підтверджено копією розпорядження за пенсійною справою № ФЕ46524 (Міноборони) від 02.04.2018 (арк. спр. 29).

Також з розпорядження слідує, що згідно Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 підвищення складає 2207,08 грн, з яких виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення: 1103,54 грн; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення: 1655,31 грн; з 01.01.2020 100 % щомісячно 100 % від підвищення: 2207,08 грн.

Судом встановлено, що станом на час розгляду справи позивачу не здійснено виплату перерахованої пенсії в повному обсязі на підставі довідки від 15.03.2018 № ФЕ46524.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до частини першої статті 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього ОСОБА_2 провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 ОСОБА_2 № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 ОСОБА_2 № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_2 та перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, збільшення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як особи, звільненої з військової служби.

Постановою КМУ № 103 визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із законом № 2262 до 01.03.2018 з урахуванням виплат, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова КМУ № 704).

Таким чином, порядок перерахунку пенсій, встановлений постановою КМУ № 103, регулює питання відносно виплат, визначених станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.

Аналіз змісту Постанови КМУ № 103 дає підстави для наступних висновків суду.

Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із ОСОБА_2 № 2262 до 01.03.2018, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.

Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 01.01.2018 50 відсотків;

з 01.01.2019 по 31.12.2019 75 відсотків;

з 01.01.2020 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (далі-Порядок №45).

Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.

Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.

Однак суд зазначає, що нормами ОСОБА_2 № 2262 зовсім не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).

Статтею 1-1 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 ОСОБА_2 № 2262.

Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно «перерахунку» усіх призначених за цим ОСОБА_2 пенсій у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2.

Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначене та не передбачене право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри «виплати» перерахованих пенсій, що в наявності в Постанові від 21.02.2018 № 103.

Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_2 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Відповідно до частини третьої статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

ОСОБА_2 № 2262 (а саме частина третя статті 52, частина друга статті 55, частина четверта статті 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21.02.2018 № 103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_2, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_2.

Як наслідок, з урахуванням приписів частини третьої статті 113 Конституції України, статті 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ № 103 відносно умов, порядку та розмірів виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту частини четвертої статті 63 ОСОБА_2 № 2262 зовсім не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.

Крім того, Постановою КМУ № 103 не скасовувалася та не визнавалася нечинною Постанова КМУ № 45 від 13.02.2008. До останньої постанови були лише внесені зміни щодо змісту пунктів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), відносно умов та розмірів перерахунку пенсії.

Зазначені обставини свідчать про необхідність відновлення права позивача на отримання у повному обємі належних йому сум за період з 01.01.2018, які повинні були розраховані та виплачені відповідно до чинних у зазначений період нормативно-правових актів.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправних дій відповідача щодо встановлення розстрочки у виплаті позивачу перерахованої пенсії з 01.01.2018, тому правильним та ефективним способом захисту порушеного права в даному випадку є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.01.2018 та зобов'язання відповідача здійснити виплату заборгованості з сум перерахованої пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року.

Щодо вимоги позивача про зобовязання відповідача розрахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів з виплати сум пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», за період з 01.01.2018 по дату прийняття рішення по даній справі, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині та вважає їх передчасними, оскільки відповідно до статті 4 ОСОБА_2 № 2050-III виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушене відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 18 вересня 2018 року у справі № 522/535/17, адміністративне провадження № К/9901/964/18, К/9901/969/18 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 76547257).

Щодо позовної вимоги про зобовязання відповідача проводити позивачу виплату перерахованої пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», суд не знаходить підстав для задоволення вказаної частини позовних вимог, оскільки задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що позовні вимоги належать до часткового задоволення.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивача звільнено від їх сплати в установленому законом порядку.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо встановлення розстрочки у виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний номер 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) здійснити виплату заборгованості з сум перерахованої пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) з 01 січня 2018 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_3