Рішення № 78844248, 26.12.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
240/5175/18
Номер документу
78844248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року м. Житомир справа № 240/5175/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Житомирської обласної державної адміністрації щодо не розгляду подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації щодо визначення ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення;

- зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію розглянути подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації щодо визначення позивачу статусу особи, яка потерпіла від аварії на ЧАЕС 1 категорії та визначити позивачу статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із видачею відповідного посвідчення постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.

В обґрунтування позову, позивач зазначила, що є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії. Згідно експертного висновку, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України від 30.05.2018, захворювання позивача пов'язано із впливом аварії на ЧАЕС. З 31.07.2018 позивачу встановлено 2 групу інвалідності. Позивач вважає, що має право на визначення статусу потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії, а тому із відповідною заявою в установленому порядку звернулася до ОСОБА_2 районної державної адміністрації. На підставі поданих документів ОСОБА_2 районна державна адміністрація звернулася із відповідним поданням до відповідача. Листом від 23.10.2018 ОСОБА_2 районна державна адміністрація повідомила позивача, що 03.10.2018 відповідачем прийнято рішення про зупинення розгляду подання про визначення позивачу статусу потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Ухвалою суду від 26.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі і справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 26.12.2018.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Про причини неявки суду не повідомили.

17.12.2018 на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що оскаржуване рішення про зупинення розгляду подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про надання позивачу статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є правомірним, оскільки зумовлене неналежним законодавчим врегулюванням спірних відносин та наявністю на розгляді Верховної ради України відповідно законопроекту за №6656 про врегулювання цих спірних питань.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії. Вказані обставини підтверджуються копією такого посвідчення серії В-П №564060, виданого 26.06.2013 (а.с. 34).

Відповідно до експертного висновку №9589, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України від 30.05.2018, у позивача встановлено наявність захворювання, пов'язаного із впливом аварії на ЧАЕС (а.с.37).

Відповідно до рішення Житомирської обласної МСЕК-1 позивачу з 31.07.2018 встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із впливом аварії на ЧАЕС (а.с.39).

Судом встановлено, що на підставі звернення позивача ОСОБА_2 районна державна адміністрація звернулася із відповідним поданням до відповідача про визначення ОСОБА_1 статусу потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії.

За результатами розгляду вказаного подання 03.10.2018 відповідачем в особі комісії Житомирської обласної державної адміністрації зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, було прийнято рішення про зупинення розгляду подання про визначення позивачу статусу потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується листом Департаменту праці та сімейної політики Житомирської ОДА від 16.10.2018 № 5099/13 (а.с. 35).

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з вказаним позовом за захистом порушеного права.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії Житомирської обласної державної адміністрації на відповідність ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (далі -Порядок №551) посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що відповідач в особі регіональної комісії уповноважений на прийняття рішення про видачу чи відмову у видачі відповідного посвідчення. Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не наділений правом на зупинення розгляду подання, поданого у відповідності до вимог Порядку №551.

Суд критично ставиться до доводів представника відповідача, що розгляд вказаного подання знаходиться в залежності від результатів розгляду Верховною радою України проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за №6656 з огляду на наступне.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст. 58 Конституції України, згідно якої дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Тобто, при вирішенні питання про наявність чи відсутність підстав для надання ОСОБА_1 статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, підлягають врахуванню правові норми законодавчих актів, що були чинні на час встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із впливом аварії на ЧАЕС, а не ті, які можуть бути прийняті в майбутньому.

Подальше внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі згідно проекту Закону за №6656, може впливати на вирішення спірного питання виключно за умови їх зворотної дії в часі відповідно до вимог ст. 58 Конституції України або якщо це буде прямо передбачено в прийнятому законі.

Вищенаведене дає підстави для висновку, що рішення відповідача від 03.10.2018 про зупинення розгляду подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про визначення позивачу статусу потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії суперечить вимогам чинного законодавства та порушує право позивача на належний та своєчасний (в місячний строк) його розгляд.

Суд вважає, що належними способом захисту порушеного права позивача буде визнання протиправним рішення Житомирської обласної державної адміністрації від 03.10.2018 в частині зупинення розгляду подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, та зобов'язання розглянути таке подання у відповідності до вимог Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551.

Щодо позовної вимоги про зобов"язання визначити позивачу статус особи, яка потерпіла внаслідок ЧАЕС 1 категорії, то ця вимога на даний час є передчасною, оскільки відповідачем подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про надання відповідного статусу не розглянуте та будь-яке рішення з цього питання не прийняте.

В той же час, в спірних правовідносинах суд не може перебирати на себе повноваження суб"єкта владних повноважень щодо прийняття відповідного рішення, а тому в цій частині позовних вимог відмовляє.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а відтак позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 205, 229, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Житомирської обласної державної адміністрації від 03.10.2018 в частині зупинення розгляду подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язати Житомирську обласну державну адміністрацію (10014, м.Житомир, майдан ОСОБА_3,1, код ЄДРПОУ 00022480) розглянути подання ОСОБА_2 районної державної адміністрації про надання ОСОБА_1 (вул. Заводська, 8, с.Варварівка, Олевський район, Житомиська обл., 11000, ІПН НОМЕР_1) статусу особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у відповідності до вимог Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос