Рішення № 78845283, 26.12.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
0940/1847/18
Номер документу
78845283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" грудня 2018 р. справа № 0940/1847/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також – позивач) звернулася в суд із позовною заявою до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також – відповідач) про зобов`язання Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській подати до управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу квартири від 16.04.2018 у розмірі 10 500,00 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.1011967090.1 від 16.04.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 16.04.2018 ОСОБА_1, вперше придбано житло, а саме квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Зазначила, що відповідно до положень пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 та пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що громадяни, які придбавають житло вперше звільняються від обов`язку сплачувати вищезазначений збір. Відповідно до квитанції №0.0.1011967090.1 від 16.04.2018 позивачем сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості такого нерухомого майна, тобто 10 500,00 грн. Вказала, що нею житло придбавалось вперше, у зв’язку з чим звернулась 07.05.2018 до відповідача із заявою про формування та подання до управління Державної казначейської служби України в м. Яремче Івано-Франківської області подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі-продажу квартири від 16.04.2018 у розмірі 10 500,00 грн. Однак листом від 17.07.2018 за №3538/02 відповідачем залишено без виконання вказану заяву, а також повідомлено, що у позивача у частковій власності є квартира у м. Дніпродзержинськ. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови сформувати та подати подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.1-2).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 31.10.2018. У відзиві просив суд в задоволенні позову відмовити. Зазначив, що позивач відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, за позивачем зареєстрована квартира, яка знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, вул. Свободи, 204 Б, кв.9, придбана на підставі договору купівлі-продажу серії та номер 189 від 16.04.2018 року, а також квартира, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. Крім того, позивачем не надано жодних документів, які б підтверджували що майно придбане вперше. Вказав, що органи Пенсійного фонду України не

не володіють інформацією щодо прав власності на нерухоме майно, а також невідомо, чи придбавають громадяни таке житло вперше. Крім того, позивачем не надано жодних документів, які б підтверджували що майно придбане вперше. Відповідач зазначає, що громадяни, які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з`ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив таке.

16.04.2018 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Яремчанського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстровано в реєстрі за № 189, відповідно до умов якого ОСОБА_1 придбала квартиру, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, м. Яремче, вулиця Свободи (вулиця Леніна)АДРЕСА_3 (а.с.12).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів за №122955388 від 05.05.2018 власником квартири є ОСОБА_1, що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №40645342 від 16.04.2018 року (а.с.14-15).

Відповідно до квитанції №0.0.1011967090.1 від 16.04.2018 позивачем сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості такого майна, тобто 10 500,00 грн., відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна на рахунок УК у м. Яремче (а.с.13).

07.05.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про подачу до управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області подання про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу майна за договором купівлі-продажу квартири від 16.04.2018 у розмірі 10 500,00 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.1011967090.1 від 16.04.2018 року (а.с.17).

Листом від 17.07.2018 за №3538/02 Надвірнянським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу повідомлено, що немає підстав для повернення коштів зі сплати збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_1 має часткову власність (1/3) квартири у м.Дніпродзержинську (а.с.18).

Не погоджуючись із таким рішенням, з метою захисту свого права позивач звернулася до суду.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 вказаного Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно п. 9 ст. 1 цього ж Закону, платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740, Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011року №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд України.

Згідно положень Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19 грудня 2000 року №131, повернення надмірно та/або помилково сплачених платежів, які надійшли до спеціального фонду державного бюджету, здійснюється органами Державного казначейства на підставі висновків органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету та за рішеннями судових органів.

Згідно п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що позивачем придбано квартиру не вперше з огляду на таке.

Відповідно до відомостей з Реєстру прав власності на нерухоме майно у приватній спільній частковій (1/3) власності ОСОБА_1 перебуває квартира, реєстраційний номер – 15942740, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.15-16). Вказане також підтверджується наявним в матеріалах справи Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №11738938 від 05.09.2006 (а.с.20).

Суд зазначає, що відповідно до Свідоцтва про право власності від 05.07.2006 серія ЯЯЯ №762679, вищевказана квартира (частка власності (1/3)) набута позивачем у власність шляхом приватизації державного житлового фонду згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» (а.с.19).

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем вперше придбано нерухоме майно квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 згідно договору купівлі-продажу від 16.04.2018.

Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, а також те, що відповідачем жодними належними та допустимими доказами не обґрунтовано тієї обставини, що позивачем 16.04.2018 не вперше придбано нерухоме майно – квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за договором купівлі-продажу, сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 10 500,00 грн., підлягає поверненню позивачу.

Крім того, відповідачем безпідставно відмовлено позивачеві у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в сумі 10 500,00 грн., сплаченого при придбані житла вперше на підставі договору купівлі-продажу від 16.04.2018.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Згідно вимог частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 704,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у м. Яремче Івано-Франківської області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі продажу нерухомого майна згідно квитанції № 0.0.1011967090.1 від 16.04.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_5, 78501) за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_5, 78501);

Відповідач:

Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40386749, майдан Шевченка, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405).

Суддя /підпис/ ОСОБА_4