
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2018 р. Справа№0540/7512/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є студентом Донецького державного університету управління та 19.09.2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги. Втім допомогу позивач не отримав. У відповідь на звернення, відповідачем було повідомлено, що при зверненні щодо отримання допомоги ОСОБА_1 не було надано довідку з ВНЗ щодо навчання та, враховуючи, що позивач не мешкає за адресою, зазначеною в заяві, управлінням 26.10.2017 року було прийнято рішення про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги. Внаслідок повторного звернення позивача 13.02.2018 року адресну допомогу було призначено.
Посилаючись на вимоги Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, позивач наголошує, що посадова особа відповідача фактично не виходила на перевірку, а запит до учбового закладу був фактично направлений вже після складання акту.
Також позивач зазначає, що щодо прийняття рішення від 26.10.2018 року про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги дізнався з листа від 10.05.2018 року № П-6585-14.1.1.2.
На підставі зазначеного позивач просив визнати незаконним рішення Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 26.10.2017 року щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року; зобовязати Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року.
27.08.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 10.09.2018 року.
10.09.2018 року розгляд справи було відкладено до 23.10.2018 року.
28.09.2018 року відповідачем було надано відзив на позовну заяву, згідно змісту якого Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради наголошує, що так як відносно позивача було складено акт № 2040 від 29.09.2017 року, згідно з яким позивач не мешкає за фактичною адресою, у призначенні адресної допомоги 26.10.2017 року було відмовлено. Також на виконання вимог Порядку, відповідачем було направлено запит до учбового закладу щодо надання інформації з приводу фактичного навчання позивача, втім відповідь на даний запит до управління не надійшла. Після повторного звернення позивача та долучення останнім до матеріалів соціальної справи довідки ВНЗ, адресну допомогу було призначено з 13.02.2018 року.
Також 28.09.2018 року відповідачем через канцелярію суду було надано клопотання про проведення судового засідання в режимі відео конференції. Відповідно вимог ч. 7 ст. 195 КАС України, у клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обовязковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення тощо. Так як відповідачем у наданому клопотання не зазначено суд, в якому необхідно забезпечити проведення відео конференції, то дане клопотання підлягає відхиленню.
Ухвалою суду від 23.10.2018 року витребувано у Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради засвідчені належним чином матеріали справи ОСОБА_1, докази направлення до ДонДУУ запиту від 17.10.2017 року №10/10983 про підтвердження факту навчання ОСОБА_1; витребувано у Донецького державного університету управління (87513, м. Маріуполь, вул. Карпінського, б. 58) докази отримання запиту Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 17.10.2017 року №10/10983 про підтвердження факту навчання ОСОБА_1 та докази надіслання відповіді. Розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 22.11.2018 року.
02.11.2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшли витребувані документи з Донецького державного університету управління.
12.11.2018 року відповідач через канцелярію суду надав пояснення по справі.
22.11.2018 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії до розгляду по суті на 12.12.2018 року.
26.11.2018 року позивач через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без своєї участі.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 6А, кв. 16, м. Зугрес, 86783, фактично мешкає за адресою: пр-т Будівельників, б. 54, кв. 36, м. Маріуполь.
Відповідач - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради є суб'єктом владних повноважень та правонаступником Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно призначення щомісячної адресної допомоги.
19.09.2017 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 26.10.2017 року із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, зазначивши при цьому що з 11.09.2017 року навчається в ДонДДУ; фактично мешкає за адресою: м. Маріуполь, пр-т Будівельників, б. 54, кв. 36.
Відповідно акту обстеження матеріального-побутових умов сімї № 2040 від 29.09.2017 року, ОСОБА_1 за зазначеною адресою не мешкає.
17.10.2017 року Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради скерувало на адресу ВНЗ лист щодо надання інформації з приводу фактичного навчання позивача в ДонДДУ.
Як вбачається з книги вихідної кореспонденції, 24.10.2017 року ВНЗ було скеровано на адресу Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради лист № 10-01/717 із зазначенням, що ОСОБА_1 зарахований на денну форму навчання згідно з Наказом № 401 від 07.08.2017 року. Втім матеріали справи не містять доказів фактичного отримання відповідачем зазначеного листа.
Згідно Розпорядження Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 26.10.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні державної допомоги відповідно до постанови КМУ від 08.07.2016 року № 356 тощо.
З довідки від 25.01.2018 року вбачається, що позивач мешкає з 11.09.2017 року в гуртожитку № 2 ДНМУ, пр-т Будівників, кімн. № 40, м. Маріуполь.
З 13.02.2018 року, внаслідок повторного звернення, позивач отримує щомісячну адресну допомогу, що не є спірним моментом даної справи.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі Порядок № 505), у пункті 2 якого визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 505 надання щомісячної адресної допомоги, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються. До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних.
Відповідно до п. 5 Порядку № 505, для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сімї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сімї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сімї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
Згідно п. 6 Порядку № 505, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) соціальних виплат надсилає запит про отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України, який протягом пяти робочих днів з дня отримання такого запиту надсилає відповідну електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Територіальний орган Пенсійного фонду України не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви про призначення (відновлення) пенсії надсилає запит про отримання електронної справи отримувача пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України, де отримувач пенсії перебував на обліку, або до визначеного Пенсійним фондом України його територіального органу, якщо пенсіонер не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження. Протягом пяти робочих днів із дня отримання такого запиту територіальний орган Пенсійного фонду України надсилає відповідну електронну справу до територіального органу Пенсійного фонду України, до якого подано заяву про призначення (відновлення) пенсії.
Як передбачено п. 7 Порядку № 505, для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Така перевірка не проводиться стосовно внутрішньо переміщених осіб, які працюють в державних органах та органах місцевого самоврядування і якими надано довідку з місця роботи, в якій зазначено, що вони перебувають у трудових відносинах з відповідними органами, а також те, що умови їх роботи потребують постійного перебування на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (крім відряджень за кордон).
Для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі непідтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи. Заклад, у якому внутрішньо переміщена особа здобуває освіту певного рівня, в разі довготривалого (понад 60 днів) невідвідування нею закладу зобовязаний повідомляти про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Аналізуючи вимоги зазначеного пункту Порядку № 505, суд наголошує щодо наявності обовязку субєкта владних повноважень у разі отримання заяви про призначення щомісячної адресної допомоги від особи, яка здобуває освіту певного рівня, надсилати до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). Обовязку надання довідки щодо навчання у ВНЗ саме заявником, - Порядком № 505 не передбачено.
Тобто в контексті даного спору субєкт владних повноважень повинен отримати інформацію щодо «підтвердження» або «непідтвердження» фактичного навчання заявника у ВНЗ. Неотримання відповідної інформації не може бути тлумачено як «непідтвердження». Крім цього Порядок № 505 не обмежує структурний підрозділ з питань соціального захисту населення у способах направлення запиту до відповідного органу (закладу).
Також суд зазначає, що так як заяву про призначення допомоги заявником було надано 19.09.2017 року, то відповідач повинен був надіслати лист до ВНЗ протягом 15 робочих днів, тобто до 10.10.2017 року. Втім зазначений лист було скеровано лише 17.10.2017 року.
Відповідно, враховуючи вищезазначені висновки, суд вважає за належне визнати незаконним Розпорядження (рішення) Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 26.10.2017 року щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року;
Також, так як Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради є правонаступником Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради, то позовні вимоги щодо зобовязання виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року підлягають предявленню саме до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи зазначене, суд вважає за належне стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму судового збору в розмірі 704, 802грн.
Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (м. Зугрес, вул. 60 років Жовтня, б. 6А, кв. 16, ІПН НОМЕР_1) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Миру, 70, ЄДРПОУ 41336065) про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати незаконним Розпорядження Управління соціального захисту населення Приморського району Маріупольської міської ради від 26.10.2017 року щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року;
Зобовязати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальтних послуг за період з 19.09.2017 року по 12.02.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Миру, 70, ЄДРПОУ 41336065) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Стойка В.В.