Рішення № 78845327, 10.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2018
Номер справи
280/4806/18
Номер документу
78845327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 грудня 2018 року 11 год. 45 хв.Справа № 280/4806/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МаксименкоЛ.Я., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (69039, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся із адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %; зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя перерахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі1,35 % та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією починаючи з 04.09.2017.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що 17.07.2018 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% з моменту призначення пенсії, тобто з 04.09.2017. Однак листом від 03.08.2018 № 404/С-1 відповідачем було відмовлено з посиланням на те, що звернення за призначенням пенсії мало місце 04.09.2017, а внесення змін до Закону відбулося 03.10.2017, то позивач не має права на розрахунок стажу з урахуванням кратності 1,35%. На думку позивача така відмова є неправомірною з огляду на те, що п. 4.4 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» передбачено, що з1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Тобто, якщо б за призначенням пенсії позивач звернувся б 01.10.2017 то до його пенсії було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% , а так як я звернувся 04.09.2017, то розрахунок здійснюється з величиною оцінки одного року страхового стажу 1%, що є незаконним та несправедливим, адже як би він знав про такі зміни в законодавстві, то звернувся 01.10.2017. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 16.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4806/18. Призначено судове засідання на 10 грудня 2018 року.

Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 27.11.2018 вих. № 20353/09.1 посилається на те, що позивач вже звертався із аналогічними вимогами до суду у задоволені яких йому було відмовлено. По суті заявлених вимог зазначає, що 04.09.2017 відповідач розрахував страховий стаж позивача із застосуванням кратності 1,35 %. Однак, у подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» розділ ХV Закону було доповнено п. 4-3, відповідно до якого пенсії, визначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якоїсплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Також зазначає, що позивачем пропущений строк звернення із адміністративним позовом до суду, передбачений ст.122 КАС України. З огляду на таке, стверджує, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - пять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 4 cт. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

ОСОБА_1 з 01 лютого 2007 року перебував на обліку в Головному управлінні та отримував пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 04.09.2017 позивач отримував пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. При цьому,йому було відмовлено у розрахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.

23.11.2017 позивач звернувся до ОСОБА_2 обєднаного управління ПФУ м. Запоріжжя із заявою про здійснення перерахунку пенсії у задоволенні якої відмовлено позивачу за відсутністю підстав.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.02.2018 по справі №336/7356/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Запоріжжя щодо розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік; зобов'язано Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 23 листопада 2017 року відповідно дост.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням ч.2ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією. В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

17.07.2018 позивач звернувся до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії, якою просив перерахувати позивачу пенсію із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією починаючи з 04.09.2017.

ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 03.08.2018 №404/С-1 повідомлено позивача про те, що з 04.09.2017 його переведено на пенсію за віком, при цьому зауважено, щовідповідно до п.4.3Закону№1058пенсії призначені відповідно до цьогоЗаконущодо до набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якоїсплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Додатково зазначено, що відсоток підвищення пост.29 Закону №1058, що зазначений у заяві позивача є некоректним оскільки кількість повних місяців страхового стажу після досягнення пенсійного віку складає 44 місяця або 22 відсотка. Вказано також, що розмір пенсії розраховано вірно у відповідності до чинного законодавства.

Не погоджуючись із відмовою в розрахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та з вимогою вчинити певні дії ОСОБА_1 звернувся із вказаним позовом до суду.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідност. 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідност. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першоюстатті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першоїстатті 10 Закону №1058-ІVособі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цьогоЗаконудля обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (№1058-ІV).

Згідно частини 1статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цьогоЗаконувеличина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3Прикінцевих положень Закону №1058-ІVпенсії, призначені відповідно до цьогоЗаконудо набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4Прикінцевих положень Закону №1058-ІVз 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

З матеріалів справи вбачається, що пенсія була призначена позивачу відповідно до положеньЗакону № 1058-IVдо набрання чинностіЗаконом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв'язку з чим у відповідності до вище вказаних положень підлягала перерахунку з 01.10.2017 року з врахуванням ч. 4-3Прикінцевих положень Закону № 1058-IVіз застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 року визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.

Щодо посилань позивача на несправедливість застосування коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% лише виходячи із дати звернення за призначенням пенсії, суд зазначає наступне.

Нормамистатті 6 КАС Українизакріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, у рішенні від 03.06.2014 року "Великода проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відтак, внесення змін до законодавства шляхом зменшення розміру коефіцієнту страхового стажу, здійснене у встановлений спосіб, є чинним і таким, що підлягає застосуванню.

Відповідно до положеньстатті 9 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другоїстатті 77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Посилання відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення із адміністративним позовом до суду до уваги не приймається з огляду на таке.

Відповідно до ч. ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_1 звернувся до суду 08.11.2018, про що свідчить поштовий штемпель на конверті, із вимогою, зокрема, визнати протиправною відмову, надану відповідачем листом від 03.08.2018 за вих.№ 404/с-1.

Відтак, строк звернення до суду із вказаною вимогою на час подання позову не сплив.

Щодо повторного звернення до суду із аналогічними вимогами слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі: якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Дослідивши долучені до справи матеріали суд встановив обєктивну неможливість закрити провадження у справі у звязку із тим, що формулювання позовних вимог ОСОБА_1 здійснювалось кожного разу по-різному. Крім того, рішення у справі № 0840/3830/18 не набрало законної сили.

У звязку із тим, що у задоволенні адміністративного позову відмовлено, судові витрати розподілу не підлягають. Крім того, позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, на підставі п.13 ст.5 Закону УкраїниПро судовий збір№3674-VI від 08.07.2011.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (69039, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 16.12.2018.

Суддя Л.Я. Максименко