Рішення № 78847114, 18.12.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2018
Номер справи
1340/4187/18
Номер документу
78847114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4187/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника позивача Дуди П.В.,

представника третьої особи Маленець Н.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Курило Надії Йосифівни (далі - позивач) до Департаменту містобудування Львівської міської ради (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» (далі - третя особа) про визнання протиправним та скасування наказу у частині, -

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Курило Надії Йосифівни, в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року в частині наказу демонтувати вивіску приватного нотаріуса Курило Надії Йосифівни за адресою: АДРЕСА_1 (порядкові номери в наказі 26, 27, 28).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказом Департаменту містобудування Львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року прийнято рішення про демонтаж вивіски на зовнішній поверхні будинку за адресою: АДРЕСА_1. Підставою прийняття відповідачем вказаного рішення, стало порушення вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові затвердженого рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 11.11.2016 року №1025. Вважає, що вимоги вказаного Порядку не можуть поширюватися на неї, адже вона не є фізичною особою-підприємцем, а приватним нотаріусом. Крім того, зазначає, що оскаржуваний наказ грубо порушує її права, оскільки за відсутності інформаційної вивіски з інформацією про нотаріальну контору, вона не може здійснювати свою нотаріальну діяльність у відповідності до ст.25 Закону України «Про нотаріат».

Ухвалою від 17.09.2018 року відкрито спрощене провадження у справі.

08.10.2018 року позивачем подано клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін у судовому засіданні.

Ухвалою від 09.10.2018 року замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

08.11.2018 року підготовче засідання відкладено на 04.12.2018 року.

04.12.2018 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду на 18.12.2018 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив відповідача.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзиву на позову заяву на день розгляду справи не подав.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав викладених у поясненнях щодо позовної заяви. Зазначає, що згідно ст.3 Закону України «Про нотаріат», нотаріус не має права займатися підприємницькою діяльністю, однак Закон України «Про нотаріат» не виключає поширення на нотаріусів іншого законодавства, зокрема Закону України «Про рекламу» та Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Вважає, що конструкція із зазначенням місця знаходження та контактної інформації особи, яка здійснює певний вид діяльності (незалежно від спрямування) розміщена на фасаді будівлі не вважається оголошенням. Крім того, зазначає, що якщо конструкція встановлена нотаріусом містить виключно інформацію передбачену ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу» та п.8 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності і встановлена у місці передбаченому для встановлення вивісок площею не більше 3 кв.м. - така конструкція вважається вивіскою і на території міста Львів встановлюється на підставі узгодженого, в тому числі і органом охорони культурної спадщини паспорта вивіски в порядку визначеному рішенням Львівської міської ради №1025 від 11.11.2016 року.

Позивачем подано відповідь на пояснення третьої особи. Зазначає, про відсутність у приватного нотаріуса обов'язку виконувати вимоги Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м.Львові, а відтак відповідно не може бути застосовано жодних заходів адміністративного примусу за порушення вимог вказаного Порядку.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Курило Надія Йосифівна є приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу та здійснює нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №9222 від 25.12.2015 року та реєстраційного посвідчення №453 від 24.05.2016 року за адресою: АДРЕСА_1

На виконання вимог ст.25 Закону України «Про нотаріат» та п.8 Положення про вимоги до робочого місця (контори) приватного нотаріуса та здійснення контролю за організацією нотаріальної діяльності затвердженого наказом міністерства юстиції України від 23.03.2011 року №888/5 позивачем біля входу до приміщення нотаріальної контори роміщено інформаційну вивіску з відомостями про нотаріальну контору, графік роботи приватного нотаріуса (інформація щодо часу початку та закінчення робочого дня, часу обідньої перерви, вихідних днів).

13.06.2018 року Департамент містобудування Львівської міської ради скерував на адресу приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Львівської області Курило Н.Й. вимогу №23/Р-11-2329 про порушення вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові", затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, а саме: самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на зовнішній поверхні будинку за адресою: м.Львів пл.Д.Галицького, 13 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність. Запропоновано позивачу усунути зазначене порушення.

11.07.2018 року позивачем направлено на адресу Департаменту містобудування Львівської міської ради відповідь з обґрунтуванням того, що дія Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові", затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025 не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов'язані з підприємницькою діяльністю.

Згідно акту №13 проведення демонтажу спеціальних конструкцій від 10.08.2018 року Комунального підприємства «Адміністративно-технічне управління» здійснено демонтаж спеціальної конструкції розміри 0,4х0,3, демонтаж вивіски розміром до 1 кв.м. за адресою: м.Львів, пл.Д.Галицького, 13 на підставі наказу Департаменту містобудування львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року (порядковий номер 26).

Зі змісту наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року вбачається, що підставою прийняття рішення щодо демонтажу вивіски стало порушення позивачем вимог Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові", затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, а саме самовільно встановлено малу архітектурну форму (вивіску) на зовнішній поверхні будинку за адресою: м.Львів пл.Д.Галицького, 13 у якої відсутній паспорт малої архітектурної форми (вивіски) та лист уповноваженого органу про відповідність.

Не погоджуючись з вказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про рекламу" визначено засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про рекламу": реклама це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; товар це будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, об'єкти права інтелектуальної власності.

Згідно з ст.2 Закону України "Про рекламу", цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України. Дія цього Закону не поширюється на відносини, пов'язані з розповсюдженням інформації, обов'язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України. Дія цього Закону не поширюється на оголошення фізичних осіб, не пов'язані з підприємницькою діяльністю.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил (2067-2003-п), що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, регулюються Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067, «Порядком розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025.

Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України «Про рекламу» вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Відповідно до п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2003 року № 2067, спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою ( вказані зміни до частини 2 Типових правил прийняті на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року).

Згідно з пунктом 1.4 «Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові», затвердженого рішенням виконкому 11.11.2016 року №1025, порядок є обов'язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та відомчої належності, а також фізичними особами підприємцями?, які встановлюють малі архітектурні форми (вивіски) у м. Львові.

Відповідно до частини 1 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність?, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Підпунктом 14.1.226 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність ?за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

У відповідності до ч. 4 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої діяльності».

Таким чином, суд вважає, що приватний нотаріус є уповноваженою державою фізичною самозайнятою особою, яка не має і не може мати статусу фізичної особи-підприємця, і на якого не може поширюватися дія Закону України "Про рекламу" та Порядку розміщення малих архітектурних форм (вивісок) у м. Львові, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1025.

Крім цього, суд звертає увагу, що розміщений на конструкції позивача напис «нотаріус» не містить індивідуалізації, не містить закликів до придбання конкретного товару чи отримання послуг, інформація не формує та не підтримує обізнаність споживачів реклами та їх інтересу щодо юридичної особи чи конкретного товару (послуг), що поставляється/надається, а тому не є рекламою і не потребує спеціального дозволу на розміщення зовнішньої реклами.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими суб'єктом владних повноважень.

Позов слід задоволити. Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року в частині наказу демонтувати вивіску приватного нотаріуса Курило Надії Йосифівни за адресою: АДРЕСА_1 (порядкові номери в наказі 26, 27, 28).

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.14, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудування Львівської міської ради №117 від 10.07.2018 року в частині наказу демонтувати вивіску приватного нотаріуса Курило Надії Йосифівни за адресою: АДРЕСА_1 (порядкові номери в наказі 26, 27, 28).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 34857473) на користь приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Курило Надії Йосифівни (79008, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) 704 грн. 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26 грудня 2018 року.

Суддя Крутько О.В.