
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 листопада 2018 року 17:47Справа № 280/4278/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О. та представників
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
09.10.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_4 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення від 25.06.2018 №0015997-4902-0830.
Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4278/18 та призначено судове засідання на 13.11.2018.
В судовому засіданні оголошено перерву до 26.11.2018.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ГУ ДФС у Запорізькій області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму податкового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн. На думку позивача, автомобіль, який належить йому на праві власності, не є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, що підтверджується розрахунком його середньоринкової вартості, зробленим на сайті ОСОБА_5. Просить задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 09.11.2018 №36150), у якому пояснив, що відповідно до інформації, розміщеної на сайті ОСОБА_5, автомобіль марки BMW, моделі 7-Series, ідентичний автомобілю, власником якого є позивач, є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році. Просить відмовити у задоволенні позову.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».
У судовому засіданні 26.11.2018 на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 на праві приватної власності належить легковий автомобіль марки BMW, моделі 730D, номерний знак НОМЕР_1, об’єм двигуна 2993 куб. см., тип пального – дизель, білого кольору, 2014 року випуску, зареєстрований 27.12.2014, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
25.06.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0015997-4902-0830, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» у розмірі 25 000,00 грн.
Не погоджуючись із тим, що автомобіль, який належить йому на праві власності, є об’єктом оподаткування, позивач звернувся до контролюючого органу, та отримав лист-відповідь від 27.09.2018 №8675/14/08-01-49-07, згідно якого підставою для нарахування транспортного податку за 2018 рік є дані комп’ютерної бази даних Центрального сервісу ДАІ МВС України АІС «Автомобіль».
Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 25.06.2018 №0015997-4902-0830 протиправним, ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд встановив, що справляння транспортного податку регулюється Податковим кодексом України (далі – ПК України), Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (далі – ОСОБА_5) та іншими нормами податкового законодавства.
01.01.2015 набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким введено новий податок – транспортний податок, що відповідно до ст. 265, п. 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України є місцевим податком.
Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.
Відповідно до пп.267.1.1 ПК України (тут і надалі в редакції на час прийняття спірних рішень відповідача), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального (пп.267.2.1 ПК України).
Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України).
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).
Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України).
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України).
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України встановлено, що органи внутрішніх справ зобов’язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об’єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.
Відповідно до пп.267.7.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Згідно пп. «а» пп.267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПК України транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3723,00 грн.
Відтак, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125,00 грн. (3723,00 грн. х 375).
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Пунктом 2 ОСОБА_5 передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цнх (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (Офіційний вісник України, 2013, №44, ст.1576).
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 ОСОБА_5).
Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до ОСОБА_5 (пункт 4 ОСОБА_5).
Відповідно до пункту 13 ОСОБА_5 відповідно до цієї ОСОБА_5 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті ОСОБА_5 інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
Аналогічну правову позицію щодо повноважень державних органів в ході визначення середньоринкової вартості автомобілей для цілей оподаткування транспортним податком висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 по справі №802/1912/17-а (адміністративне провадження №К/9901/39907/18).
Пунктом 5 ОСОБА_5 встановлено, що ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об’єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Матеріалами справи встановлено і визнається позивачем, що легковий автомобіль марки BMW, моделі 730D, номерний знак НОМЕР_1, об’єм двигуна 2993 куб. см., білого кольору, 2014 року випуску, що належить йому на праві приватної власності, є ідентичним автомобілю марки BMW моделі 7-Series до 4 років випуску, з об’ємом циліндру двигуна 3,0, з типом пального – дизель.
Судом встановлено, що автомобіль марки BMW моделі 7-Series до 4 років випуску, з об’ємом циліндру двигуна 3,0, з типом пального – дизель входить до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року, який розміщено на офіційному сайті ОСОБА_5. Вказаний у переліку автомобіль за своїми характеристиками співпадає з характеристиками автомобіля позивача, а отже є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
ОСОБА_4 в обґрунтування того, що належний йому автомобіль не є об’єктом оподаткування у 2018 році, надано скріншот з сайту ОСОБА_5, згідно якого середньоринкова вартість транспортного засобу марки BMW моделі 7-Series до 4 років випуску, з об’ємом циліндру двигуна 3,0, з типом пального – дизель станом на 05.10.2018 становить 1 332 997,52 грн., що є менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Проте, суд вважає позицію позивача не обґрунтованою, оскільки податковий орган, як вже зазначалося вище, не наділений повноваженнями щодо перевірки визначеної ОСОБА_5 середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення винесено правомірно, а тому не підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати по справі не стягуються.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 26.12.2018.
Суддя Ю.П. Бойченко