
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/3246/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року;
- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року відповідно до довідки апеляційного суду Кіровоградської області від 26 липня 2018 року №01-62/37/2018 та виплатити щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що, отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, перебуває на обліку в ОСОБА_2 Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Вказує, що у липні 2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 року, згідно виданої довідки Апеляційним судом Кіровоградської області, проте отримав відповідь згідно якої перерахунок буде здійснений не з 01.01.2018 року, а з 01.08.2018 року. Вказане стало підставою його звернення із даним адміністративним позовом до суду та просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представником відповідача на виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити вказавши, що згідно положення п. 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1 (з змінами та доповненням) перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці проводиться з 01.08.2018 року, оскільки Закон України набрав чинності з 22.07.2018 року (а.с.19).
Позивач на виконання процесуальних приписів Кодексу адміністративного судочинства України подав до суду відповідь на відзив (а.с.28-32).
Ухвалою суду від 29.11.2018 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін (а.с.1).
Згідно до ст. ст. 262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ЕА 590900 виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 15.03.1999 року; ідентифікаційний код НОМЕР_1) перебуває у статусі судді у відставці Апеляційного суду Кіровоградської області (а.с.6-8), та перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Згідно довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з 01.01.2018 року суддівська винагорода позивача, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 31011,20 грн. (посадовий оклад 19 382,00 грн., доплата за вислугу років 11 629,20 грн. (60% посадового окладу за 28 років 01 місяць 09 днів) (а.с.9).
26.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою стосовно проведення перерахунку довічного грошового утримання суддів у відставці в зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму доходів громадян з 01.01.2018 року (а.с.10).
До заяви було додано довідку апеляційного суду Кіровоградської області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 26.07.2018 року №01-6297/2018 (а.с.10).
26.09.2018 року Кропивницьким відділом обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано відповідь на вказану заяву листом від №427/Л-10, за змістом якої, посилаючись на частину 1 статті 58 Конституції України та пункт 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. №3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою. Тому, у звязку зі зверненням за перерахунком 01.08.2018 року перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за довідкою Апеляційного суду Кіровоградської області буде проведено з 01.08.2018 року (а.с.11).
31.10.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.12).
В свою чергу, відповідач листом з 05.11.2018 року №717/Л-10 повідомлено позивачу, про те, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання суддям проводиться з 01 серпня 2018 року (а.с.14).
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці 01.01.2018 року, вважаючи таку бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 141 Закону України Про судоустрій і статус суддів від 07.07.2010 року №2453-VIII у редакції Закону України Про забезпечення права на справедливий суд від 12.12.2015 року визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно з вимогами статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами статей 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Досліджуючи правове поняття щомісячне довічне грошове утримання судді, Конституційний суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011р. №18-рп/2011, вказав, що це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов'язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування: судді у відставці сплачує Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету, діючому судді виключно з Державного бюджету України. У цьому ж рішенні Конституційний суд України також вказує про неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.
Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (справа про пільги, компенсації та гарантії), від 01 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Виходячи з наведеного, щомісячне довічне грошове утримання є не тільки соціальною виплатою (пенсією), але й конституційною гарантією незалежності судді у відставці, є складовою його правового статусу як діючого судді з урахуванням правомірних законних очікувань на майбутнє щодо захищеного соціального статусу при звільненні його з посади (відставки), яке у своєму розмірі має бути максимально наближеним до рівня грошового утримання судді, який перебуває на відповідній посаді.
Згідно з пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України №1774-VIII від 06.12.2016 року було встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.
Законом України від 15.05.2018 року №2415-VІІІ Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав внесено зміни до абзацу 2 пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Відомості Верховної Ради України, 2017 року, №2, ст. 25) слово та цифри 1600 гривень замінити словами та цифрами прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року.
Законом України Про Державний бюджет України на 2017 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600,00 гривень.
Відповідно до Закону України Про Державний бюджет на 2018 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762,00 грн.
Відтак, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року. З огляду на що, в даних правовідносинах, безпідставним є посилання відповідача щодо норм статті 58 Конституції України, в частині положень про дію закону в часі.
Отже, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762,00 грн., а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Пунктом 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою ПФУ України №3-1 від 25.01.2008 року визначено, що перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
З огляду на зазначене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762,00 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Крім того, слід вказати щодо помилковості трактування відповідачем та, як наслідок визначення періоду за який підлягає перерахунку раніше призначене щомісячне довічне грошове утримання, пункту 4 ІІ Розділу Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Пенсійного Фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, так як згідно вказаного пункту, перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.
Тобто, положення вказаного нормативного акту визначає період в якому має бути здійснено відповідний перерахунок, що помилково ототожнюється відповідачем з періодом за який може бути здійснений такий перерахунок. Слід наголосити, що дата з якої у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача в даному випадку не є тотожнім поняттям з датою з якої позивач набув право на такий перерахунок.
Виходячи із аналізу вказаних законодавчих положень у системному їх звязку, враховуючи встановлені фактичні обставини справи, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено в проведенні перерахунку з 01.01.2018 року по 01.08.2018 року щомісячного довічного грошового утримання, призначеного ОСОБА_1 виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762,00 грн.
При цьому, суд зауважує, що ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
З урахуванням того, що право на перерахунок довічного грошового утримання у судовому порядку доведено, позовна вимога зобов'язального характеру підлягає задоволенню, як похідна від визнання дій протиправними та така, що слугуватиме ефективним способом захисту в розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.
За наведених обставин у сукупності, у суду наявні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Поряд з тим, на виконання положень статті 371 КАС України суд вважає за належним допустити до негайного виконання дане рішення в межах стягнення розміру довічного грошового утримання за один місяць.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у розмірі 704,80 грн. судового збору (а.с.2), підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ЕА 590900 виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 15.03.1999 року; ідентифікаційний код НОМЕР_1; адреса: АДРЕСА_1, 25006) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, буд. 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2018 року.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року відповідно до довідки апеляційного суду Кіровоградської області від 26 липня 2018 року №01-62/37/2018 та виплатити щомісячне довічне грошове утримання з урахуванням різниці, яка була виплачена за цей період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ЕА 590900 виданий Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області 15.03.1999 року; ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код за ЄДРПОУ 20632802) у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) грн. 80 коп.
Допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення розміру довічного грошового утримання за один місяць такого грошового забезпечення.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_3