
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2018 р. Справа№200/12569/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до відповідача: Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про: визнання протиправними дії та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи, що дає право на отримання пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.06.2018 року з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи, що дає право на отримання пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.06.2018 року з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він 26.06.2018 року позивач звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач зазначає, що рішенням від 22.08.2018 року Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 2 роки. Позивач зазначає, що до пільгового стажу не враховано період роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Производствоенного объеднання «Советскуголь» (рос.), оскільки ним не надано довідки підтверджуючої пільговий характер роботи. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Крім того, позивач вказує на те, що запис у його трудовій книжці містять чітко зазначені відомості щодо характеру роботи у відповідний період з повним робочим днем у шахті.
Позивач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву, відповідно до якої просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву позивач посилається на те, що для визначення права на пенсію на пільгових умовах затверджується наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 щодо порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідач вказує на те, що згідно з п. 3 зазначеного Наказу при визначенні права на пенсію на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи на відповідних посадах. Пункт 10 Наказу визначає, що для підтвердження стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та довідку уточнюючу пільговий характер роботи. Відповідач вказує на те, що позивач претендує на призначення пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи на шахті № 13-бис Производственного объединения «Советскуголь» (рос.) з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року. Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 09 місяців 26 днів, в тому числі стаж пільгової роботи за списком № 1 шахтарі - 00 років 00 місяців 00 днів. До пільгового стажу не зараховано період роботи на шахті № 13 – бис Производственного объединения «Советскуголь» (рос.) з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року, оскільки позивачем не надано довідки, підтверджуючої пільговий характер роботи. Відповідач вказує на те, що у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних умовах – 2 роки, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 114 розділу XIV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У відзиві на позовну заяву просив суд розглядати справу без участі представника управління.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 04 грудня 2018 року.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з’явились, надали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, 17 червня 1960 року, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії ВА № 610534, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с. 8-9).
ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з м. Макіївки Донецької області до АДРЕСА_1, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 19.06.2018 року № НОМЕР_2 (а.с. 10).
Судом встановлено, що 20 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії, відповідно до якої просив призначити пенсію за віком. До заяви позивачем були надані: заява про призначення пенсії від 20.06.2018 року № 5360, копія трудової книжки від 02.04.1982 року серія БТ-І № 5188824, копія диплому від 26.02.1979 року серія АТ № 661808, копія військового квитка від 11.05.1979 року серії НУ № 7639526, копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця серія В02 № 063237, копія свідоцтва платника єдиного податку серія Б № 346038, копія паспорту, копія картки платника податків, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.06.2018 року № НОМЕР_2 (44724), особиста заява від 20.06.20148 року (а.с. 14 – зворотній бік).
22 серпня 2018 року року Покровським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 22 серпня 2018 року (а.с. 16-18).
Зі змісту рішення вбачається, що заявник претендує на призначення пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 періоду роботи на шахті № 13-бис Производственного объединения «Советскуголь» (рос.) з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року. Відповідно до наданих документів страховий стаж гр.. ОСОБА_1 складає 22 роки 09 місяців 26 днів, в тому числі стаж пільгової роботи за списком № 1 шахтарі – 00 років 00 місяців 00 день. До пільгового стажу не зараховано період роботи на шахті № 13-бис Производственного объединения «Советскуголь» (рос.) з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року, оскільки заявником не надано довідки, підтверджуючої пільговий характер роботи (відповідно до інформації Управління статистики у місті Покровську підприємство ліквідовано у зв’язку з реорганізацією). Крім того, згідно розділу XV «Прикінцеві положення» пункту 3 до страхового стажу для визначення права на пенсію згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» включаються періоди підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фінансового податку: з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). За таких обставин вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу – 2 роки.
Не погодившись з прийнятим Покровським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області рішенням про відмову у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту – Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 – IV (далі по тексту – Закон № 1058), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі по тексту – Порядок № 383), Постановою Кабінетом Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі по тексту – Порядок № 637).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
З матеріалів справи встановлено, що позивач претендує на призначення пенсії згідно абз. 2 ч. 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058, за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п’ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
Також, суд звертає увагу на те, що вищевказаний Порядок, як вбачається з його назви та змісту, поширюється саме на випадки відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Так, пільговий характер роботи позивача підтверджується наявними матеріалами справи, а саме відповідно до копії трудової книжки серії БТ-І № 5188824 ОСОБА_1 встановлено, що останнього 13.08.1990 року прийнято на Шахту № 13 – бис Производственного объединения «Советскуголь» (мовою оригіналу) на посаду учні гірника підземного з повним робочим днем у шахті; 06.10.1990 року присвоєно 2-й кваліфікаційний розряд гірника підземного з повним робочим днем шахті; 12.12.1990 року присвоєно 3-й кваліфікаційний розряд гірника підземного з повним робочим днем в шахті; 07.10.1991 року переведений учнем прохідника підземного з повним робочим днем в шахті; 26.02.1992 року переведений прохідником IV розряду підземним з повним робочим днем в шахті; 12.06.1992 року переведений прохідником V розряду підземним з повним робочим днем в шахті; 15.06.1993 року звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням.
Суд зазначає, що на підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Проте, суд зауважує, що відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди на вищезазначених підприємствах. Наведені записи трудової книжки про роботу позивача за вказані періоди свідчать про зайнятість останнього за відповідними посадами. Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що трудова книжка позивача підтверджує пільговий характер роботи останнього у період з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на Шахте № 13-бис Производственного объединения «Севетскуголь» (мовою оригіналу), а відповідно посилання відповідача на відсутність довідки про підтвердження пільгового характеру роботи є протиправним.
Таким чином, суд вважає, що рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року є протиправним та підлягає скасуванню, а період роботи позивача з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на Шахте № 13-бис Производственного объединения «Севетскуголь» (мовою оригіналу) підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи, що дає право на отримання пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.06.2018 року з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних відшкодувань Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи, що дає право на отримання пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 20.06.2018 року з зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”, що дає право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 серпня 2018 року щодо відмови в призначенні пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169323) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) період роботи, що дає право на отримання пенсії за віком згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 114 розділу XІV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, період роботи з 13.08.1990 року по 15.06.1993 року на шахті № 13-бис Виробничого об’єднання “Советскуголь”.
Зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) про призначення пенсії від 20.06.2018 року з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: 86100, Донецька область, м. Макіївка, вул. Желєзнодорожна, буд. 3) за рахунок бюджетних асигнувань Покровського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Повний текст постанови складено та підписано 26 грудня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Олішевська В.В.