
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 464/5157/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого-судді: Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,
представника відповідача Зубович-Яворська О.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Сліпенького Любомира Романовича за участю третьої особи управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова Львівської області про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
згідно з ухвалою судді Сихівського районного суду м. Львова Чорної С.З. від 10.09.2018 передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду справу № 464/5157/18 за позовом ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2, Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі - ГУ ПФ України у Львівській області), приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Сліпенького Любомира Романовича (надалі - приватний нотаріус ЛМНО Сліпенький Л.Р.) про:
- «визнання протиправними дій приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Сліпенького Л.Р. і бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо безпідставної виплати позивачем збору у розмірі 7703 грн на державне пенсійне страхування за придбане житло і відмови у поверненні такому цих коштів»;
- «повернути позивачу безпідставно сплачені на рахунок Пенсійного фонду Залізничного району м. Львова кошти у розмірі 7703 грн.».
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи № 464/5157/18 визначена суддя Мричко Н.І.
Згідно з ухвалою судді від 12.10.2018 прийнято до провадження справу № 464/5157/18, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
14.11.2018 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду. Одночасно до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова Львівської області (надалі - УДКС України у Залізничному районі м. Львова Львівської області, Третя особа).
Позивач обґрунтовує позов тим, що 26.06.2018 Позивач на підставі договору купівлі-продажу квартири від 26.06.2018 набув право власності на квартиру АДРЕСА_1 Перед укладенням договору купівлі-продажу нерухомості, Позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості, що складає 7703,00 грн. Позивач вказує на те, що житло ним придбавалось вперше, а тому відповідно до положень пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» він не є платником відповідного збору та не повинен був сплачувати такий. Зазначає, що про повернення помилково зарахованого до бюджету збору з операції купівлі-продажу нерухомого майна він звертався із заявою до ГУ ПФ України у Львівській області, разом з тим йому відмовлено у поверненні помилково сплаченого збору. За таких обставин вважає бездіяльність ГУ ПФ України протиправною. Крім цього, Позивач вважає дії приватного нотаріуса ЛМНО Сліпенького Л.Р. при посвідченні вказаного договору купівлі-продажу протиправними з тих підстав, що таким не повідомлено Позивача про те, що він не є платником відповідного збору та не повинен такий сплачувати.
Відповідач ГУ ПФ України у Львівській області подав суду відзив на позовну заяву (арк. справи 30-32), в якому просив суд відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позову у повному обсязі. Вказано, що органи ПФУ не володіють інформацією щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно. Така інформація надається Державною реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Поряд з цим, громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Вважає, що питання звільнення від сплати збору повинно було вирішуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.
Позивач, представник позивача у судове засідання, яке відбулося 17.12.2018 не з'явились повторно, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
У судовому засіданні представник ГУ ПФ України у Львівській області позовні вимоги заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Просила відмовити у задоволенні позову.
Відповідач приватний нотаріус ЛМНО Сліпенький Л.Р. в судові засідання не з'являвся, повідомлявся судом про дату, час та місце розгляду справи. Відзиву на позовну заяву не подав.
Третя особа - УДКС України у Залізничному районі м. Львова Львівської області, у судові засідання не забезпечила явки уповноваженого представника, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
26.06.2018 між ОСОБА_2 (Покупець) та ОСОБА_4 (Продавець) укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 Договір посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Сліпеньким Л.Р. та зареєстрований в реєстрі за № 1359 (арк. справи 63-64).
Відповідно до наявної в матеріалах копії з квитанції № ПН 560186 від 26.06.2018, ОСОБА_2 сплачений збір з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, в розмірі 1% від вартості об'єкта купівлі-продажу, що становить 7703,00 грн (арк. справи 12).
Позивач звертався до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою, в якій просив повернути сплачений збір з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 7703,00 грн, сплачений згідно з квитанцією № ПН 560186 від 26.06.2018. У заяві, як на підставу звернення Позивач вказував на те, що ним вперше придбане житло, а відтак безпідставно сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості нерухомого майна, а саме 7703,00 грн.
За результатами розгляду заяви, ГУ ПФ України у Львівській області надало відповідь, оформлену листом від 03.07.2018 за № 2824/К-20/07.05-06, в якій повідомила Позивача про наступне. Пенсійний фонд України та його органи не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а видача довідок щодо звільнення від сплати збору осіб, які придбавають майно вперше, не належить до його компетенції. Зазначає, що громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Питання звільнення від сплати збору повинно було вирішуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору (арк. справи 9).
Незгода Позивача із відмовою Відповідача - ГУ ПФ України у Львівській області повернути помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7703,00 грн, стала підставою для звернення ОСОБА_2 до суду.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог, виходить з того, що відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичних осіб, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 8 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для таких суб'єктів встановлюються у розмірі 1 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 8 статті 2 цього Закону (пункт 10 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»).
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (надалі - Порядок №1740).
Відповідно до пункту 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 15-3 Порядку № 1740 визначено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу наведених норм видно, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Суд встановив, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.2018 набув право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
Як зазначено у позові, нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.2018 придбано ОСОБА_2 вперше.
З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 147810581 від 03.12.2018 встановлено, що відомості про наявність у власності ОСОБА_2 іншого нерухомого майна (житла) чи придбання позивачем такого майна, ніж придбаної квартири на підставі договору купівлі-продажу від 26.06.2018, - відсутні (арк. справи 62).
ГУ ПФ України у Львівській області, на якого згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) покладено обов'язок доказування, не надав суду доказів, які б підтверджували придбання ОСОБА_2 нерухомого майна не вперше.
Таким чином, за відсутності протилежного, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 укладаючи 26.06.2018 договір купівлі-продажу квартири, придбав житло вперше, а тому звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (надалі - Порядок).
Зокрема, пунктом 5 цього Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням наступної інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Подання у довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ. Або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Отже, враховуючи, що відповідним органом, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету у сфері обов'язкового пенсійного страхування є Відповідач - ГУ ПФ України у Львівській області, суд зазначає, що саме такий наділений обов'язком щодо формування до органу Казначейства подання про повернення коштів.
Щодо посилання Відповідача - ГУ ПФ України у Львівській області на відсутність інформації у ПФУ про те, чи вперше особа придбала нерухомість, суд зазначає, що відсутність такої інформації не є підставою для позбавлення законодавчо встановлених пільг по сплаті на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та покладення на особу обов'язку по сплаті такого платежу без наявності відповідних доказів.
Оскільки саме Держава не виконала свій обов'язок запровадити внутрішню процедуру встановлення факту придбання нерухомого майна вперше, що сприяло б юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на Державу.
Таким чином, посилання Відповідача ГУ ПФ України у Львівській області на неможливість перевірки інформації щодо придбання квартири конкретною особою вперше, як на підставу для відмови Позивачу в поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, є необґрунтованими.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30.01.2018 (справа № 819/1498/17), 31.01.2018 (справа №819/1667/17) та 20.03.2018 (справа №819/1249/17).
Отже, з урахуванням викладеного вище, суд вважає, що позовна вимога Позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФ України щодо відмови повернути ОСОБА_2 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7703,00 грн. є обґрунтованою, а тому підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд приходить висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Відповідача - ГУ ПФ України у Львівській області сформувати подання до управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова щодо повернення ОСОБА_2 помилково зарахованого до бюджету збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 7703,00 грн сплаченого 26.06.2018 згідно з квитанцією № ПН560186.
Щодо заявленої ОСОБА_2 позовної вимоги: «про визнання протиправними дій приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Сліпенького Л.Р.», суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 8 статті 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов'язані з її вчиненням».
У відповідності до пункту 15-3 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Отже, при вчиненні нотаріальної дії, нотаріус зобов'язаний перевірити сплату встановлених законодавством платежів, пов'язаних з її вчиненням. Крім цього, визнання протиправними дій приватного нотаріуса ЛПНО Сліпенького Л.Р. жодним чином не вплине на відновлення порушених прав Позивача, а тому позовна вимога в тій частині задоволенню не підлягає.
Підсумовуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 до ГУ ПФ України у Львівській області та приватного нотаріуса ЛМНО Сліпенького Л.Р. слід задовольнити частково.
Щодо судових витрат, то відповідно до вимог частини 5 статті 139 КАС України такі стягненню не підлягають, оскільки позивач має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією з посвідчення Серії АБ № 029821 (арк. справи 5), тому звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови повернути ОСОБА_2 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7703,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) сформувати подання до управління Державної казначейської служби України у Залізничному районі м. Львова Львівської області (місцезнаходження: 79022, м. Львів, вул. Виговського, 34; код ЄДРПОУ: 38007594) про повернення ОСОБА_2 (місце реєстрації: 79043, АДРЕСА_1; РНОКПП: НОМЕР_1) помилково зарахованого до бюджету збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна (АДРЕСА_2,) у сумі 7703 (сім тисяч сімсот три) гривень 00 копійок, сплаченого 26.06.2018 згідно з квитанцією № ПН560186.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 27.12.2018.
Суддя Мричко Н.І.