
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 грудня 2018 року Справа № 280/4570/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., в розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (69013, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, 123, іпн: НОМЕР_1) до військова частина 3029 Національної гвардії України (69013, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 123) про стягнення грошової компенсації,
ВСТАНОВИВ:
30 жовтня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до військова частина 3029 Національної гвардії України (далі відповідач, ВЧ 3029), в якому просить суд:
визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо невиплати заборгованості за не отримане речове майно капітану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно»;
зобовязати відповідача здійснити виплату грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, капітану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178, відповідно до довідки військової частини 3029 про вартість речового майна, що підлягає видачі при звільненні в запас ОСОБА_1, №26, а саме у розмірі 11375 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу в ВЧ 3029 та має військове звання капітана, 27.06.2018 позивача звільнено зі служби в запас Збройних сил України відповідно до частини шостої пункту «а» з урахуванням підпункту «а» пункту 2, частини пятої статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» (у звязку з закінченням строку контракту). 04.07.2018 наказом керівника військової частини В3029 позивача виключено зі списків особового складу та направлено на облік до Шевченківського РВК м. Запоріжжя. Зазначає, що під час звільнення з військової служби позивачу було видано довідку про вартість речового майна, що належить видачі при звільненні, в якій відповідачем самостійно визначено суму грошової компенсації за 45 предметів недоотриманого речового майна в розмірі 11375,50 грн. Разом з тим, ані на момент звільнення позивача зі служби, ані на момент звернення з позовом до суду відповідачем грошова компенсація за недоотримане речове майно виплачена не була, чим порушено права та законні інтереси позивача. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 05 листопада 2018 року відкрито спрощене провадження у справі з викликом учасників справи. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 04.12.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
За приписами частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження незначної складності.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Позивач 21 листопада 2018 року надав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Крім того, 04.12.2018 від позивача надійшли пояснення про часткове відшкодування грошових коштів у сумі 9157,28 грн., позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, будь-яких заяв та клопотань до суду не надав, про причини неявки в судове засідання не повідомив.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Суд, всебічно та повно встановивши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, проходив військову службу у Військовій частині 3029 Національної гвардії України, має спеціальне військове звання капітан.
Наказом командувача Національної гвардії України від 27.06.2018 №91 о/с позивача звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України, відповідно до ч.6 п. "а" з урахуванням пп. "а" п.2 ч.5 статті 26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» (із закінченням строку контракту).
04.07 2018 року т.в.о. командира ВЧ 3029 видано наказ (по стройовій частині) №140, яким капітана ОСОБА_1, старшого офіцера групи координації відділення розвідки штабу, звільненого відповідно до ч.6 п. "а" з урахуванням пп. «а» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» з військової служби у запас Збройних Сил України у звязку з закінченням строку контракту наказом №91 о/с від 27.06.2018, 04 липня 2018 року та направити на військовий облік до Шевченківського РВК м.Запоріжжя (а.с.12)
05.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до командира ВЧ 3029 Національної гвардії України з рапортом щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно (а.с.14).
Відповідно до довідки військової частини 3029 №26, яка видана ОСОБА_1 22.05.2018, вартість речового майна (45 предметів), що належить до видачі позивачу складає 11375,50 грн. (а.с.13).
Телеграмою №3/29/28/1-713 від 29.05.2018 поінформовано заступника начальника Південного територіального Управління НГ України з тилу - начальника тилу про необхідність клопотання перед командуванням НГУ про виділення грошових коштів для погашення заборгованості по виплаті компенсації за неотримане речове майно (а.с.15).
Щодо пояснень позивача про часткове відшкодування компенсації за неотримане майно, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових порушень з боку субєктів владних повноважень Частиною третьою вказаної статті встановлено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Оскільки позивачем не подано заяви про уточнення позовних вимог, не надано будь-яких доказів на отримання грошової компенсації саме за неотримане речове майно, а відповідачем не надано заперечень на позов або інших належних доказів відшкодування компенсації за неотримане речове майно, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невиплати компенсації за неотримане під час проходження військової служби речового майна протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частиною першою статті 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (далі - Порядок №178).
Відповідно до пунктів 2-5 Порядку №178, виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
За приписами абзацу 3 пункту 242 розділу ХІІ Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 від 10.12.2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Крім того, відповідно до п.7 Порядку №178, виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік.
Аналізуючи вищевказані правові норми, суд дійшов висновку про те, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення, в тому числі у разі звільнення з військової служби. При цьому, на день звільнення зі служби та виключення зі списків особового складу військової частини особа має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.
Відповідно до положень Порядку №178, грошова компенсація виплачується військовослужбовцям на підставі наказу командира (начальника) військової частини, у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі.
Наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 №232 затверджено Інструкцію про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, згідно з пунктом 4 розділу ІІІ якої, військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.
Виходячи зі змісту вказаних норм, військовослужбовці, звільнені з військової служби, мають право отримати речове майно в натурі або грошову компенсацію за нього, у разі наявності такого права, за умови подання відповідного рапорту, яким висловлюється волевиявлення на отримання такої компенсації.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 було подано командиру ВЧ 3029 Національної гвардії України рапорт про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, проте виплата такої компенсації у встановленому порядку та строки проведена не була.
Відповідач не надав суду докази прийняття командиром військової частини наказу у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З огляду на зазначене випливає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що полягає у невиплаті позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а тому позивач має право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в сумі 11375,50 грн.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Позиція суду викладена в даній справі узгоджується з практикою Верховного Суду, яка викладена в постанові від 24.10.2018 у справі №803/963/17.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору під час звернення до суду із даним позовом, судові витрати розподілу не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (69013, м. Запоріжжя, вул. Військбуд, буд. 123, ІПН НОМЕР_1) до військова частина 3029 Національної гвардії України (69013, м.Запоріжжя, вул.Військбуд, буд. 123, код ЄДРПОУ 08803661) про стягнення грошової компенсації задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини 3029 Національної гвардії України щодо невиплати заборгованості за неотримане речове майно капітану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального звязку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно».
Зобовязати військову частину 3029 Національної гвардії України здійснити виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, капітану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178, відповідно до довідки №26 військової частини 3029 про вартість речового майна, що підлягає видачі при звільненні в запас капітану ОСОБА_1, а саме в розмірі 11375,50 (одинадцять тисяч триста сімдесят пять гривень 50 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 20.12.2018.
Суддя О.О.Артоуз