
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"26" грудня 2018 р. справа № 809/871/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження, без повідомлення сторін, заяву Військової частини А-1349 про повернення судового збору в адміністративній справі
за позовною заявою Військової частини А-1349
до Управління Держпраці в Івано-Франківській області
про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-105/75 від 13.04.2018 в розмірі 37 230 грн., з підстав її протиправності, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовною заявою Військової частини А-1349 (надалі, також - позивач) до Управління Держпраці в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-105/75 від 13.04.2018 в розмірі 37 230 грн., з підстав її протиправності.
Рішенням суду від 30.07.2018 позов задоволено повністю, скасовано постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу у розмірі 37 230 (тридцять сім тисяч двісті тридцять) гривень від 13.04.2018 №09-01-105/75. Цим ж рішенням вирішено питання розподілу судових витрат, а саме: "Стягнути з відповідача - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, за рахунок бюджетних асигнувань, на користь Військової частини А1349 (код ЄДРПОУ - 08174283) судовий збір, у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) 00 копійок".
Від позивача, 21.12.2018, надійшла заява №350/484/1/2412 від 19.12.2018 про повернення судового збору у зв'язку із внесенням суми судового збору при подачі заяви до суду на невірні реквізити. Разом із заявою позивачем додано платіжне доручення №395 від 25.05.2018 та ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2018 про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною 2 статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України), процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Враховуючи зміст заяви позивача про повернення судового збору, та те, що для вирішення питання, вказаного в заяві непотрібно додаткового з'ясування обставин справи, на думку суду, її розгляд може здійснюватися в порядку письмового провадження, без виклику сторін.
Дослідивши вищевказану заяву позивача, суд зазначає таке.
Виходячи зі змісту заяви, поданої 21.12.2018 необхідність повернення судового збору зумовлена фактом внесення позивачем суми судового збору при поданні позовної заяви до суду на невірні розрахунокі реквізити.
Питання повернення судового збору врегульовано статтею 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, частиною 1 якої встановлені виключні випадки повернення за ухвалою суду.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Таким чином, вирішення судом питання про повернення помилково сплаченого на невірний банківський рахунок суми судового збору, законом не передбачено. Окрім цього, суд зазначає про відсутність можливості вирішувати питання стосовно коштів, які були зараховані на недіючий поточний рахунок сплати судового збору чи на інші рахунки, які суду не належать, оскільки в суду відсутня можливість перевірки зарахування таких коштів до спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на вищенаведене, на думку суду в задоволенні заяви позивача слід відмовити.
Також, слід звернути увагу, що подана позивачем копія платіжного доручення №395 від 25.05.2018 (а.с.140) суттєво відрізняється від наявного в матеріалах справи оригіналу платіжного доручення №395 від 23.05.2018 (а.с.35) з приводу якого виносилася ухвала про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 5 статті 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Процедура повернення вказаних платежів врегульована Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182 (надалі, також - Порядок).
Пунктом 1 розділу І Порядку передбачено, що цей Порядок розроблено на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України «Про судовий збір» та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375.
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
Абзацами 2, 5, 8 пункту 5 розділу І Порядку передбачено, що подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Абзацом 3 пункту 8 розділу І Порядку передбачено, що заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону одержувача, реквізити рахунку одержувача коштів, сума платежу, що підлягає поверненню.
Згідно з пунктами 2 та 3 розділу 2 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів здійснюється відповідними органами Казначейства з відповідних рахунків за надходженнями, відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, у межах поточних надходжень за день. У разі недостатності або відсутності коштів на відповідних рахунках за надходженнями органи Казначейства можуть здійснювати повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до відповідних бюджетів, шляхом залучення коштів з відповідних рахунків у порядку, встановленому законодавством.
За наведених підстав та вказаних правових норм, позивачу необхідно звернутися до відповідних органів Казначейства у встановленому законом порядку, оскільки питання порушене позивачем в поданій заяві не відноситься до компетенції суду і не охоплюється поняттям розподілу судових витрат в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного та керуючись статтями 166, 242, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Військової частини А-1349 №350/484/1/2412 від 19.12.2018 про повернення судового збору, поданої 21.12.2018 - відмовити.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.