Рішення № 78845164, 12.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2018
Номер справи
280/4277/18
Номер документу
78845164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

12 грудня 2018 року 09:55Справа № 280/4277/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О. та представників

позивача:не зявився

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_2

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

09.10.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 06.06.2018 №0013768-4902-0830.

Ухвалою суду від 16.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4277/18 та призначено судове засідання на 13.11.2018.

В судових засіданнях оголошено перерву до 26.11.2018 та до 12.12.2018.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ГУ ДФС у Запорізькій області винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму податкового зобовязання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. На думку позивача, автомобіль, який належить їй на праві власності, не є обєктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, оскільки в Переліку на сайті ОСОБА_3 відсутня модель транспортного засобу Range Rover Evoque. Просить задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив (вх. від 09.11.2018 №36149), у якому пояснив, що обєктом оподаткування є автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover, Evoque є модифікацією зазначеної моделі. З посиланням на норми Податкового кодексу України та інформацію з сайту ОСОБА_3 просить відмовити у задоволенні позову.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».

У судовому засіданні 12.12.2018 на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 на праві приватної власності належить легковий автомобіль марки Land Rover, моделі Range Rover Evoque, номерний знак НОМЕР_1, обєм двигуна 1999 куб. см., тип пального дизель, кількість сидячих місць 5, червоного кольору, 2017 року випуску, зареєстрований 17.03.2018, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.

06.06.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення №0013768-4902-0830, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» у розмірі 25000,00 грн.

Не погоджуючись із тим, що автомобіль, який належить їй на праві власності, є обєктом оподаткування, позивач звернулась до контролюючого органу, та отримала лист-відповідь від 26.09.2018 №8612/14/08-01-49-07, згідно якого підставою для нарахування транспортного податку за 2018 рік є дані компютерної бази даних Центрального сервісу ДАІ МВС України АІС «Автомобіль».

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 06.06.2018 №0013768-4902-0830 протиправним, ОСОБА_2 звернулась до суду з даним позовом.

Досліджуючи спірні правовідносини, суд встановив, що справляння транспортного податку регулюється Податковим кодексом України (далі ПК України), Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 (далі ОСОБА_3) та іншими нормами податкового законодавства.

01.01.2015 набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким введено новий податок транспортний податок, що відповідно до ст. 265, п. 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України є місцевим податком.

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.

Відповідно до пп.267.1.1 ПК України (тут і надалі в редакції на час прийняття спірних рішень відповідача), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального (пп.267.2.1 ПК України).

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України).

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).

Відповідно до пп. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 ПК України).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо обєктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий обєкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України).

Підпунктом 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України встановлено, що органи внутрішніх справ зобовязані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації обєкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.

Відповідно до пп.267.7.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України, податок сплачується за місцем реєстрації обєктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Згідно пп. «а» пп.267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПК України транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2018 визначена у розмірі 3723,00 грн.

Відтак, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1396 125,00 грн. (3723,00 грн. х 375).

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66, встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктом 2 ОСОБА_3 передбачено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цнх (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (Офіційний вісник України, 2013, №44, ст.1576).

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 ОСОБА_3).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до ОСОБА_3 (пункт 4 ОСОБА_3).

Відповідно до пункту 13 ОСОБА_3 відповідно до цієї ОСОБА_3 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального.

Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що на офіційному сайті ОСОБА_3 ані марка, ані модель транспортного засобу Range Rover Evoque не визначені в якості обєкта оподаткування транспортним податком, оскільки з офіційної сторінки Land Rover України за посиланням https://www.landrover.ua/vehicles/range-rover-evoque/ вбачається, що Evoque є однією з можливих комплектацій автомобіля марки Land Rover, модель Range Rover.

Водночас, на офіційному сайті ОСОБА_3 розміщено Перелік автомобілів, які є обєктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, серед яких є, зокрема автомобіль Range Rover Evoque 5 D, рік випуску (включно) до 1 року, обєм циліндрів двигуна 2,0, тип пального дизель.

За правилами, встановленими пп. 14.1.220 п. 14.1 ст. 14 ПК України рік виготовлення транспортного засобу - календарна дата виготовлення транспортного засобу (день, місяць, рік); для транспортних засобів, календарну дату виготовлення яких визначити неможливо, - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, роком випуску належного позивачу автомобілю є 2017 рік.

Як вже зазначалося вище, базовим податковим (звітним) періодом обчислення транспортного податку є календарний рік. Відтак, 2017 рік одночасно є роком випуску автомобіля та першим звітним податковим періодом, в незалежності від того, коли позивач набув транспортний засіб у власність та здійснив його реєстрацію.

За таких обставин, враховуючи, що належний позивачу легковий автомобіль у 2018 році не підпадав під критерій «рік випуску (включно) до 1 року», а підпадав під критерій «до 2 років», що впливає на коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках, даний автомобіль не був обєктом оподаткування транспортним податком у 2018 році. Крім того, позивачем надано скріншот з сайту ОСОБА_3, відповідно до якого вартість автомобілю марки Land Rover, модель Range Rover Evoque, 2,0, внутрішнього згоряння, дизель, рік випуску 2017 становить 1117042,17 грн., тобто є меншою, ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року.

Відтак, податкове повідомлення-рішення від 06.06.2018 №0013768-4902-0830 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області від 06.06.2018 №0013768-4902-0830.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок присудити на користь ОСОБА_2 (69068, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 20.12.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко