
3.1.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
12 грудня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2911/18Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Сєвєродонецької міської ради Луганської області, ОСОБА_3, - про визнання відмови у знятті з реєстрації місця проживання протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
25 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Сєвєродонецької міської ради Луганської області, ОСОБА_3, в якому представник позивача просить суд:
- визнати відмову Центру надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради у знятті з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та її малолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправною;
- зобов'язанти Центр надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2) та її малолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 була громадянкою України, та 23.02.2007 року було зареєстроване її місце проживання за адресою: АДРЕСА_1. За вказаною ж адресою було зареєстроване місце проживання її малолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 10.04.2012 року. Ця квартира належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2 та її матері ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 09.11.2011.
В 2014 році позивачка виїхала на постійне місце проживання до Російської Федерації та набула громадянство Російської Федерації. У зв'язку з чим вона вирішила знятися з реєстраційного обліку у м. Сєвєродонецьку, оскільки не проживає за вищевказаною адресою, а фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2. Разом із зняттям з реєстрації позивача вирішила зняти з реєстрації місця проживання і свого сина ОСОБА_4 Оскільки самостійно прибути до м. Сєвєродонецька позивачка не має можливості, з приводу того, що вона постійно проживає та зареєстрована в іншому місці в іншій державі, то вона уповноважила здійснити дії щодо зняття з реєстрації місця проживання її та сина повірену ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5.
21.08.2018 ОСОБА_6 (повірений позивачки) звернулася до Центру надання адміністративних послуг у м. Свєвродонецьку Сєвєродонецької міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та її малолітнього сина ОСОБА_4, однак у вчиненні вказаної дії їй було відмовлено на підставі того, що відсутній оригінал внутрішнього паспорту громадянина України позивачки. А листом від 18.09.2018 року № 2052-ЦНАП повідомлено, що зняття з реєстрації малолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, взагалі не можливе відповідно до вимог чинного законодавства. Вказану відмову позивачка вважає порушенням її прав та прав її дитини на вільне пересування, тому звернулася до суду за їх захистом.
Ухвалою суду від 01.10.2018 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні (арк. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 30.10.2018 відкладено підготовче засідання для витребування доказів (арк.спр. 72).
Ухвалою суду від 21.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (арк.спр.89).
Відповідач позовні вимоги не визнав, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 16.11.2018 за вхідним реєстраційним № 33185/2018 подав відзив на позовну заяву (арк.спр. 77-81), в якому зазначив, що згідно з п. п. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації.
21.08.2018 довірена особа ОСОБА_2, ОСОБА_6 звернулась до Відділу надання адміністративних послуг Сєвєродонецької міської ради для отримання адміністративної послуги «зняття з реєстрації місця проживання» ОСОБА_2, але не надала повного переліку документів, а саме внутрішнього паспорту громадянина України ОСОБА_2. На підставі ст. 9.1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та ст. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» Відділ надання адміністративних послуг відмовив у наданні вищезазначеної послуги. Додатково зазначив, що за даними картотеки обліку реєстрації фізичних осіб, за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 зареєстрована її малолітня дитина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. Згідно зі ст. 160 Сімейного кодексу України та ст.18 Постанови КМУ «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за їх сумісною згодою. Довірену особу ОСОБА_2 було попереджено про порушення законодавства з приводу зняття з реєстрації матері без її малолітньої дитини. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Служба у справах дітей Сєвєродонецької міської ради Луганської області надала заяву про розгляд справи без участі повноважного представника, в якій також зазначила, що не заперечує щодо зняття малолітнього з реєстрації (арк.спр. 86).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_3, в судове засідання не прибула, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином (арк.спр. 70).
Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини дев'ятої статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
Позивач - ОСОБА_2, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сєвєродонецьк Луганської області, отже мала громадянство України за народженням, що підтверджено копією паспорту громадянки України серії НОМЕР_2, що виданий Сєвєродонецьким МВУМВС України в Луганській області 15.07.2011, що містить відмітку про реєстрацію позивача за адресою проживання: АДРЕСА_1 з 26.12.1997 (арк.спр.16-17).
На даний час позивач має паспорт громадянки Російської Федерації НОМЕР_3, виданий 05.09.2016 року відділенням в м. Оленєгорськ міжрайонного відділу УФМС Росії по Мурманській області в м. Мончегорськ, проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (арк.спр. 19-24).
Квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві спільної часткової власності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та її матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 09.11.2011 року (арк.спр. 53).
Відповідно до довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб станом на 04.07.2018, виданої Центром надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради від 04.07.2018 року № 28496, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване місце проживання ОСОБА_3, ОСОБА_2 та малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк.спр.54).
Довіреністю 51 АА 0916235 від 24.07.2018, яка посвідчена нотаріусом Роднянською Надією Олександрівною, нотаріального округу м. Оленєгорськ Мурманської області, позивач як громадянка Російської Федерації уповноважила ОСОБА_6 вчинити дії щодо зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 себе та її малолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк.спр. 12-14).
21.08.2018 ОСОБА_6 як представник позивача звернулася до Центру надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 як громадянки України та не надала оригіналу документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, а саме паспорт громадянина України, який належить позивачу, про що зазначено в самій заяві на першій сторінці (арк.спр.10).
Запис про відмову в реєстрації позивача з датою 21.08.2018 та підписом відповідної посадової особи містить сама заява її представника від 21.08.2018 (зворотній бік).
В цій заяві не зазначено, що представник позивача просить зняти з реєстрації також і неповнолітнього сина позивача.
Окрім довіреності суду надані такі документи, що були представлені Центру надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради разом з заявою представника: копію паспорта громадянина РФ її чоловіка ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_9, копію свідоцтва про народження малолітнього сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, заяву батька (ОСОБА_8) про згоду щодо зняття з реєстрації місця проживання малолітнього ОСОБА_4, свідоцтво про реєстрацію місця проживання у РФ малолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк.спр. 28-49).
Листом від 18.09.2018 № 2052-ЦНАП, Відділ адміністративних послуг на звернення представника позивача щодо надання інформації від 10.09.2018 повідомив, що інформація, яка зазначена у копії довіреності, доданої до листа, суперечить даним картотеки обліку фізичних осіб відділу адміністративних послуг Сєвєродонецької міської ради. За адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 та ОСОБА_4 зареєстровані як громадяни України. Інформація щодо реєстрації за даною адресою ОСОБА_2 та ОСОБА_4 як громадян Російської Федерації картотека обліку не містить. Згідно зі ст.4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство, тому зняття та реєстрація місця проживання громадян іншої країни здійснюється при наявності оригінала посвідки на постійне або на тимчасове проживання в Україні. Враховуючи вищевикладене, зняття з реєстрації місця проживання малолітньої дитини, ОСОБА_4, не можливе (арк.спр. 11).
Отже, доказів факту звернення представника позивача до Центру надання адміністративних послуг у м. Сєвєродонецьку Сєвєродонецької міської ради із заявою встановленого зразка про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, сторона позивача суду не представила, а відповідач цей факт заперечує, зазначаючи у відзиві на позов, що вони отримали письмове звернення від представника позивача, на яке було надано відповідь від 18.09.2018 (а.с.81).
Таким чином, факт звернення представника позивача до відповідача із заявою встановленого зразка про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 не доведено в суді. А факт ненадання оригіналу паспорту громадянина України, який належить позивачу, разом з заявою про зняття її з реєстрації сторона позивача не оспорює, що підтверджено позовною заявою.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позов і заперечення учасників справи, суд виходить з таких вимог чинного законодавства.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, а також визначення порядку реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлення випадків їх обмеження врегульовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 року № 1382 (Закон № 1382).
Згідно статті 2 даного Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Статтею 7 даного Закону визначений порядок зняття з реєстрації місця проживання -зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання з урахуванням вимог, визначених частиною одинадцятою статті 6 цього Закону.
Разом із заявою особа подає:
документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Відповідно до статті 9 Закону № 1382 орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо, зокрема, особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію.
Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України, що визначено статтею 10 наведеного Закону.
Правила реєстрації місця проживання затверджені Постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207 (далі Правила).
Пунктом 9 Правил визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Відповідно до пункту 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
особа не подала необхідних документів або інформації;
у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Таким чином і Закон № 1382, і прийняті на його підставі Правила (пункт 26) визначають, що разом з заявою про зняття з реєстрації особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Таким чином відсутність зазначених документів є безумовною підставою для відмови органу реєстрації в знятті з реєстрації місця проживання.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про громадянство України» № 2235-III (Закон № 2235-III) від 18.01.2001 громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи.
За вимогами ст.17 Закону № 2235-III громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно з ч. ч. 1, 15 ст.18 Закону № 2235-III громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Відповідно до вимог ст.17 Закону № 2235-III підставами для втрати громадянства України є: 1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття; 2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів; 3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов'язком чи альтернативною (невійськовою) службою. Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
Громадянин України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформляється втрата громадянства, до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов'язки громадянина України, що передбачено ст.20 Закону № 2235-III.
Суду не представлено стороною позивача відповідних указів Президента України, не зазначено на підставі якого міжнародними договорами України позивач втратила громадянство України, отже не довела цей факт. Тому позивач в силу вимог статті 20 Закону № 2235-III мала виконати вимоги статті 9 Закону № 1382 та при знятті з реєстрації разом із відповідною заявою подати документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Як встановлено судом на підставі наданих сторонами доказів оригінал паспорту громадянина України, який належить позивачу, разом з заявою про зняття її з реєстрації представник позивача не подавала, хоча в самій заяві в графі громадянство зазначила відомості, що позивач є громадянином України. Ця ж заява містить відомості, що представник позивача несе відповідальність за достовірність наданої відповідачу інформації.
Причини неподання цього документу в позові не зазначені. Факт же наявності в позивача паспорту громадянки Російської Федерації не виключає наявності в неї оригіналу паспорту громадянина України.
Тому рішення відповідача про відмову в реєстрації позивача від 21.08.2018, яке містить сама заява її представника від 21.08.2018 (зворотній бік), з підстав, що до заяви не надано оригіналу документу, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання, а саме паспорту громадянина України, є законним, права позивача на повторне звернення з необхідними документами не порушує.
Факт же звернення представника позивача до відповідача із заявою встановленого зразку про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 та прийняття відповідачем рішення про відмову в знятті з реєстрації не доведено в суді, тому відсутні підстави для визнання протиправним такого рішення відносно сина позивача.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 32, 72-77, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову адвоката ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Сєвєродонецької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Сєвєродонецької міської ради Луганської області, ОСОБА_3 про визнання відмови у знятті з реєстрації місця проживання протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 22 грудня 2018 року.
Суддя В.С. ШембелянСудове рішення № 78846456, Луганський окружний адміністративний суд було прийнято 12.12.2018. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних охоплює повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 1240/2911/18. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: