
179/1596/18
2/179/815/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2018 року смт. Магдалинівка
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Кошлі А.О.
за участю:
секретаря судового засідання Бондар О.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (далі-позивач) звернулося до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_1 (далі-відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 45531,05 грн. не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач є побутовим споживачем природного газу в домоволодінні, за адресою: с. Жданівка, вул. Міліцейська, 69, в якому встановлені плита газова ПГ, АОГВ автономний опалювальний газовий водонагрівач, зареєстрована 1 особа. 07.05.2018 працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» за вищевказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу про що було складено акт № 293, який був підписаний двома представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» та споживачем без зауважень. Того ж дня, в присутності споживача був демонтований лічильник та складений акт (протокол) № о/р НОМЕР_1 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, в якому вказано дату, місце та час проведення експертизи. 11.05.2018 року в присутності споживача було проведено експертизу знятого лічильника газу марки Gallus200 типу G-4, 1995 року випуску. Встановлено, що пломба ціла, в п. 1.3 акту вказано: цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ «скло зірвано та посаджене на клей. Присутні подряпини на колесах відлікового механізму». Пунктом 2 акту визначено результати позачергової перевірки: довідка № 15-2/1010571-2 від 11.05.2018 року, з якої вбачається, що підстави для визнання ЗВТ непридатним: 1) зовнішній вигляд не відповідає ЕД; 2) відліковий пристрій не відповідає вимогам ЕД. Висновок комісії: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно п. 1.3. Вказані порушення свідчать про несанкціоноване втручання відповідача в роботу ЗВТ. 23.05.2018 року на засіданні комісії по розгляду акту про порушення Кодексу ГРС було прийнято рішення про задоволення акту про порушення від 07.05.2018 року № 293 та складено акт розрахунок не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу на загальну суму 45531,05 грн. Оскільки відповідачем добровільно не сплачено вказану суму, вона підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, вважає їх безпідставними, оскільки з 26.01.2012 року є власником домоволодіння за адресою АДРЕСА_1. З цього часу є споживачем газу, що поставляється ПАТ «Дніпропетровськгаз Збут», йому призначене субсидія. Ніяких угод з ПАТ «Дніпропетровськгаз» не укладав. Щодо виявлених порушень та їх фіксації вказує, що всі акти складені за його відсутності та ним не підписувались, підписи є підробленими. В акті експертизи лічильника не вказано відомостей щодо встановлення похибок вимірювання, втрати тиску або герметичність лічильника. Таким чином комісією проведено виключно поверхневий огляд лічильника не досліджена цілісність рахункового механізму та не встановлені порушення в роботі лічильника, які впливають на правильність вирахування кількості використаного газу. Позивачем не надано жодного доказу на підтвердження факту втручання в роботу облікового пристрою. Відповідачу не було сенсу зменшувати показання лічильника, оскільки станом на квітень 2018 року розмір невикористаної субсидії з оплати газу становив 10000 грн., що підтверджується даними фінансового стану. Окрім того, в акті-розрахунку не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості від 23.05.2018 року не обґрунтований розрахунок вартості не облікованого газу, не зазначено з площі якого приміщення визначений обєм не облікованого газу, не доведений розмір площі, не доведений розмір граничного обєму споживання, з урахуванням яких газових приладів та пристроїв він був визначений. Позивачем не зазначена дата останньої повірки лічильника газу. З урахуванням викладеного позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.
22.05.2012 року між ПАТ з газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» та ОСОБА_1 (с. Жданівка, вул. Плодпитомник) укладено договір № 881 про надання населенню послуг з газопостачання.
07.05.2018 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» складено акт № (о/р) НОМЕР_2 виявлення порушень, згідно якого в с. Жданівка, вул. Плодпитомник встановлено, що склю облікового механізму на клею.
07.05.2018 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» складено протокол № (о/р) НОМЕР_2 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, згідно якого у споживача ОСОБА_1 демонтовано газовий лічильник для проведення експертизи. Вказані акт та протокол підписані споживачем ОСОБА_1
Згідно акту №15 від 07.05.2018 року споживачу о/р НОМЕР_2 припинено газопостачання. Підписано споживачем.
Відповідно до акту про порушення № 233 від 07.05.2018 року встановлено у споживача ОСОБА_1 о/р НОМЕР_2 в с. Жданівка, вул. Плодпитомник несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Розгляд акту відбудеться 16.05.2018 року. Підписано споживачем ОСОБА_1
Згідно акту № 135 експертизи лічильника газу від 11.05.2018 року, за участю споживача ОСОБА_1 встановлено та відображено в п. 1.3 «цілісність відлікового механізму та корпусу ЗВТ: скло зірвано та посаджено на клей. Присутні подряпини на колесах відлікового механізму». Висновок комісії: наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п.1.3.
Згідно довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 15-2/1010571-21 від 11.05.2018 року, виданої ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації»: лічильник газу Gallus G4 зав. № 002824726 виробник Schlumberger не відповідає вимогам Р50-071-98 рекомендації «Метрологія. Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Зовнішній вигляд не відповідає ЕД. Відліковий пристрій не відповідає вимогам ЕД.
У звязку з виявленим порушення складено акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості від 23.05.2018 року згідно якого до споживача ОСОБА_1 с. Жданівка, вул. Міліцейська, 69 за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ донараховано обєм газу на рівні 3710,23 м.3 на суму 45531,05 грн.
Частиною 3статті 12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1статті 76 ЦПК Українипередбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно достатті 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК Українипередбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1,5,6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з газопостачання здійснюється на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженогопостановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, яким визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Відповідно до норм ч. 1-2 ст.11ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є вчинення дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст.714ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Закон України«Про ринокприродного газу» визначає наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи; оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
З матеріалів справи вбачається, що у спірних правовідносинах позивач має статус оператора газорозподільної системи (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, оператор ГРМ - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління), а відповідач - статус споживача (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газородподільних систем, споживач природного газу - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).
Відповідач використовував природній газ за місцем проживання .
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно ч. 1 п. 3 Розділу 11 Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок обєму необлікованого природного газу здійснюється за граничними обємами споживання природного газу населенням (додаток 15цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 2, 3, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Отже, відповідач був обізнаний про факт виявлення порушення (акти підписані особисто), про розмір збитків, отримав копії всіх документів, якими був встановлений факт порушення, не подав до вказаних документів жодних зауважень чи заперечень, не оскаржив складені за результатом їх виявлення документи в установленому законом порядку, а навпаки під час складання актів погодився із їх змістом.
Позивачем дотримана процедура щодо виявлення порушення, фіксування виявленого порушення, вказані документи повністю узгоджуються між собою, і підстав піддавати їх сумніву суд не вбачає.
Факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ підтверджено висновком експертизи та довідкою від 11.05.2018 року.
Враховуючи вищенаведене, факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за адресою: с. Жданівка, вул. Міліцейська, 69 підтверджено належними та допустимими доказами, викладені в них відомості відповідачем не оскаржені ані в судовому порядку, ані під час їх розгляду комісією, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу в розмірі підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на те, що ним не підписувались акти, протоколи судом оцінюються критично, оскільки клопотань щодо призначення почеркознавчої експертизи відповідачем не заявлено. Відповідач був присутній при розгляді акту про порушення, обізнаний з виявленими обставинами та не заперечував їх, не оскаржував.
Водночас суд вважає, що обєм та вартість донарахованого природного газу такою, що не ґрунтується на засадах цивільного законодавства виходячи з наступного.
Позивач зазначає про спричинення діями споживача йому збитків.
Згідно вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є: доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року в ієрархії нормативно-правових актів України не відносить до Закону України, є підзаконним нормативно-правовим актом.
Закон України «Про ринок природного газу» визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.
Правову основу ринку природного газу становлятьКонституція України, цей Закон, закони України"Про трубопровідний транспорт","Про природні монополії","Про нафту і газ","Про енергозбереження","Про угоди про розподіл продукції","Про захист економічної конкуренції","Про газ (метан) вугільних родовищ","Про охорону навколишнього природного середовища", міжнародні договори України, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
Згідно відомостей про фінансовий стан споживача ОСОБА_1, абонента НОМЕР_3 вбачається, що станом на 04.2018 року переплата в розмірі 10030,29 грн.
Водночас, стосовно вартості визначеної в розмірі 45531,05 грн., суд зазначає, що з 01 червня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 №187 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обовязків на субєктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (опубліковано в газеті «Урядовий курєр» від 31.03.2017 №61), а також постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2017 №494 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (опубліковано в газеті «Урядовий курєр» від 27.04.2017 №79), роздрібна ціна газу для побутових споживачів природного газу становить6,9579 грн. за 1 куб.м., тоді як при розрахунку визначено іншу, більшу вартість за м.3., вказані суми жодним чином не обґрунтовані.
Судом враховується те, що згідно вимог Кодексу ГРС передбачено, що вартістьприродного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу, напротивагу цьому суд виходить з того, що ч. 5 ст. 177 ЦПК України передбачено, що позивач зобовязаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Оскільки позивачем не надано жодних доказів на підтвердження обґрунтованості заявленого розрахунку, в частині що стосується ціні газу, суд використовує загальнодоступну інформацію для її визначення, яка встановлена державою.
Враховуючи викладене, виходячи із засад справедливості, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та , стягненню з відповідача підлягає сума в розмірі 15785, 11 грн., (3710,23 м.3х6,9579 грн. за 1 куб.м. - 10030,29грн. ).
На підставіст. 141 ЦПК України, із відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений останнім при подачі позовної заяви судовий збір у розмірі 609, 65 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 76-83, 137, 141, 263-265, 274-279, 274, 280289 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (51142, с. Жданівка, вул. Міліцейська, 69, Магдалинівського району, Дніпропетровської області ідентифікаційний номер НОМЕР_4) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПО 03340920, р/р НОМЕР_5 у АБ «Кліринговий Дім» (м. Київ), МФО 300647) суму в розмірі 15785,11 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот вісімдесят пять гривень 11 коп.) вартості не облікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (51142, с. Жданівка, вул. Міліцейська, 69, Магдалинівського району, Дніпропетровської області ідентифікаційний номер НОМЕР_4) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (ЄДРПО 03340920, р/р НОМЕР_5 у АБ «Кліринговий Дім» (м. Київ), МФО 300647) сплачену суму судового збору в розмірі 609,65грн.
В іншій частині вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складене 22 грудня 2018 р.
Суддя А.О.Кошля