Рішення № 78844577, 19.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2018
Номер справи
0540/6067/18-а
Номер документу
78844577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2018 р. Справа№0540/6067/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСтойки В.В.,

при секретаріДідевич І.О.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення війського-цивільної адміністрації м.Авдіївки Донецької області по зобовязання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся з позовом до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області (далі відповідач), в якому просив визнати довідку про заробітну плату від 21червня 2018 року № К с-018-5-1-6г станом на лютий 2008 року не у відповідності Постанові Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року, зобовязати УСЗН військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області надати довідку про заробітну плату станом на лютий 2008 року для перерахунку пенсії з надбавкою та премією у відповідності до пункту 1 та пункту 4, пп.2 абз.4 Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року розміром 50 та 40 відсотків відповідно.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Постановою Селидовського міського суду Донецької області від 27 листопада 2017 року, відповідачем видана довідка про заробітну плату за лютий 2008 року від 22 січня 2018 року № 01-37/0064, в якій на думку позивача, зазначені надбавка та премія у не відповідному розмірі. Вважає, що розмір надбавки повинен складати 50 % із заробітної плати та 40% премії.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, підстави незгоди із позовом виклав в наданому відзиві.

Відповідачем поданий відзив, в якому відповідач зазначив, на виконання рішення Донецького адміністративного суду від 16.05.2018 року по справі № 805/811/18а, яке набрало законної сили, зобовязано управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївки Донецької області видати позивачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії непрацюючого пенсіонера на лютий 2008 року, для перерахунку пенсії з надбавкою за високі досягнення у праці та премію у відповідності до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні ОСОБА_1 У своєму рішенні суд дійшов висновку, що у відповідності до приписів п.4 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року премії та надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, тому зазначена виплата повинна бути зарахована у розмірі, якій був встановлений на час звернення особи, яка працює на відповідній посаді. На посаді заступника начальника управління в лютому 2008 року працювала ОСОБА_3, якій відповідно до розпорядження міського голови від 25.02.2008 № 93р «Про преміювання та надбавки за високі досягнення у праці» та особових рахунків з нарахування заробітної плати, була нарахована премія в розмірі 25% та надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо вадливої роботи 40%. Отже в довідці від 21.06.2018 року у відповідності з висновками суду було зазначено розмір премії 25% та надбавку 40%.

З урахуванням зазначеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

17 жовтня 2018 року через відділ діловодства та архівної роботи суду позивачем подана відповідь на відзив відповідача, в якому позивач вважає, що розрахунок надбавки та премії у довідці, повинен складати відповідно до абз. 2 підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ№ 865 від 31 травня 2000 року, а саме надбавка та премія 50 та 40 відсотків відповідно.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 серпня 2018 року відкрито за правилами спрощеного позовного провадження в адміністративній справі та призначене судове засідання на 06.09.2018 року.

06.09.2018 року судове засідання було відкладено до 11.10.2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року було призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.10.2018 року.

29 жовтня 2018 року у підготовчому судовому засіданні оголошена перерва до 29.11.2018 року.

29 листопада 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду по суті на 19.12.2018 року.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, відповідно до пенсійного посвідчення виданого 05 вересня 2006 року, ОСОБА_3 ААА № 400848 (арк. справи 6-7). Працював на посаді заступника начальника управління в Авдіївській міській раді Донецької області в управлінні праці та соціального захисту населення, з якої призначено пенсію. (а.с. 11)

Відповідно до статті 1 Закону України Про військово-цивільні адміністрації, для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.

Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіїївка, код ЄДРПОУ 40865754 створено на підставі розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області № 48 від 29 вересня 2016 року відповідно до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

16 травня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом (справа 805/811/18-а) було частково задоволено позов позивача до відповідача та визнано протиправними дії відповідача щодо надання довідки про заробітну плату від 22.01.2018 року № 01-32/0064 для обчислення пенсії із розрахунку розміру премії та надбавки за високі досягнення у праці в середніх розмірах посад серед яких одна не відповідна, зобовязано видати довідку про заробітну плату за лютий 2008 року,для перерахунку пенсії з надбавкою за високі досягнення у праці та премію у відповідності до Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2010 року з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

На виконання Рішення суду від 16 травня 2018 року відповідачем було видано 21.06.2018 року довідку про складові заробітної плати непрацюючому державному службовцю станом на лютий 2008 року, в якому зазначено: оклад 1359,00 грн., надбавка за ранг -90,00 грн., надбавка за вислугу років (30% від окладу з урахуванням доплати за ранг державного службовця) 434,70 грн., надбавка за високі досягнення у праці (40% від окладу з урахуванням доплати за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років) - 753,49 грн., премія (25 % від окладу з урахуванням доплати за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці) 659,30 грн., усього 3296,48 грн.

Позивач не погоджується з встановленими розмірами премії 25% та надбавки за високі досягнення у праці 40%, щодо розміру інших складових заробітної плати зазначеної в довідці спір відсутній.

Вирішуючи спір в даній справі суд виходить з наступного.

Згідно з частиною четвертою ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі 805/811/18-а від 16 травня 2018 року за позовом ОСОБА_1 до В.П. до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Авдіївки Донецької області про визнання довідки про заробітну платук від 22.01.2018 року № 01-32/0064 такою, що має помилку, зобовязати видати довідку у відповідності до до абз.2 підпункту 2 пункту 4 Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року було встановлено наступне.

До 1 травня 2016 року питання пенсійного забезпечення державних службовців було врегульовано нормами Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі Закон №3723)

Відповідно до ст. 37-1 Закону №3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Право на перерахунок пенсії у позивача виникло в лютому 2008 року, що визнається сторонами.

Частиною першою статті 1 Закону України Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до статті 33 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, в редакції на час звільнення позивача, (далі Закон № 3723-XII) передбачено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України

Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для

зменшення посадових окладів, надбавок до них та фінансування

інших, передбачених цим Законом, гарантій, пільг і компенсацій.

Порядок розрахунку пенсії за цим Законом визначався постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, яка втратила чинність 23 вересня 2016 року.

Відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" , визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до пункту 5 Постанови, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

З аналізу віще зазначених правових норм вбачається, що премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати, при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками - почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива ,електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

Відповідно до статті 21 Закону України Про державну службу в органах місцевого самоврядування, умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом міністрів України.

Постановою КМУ № 268 від 09 березня 2006 року Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (далі Постанова 268), у пункті 1 визначені умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Пунктом 2 Постанови № 268, керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право, у межах затвердженого фонду оплати праці, установлювати, між іншим, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи:

керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи), а також прокурорам та слідчим органів прокуратури, керівним працівникам і слідчим органів внутрішніх справ, посади яких віднесені до відповідних категорій посад державних службовців і які займаються розслідуванням кримінальних справ, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та вислугу років.

здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників

визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Суд не приймає довід позивача, що надбавка за високі досягнення у праці та премія йому повинні бути встановлені в розмірі 50 та 40 відсотків відповідно, як було йому встановлено на час виходу на пенсію, оскільки, як вже зазначалось премії та надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, тому зазначена виплата повинна бути зараховані у розмірі якій був встановлений на час звернення особі, яка працює на відповідній посаді.

Суд не погоджується з доводом відповідача, що в штатному розписі передбачені дві відповідні посади заступника начальника управління, оскільки в штатному розписі передбачені посади заступника начальника управління та посада заступника начальника управління начальника відділу, що не є тотожнім. Тобто розраховуючи розмір премії та надбавки, в даному випадку, відповідач повинен був взяти саме ту посаду з якої позивач виходив на пенсію, а саме посаду заступника начальника управління. В даному випадку вона у штатному розписі одна, тому виводити середній розмір не потрібно було. Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не вірно було розраховано розмір премії та надбавки за високі досягнення позивачу.

Отже, в своєму рішення суд висловив правову позиці, щодо доводів позивача про встановлення надбавки за високі досягнення у праці та премії в розмірі 50 та 40 відсотків відповідно, а також встановив, що розраховуючи розмір премії та надбавки, в даному випадку, відповідач повинен був взяти саме ту посаду з якої позивач виходив на пенсію, а саме посаду заступника начальника управління.

Як вже зазначалось судом раніше, зазначеним рішенням було визнано протиправними дії відповідача щодо надання довідки про заробітну плату від 22.01.2018 року № 01-32/0064 для обчислення пенсії із розрахунку розміру премії та надбавки за високі досягнення у праці в середніх розмірах посад серед яких одна не відповідна, зобовязано видати довідку про заробітну плату за лютий 2008 року,для перерахунку пенсії з надбавкою за високі досягнення у праці та премію у відповідності до Постанови КМУ № 865 від 31 травня 2010 року з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини другої ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх обєднаннями на всій території України.

Як вбачається з матеріалів справи згідно розпорядження міського голови Авдіївської міської ради від 25 лютого 2008 року, щодо преміювання та надбавки за високі досягнення у праці, встановлено заступнику начальнику управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 за лютий 2008 року надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 40 відсотків посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років; а також встановлено преміювання у розмірі 25 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років та надбавки за високі досягнення у праці.

Отже на виконання Рішення суду від 16 травня 2018 року відповідачем було видано 21.06.2018 року позивачу довідку про складові заробітної плати непрацюючому державному службовцю станом на лютий 2008 року, в якій зазначено: надбавка за високі досягнення у праці в розмірі 40 відсотків посадового окладу, а також встановлено преміювання у розмірі 25 відсотків посадового окладу, тобто відповідно до розмірів, які були встановлені за посадою, з якої позивач виходив на пенсію, а саме посадою заступника начальника управління.

Таким чином відповідачем було видано довідку позивачу в відповідно до правової позиції суду, висловленому у вищезазначену судовому рішенні. Тобто відповідач виконав рішення суду в повному обсязі.

Будь яких обставин, щодо невиконання, або виконання не в повному обсязі вищезазначеного рішення суду позивач не довів.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення війського-цивільної адміністрації м.Авдіївки Донецької області про визнання довідки про заробітну плату від 21.06.2018 року № К-018-5-1-6г станом на лютий 2008 року не у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року та зобовязати надати довідку про заробітну плату за лютий 2008 року для перерахунку пенсії у відповідності до п.1, та п.4, п/п 2, абз.4 Постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року з надбавкою та премією 50% та 40% відповідно - відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 грудня 2018 року.

Повний текст рішення складено та підписано 27.12.2018 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.