Рішення № 78843968, 22.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.12.2018
Номер справи
227/3967/18
Номер документу
78843968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2018 р. Справа№227/3967/18

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В. розглянувши в поряду спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з вересня 1999 року позивачу була назначена пенсія згідно ст. 14 Закону України Про пенсійне забезпечення. Після перерахунку в жовтні 2017 року, у грудні 2017 року позивач отримав довідку, згідно змісту якої дата оптимізації визначена 31 грудня 2005 року.

Позивач 26.12.2017 року звернувся до відповідача з листом щодо повідомлення обставин, за наявності яких при перерахунку пенсії оптимізація проведена не з всього періоду страхового стажу, а саме: не зарахований період з 01.01.2006 року по 31.01.2008 року.

Листом від 10.01.2018 року відповідач повідомив позивача про те, що період з 01.01.2006 року по 31.01.2008 року не підлягає оптимізації згідно вимог ч. 1 ст. 40 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Позивач наголошує на правильності своєї позиції та просить визнати неправомірними дії Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області; зобовязати провести перерахунок пенсії згідно діючого законодавства і при оптимізації заробітної плати виключити період з 01.10.2004 року по 31.01.2008 року 40 місяців, що не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованому в одинарному розмірі; перерахунок провести з 01.01.2018 року.

Ухвалою суду від 24.10.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії і відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 19.11.2018 року.

08.11.2018 року відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що, відповідно до вимог ст. 40 Закону України Про пенсійне забезпечення, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Оскільки оптимізація заробітної плати була проведена при перерахунку пенсії з додаванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до заяви від 27.03.2006 року законодавчі підстави для проведення оптимізації заробітної плати при перерахунку пенсії з додаванням страхового стажу та заробітної плати який був проведений відповідно власної заяви позивача від 13.01.2009 року. Також виключення періоду з 01.07.1996 року по 30.09.2003 року був виключений, як самий невигідний. У тому числі відповідач зазначає,що позивач не звертався до Управління із заявою про перерахунок пенсії; листування з позивачем відбувалось в контексті вимог Закону України Про звернення громадян. На підставі зазначеного відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

14.11.2018 року позивач через канцелярію суду надав заперечення на відзив, згідно змісту яких підтримує свою правову позицію.

13.12.2018 року позивач через канцелярію суду надав клопотання про виправлення описку в ухвалі суду від 24.10.2018 року, яке було задоволено ухвалою суду від 22.12.2018 року.

21.12.2018 року позивач надав через канцелярію суду заяву про доручення до матеріалів справи копії листа відповідача від 21.04.2009 року.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

З вересня 1999 року позивач отримує пенсію згідно ст. 14 Закону України Про пенсійне забезпечення. Після перерахунку в жовтні 2017 року, 12 грудня позивач отримав довідку, з якої дізнався, що максимальна дата оптимізації 31.12.2005 року.

26.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про надання інформації, а саме, просив падати відповідь: Чому при перерахунку пенсії у січні 2009 року та жовтні 3017 року оптимізація заробітної плати проведена не з всього страхового стажу, а саме, не врахований період з 01.01.2006 по 01.01.2008 року.

10.01.2008 року управлінням була надана відповідь відповідно до Закону України Про звернення громадян, з якої вбачається, що станом на 01.10.2017 загальний страховий стаж врахований по 31.01.2008 складає 33 роки 04 місяці 08 день в т.ч. стаж роботи в підземних умовах - 28 років 05 місяців 01 день. Коефіцієнт страхового стажу складає - 0.61333.

Заробітна плата обчислена на підставі довідки від 09.01.2004 року за період роботи на ВП Шахта Білицька з 01.12.1991 по 11.11.1996 та з 01.07.2000 по 31.01.2008 відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає - 3.82488. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 14398,38 грн., розрахований із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2017 рік - 3764,40 грн.

26.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про проведення оптимізації заробітної плат з врахуванням періоду з 01.01.2006 по 31.01.2008 з додаванням страхового стажу та заробітку.

12.03.2018 року ОСОБА_1 була надана відповідь про те, що його загальний страховий стаж врахований по 31.01.2008. Заробітна плата обчислена на підставі довідки від 09.01.2004 року за період роботи на ВП Шахта Білицька з 01.12.1991 по 11.11.1996 та з 01 .07.2000 по 31.01.2008 відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу.

Також у відповіді зазначено, що відповідно до п. 1 ст. 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, були виключені автоматично періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону та будь-якого періоду страхового стажу підряд та умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованою в одинарному розмірі, а саме 40 місяців заробітної птати з 01.07.1996 року по 30.09.2005 року, як самі не вигідні.

22.03.2018 року у своїй заяві до управління ОСОБА_1 просить провести оптимізацію страхового стажу з включенням періоду з 01.10.2004 року по 31.01.2008 року 40 місяців, що складає не більше 10% страхового стажу.

05.04.2018 року управлінням надана відповідь, що оптимізація заробітної плати проводиться шляхом виключення найменш вигідного періоду із страхового стажу за результатами відповідних розрахунків. Станом на січень 2009 року відповідно норм п.4 ст.42 Закону при перерахунку пенсії зміна періоду оптимізації заробітку не передбачалась. Максимальна дата оптимізації не змінювалась, та дорівнювала максимальній даті оптимізації первинного призначення (попереднього перерахунку, проведеного до 01.01.2008 року. Отже, при перерахунку пенсії з додаванням стажу та більшого заробітку, який був проведений ОСОБА_1 з 09.01.2009 року, оптимізація заробітної плати проведена відповідно абзацу 3 ч.1 ст. 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: вилучено період з 01.11.1996 по 30.09.2003 (40 місяців, що складає 10% страхового стажу), тому законодавчі підстави для зміни періоду оптимізації заробітної плати в управління відсутні.

19.04.2018 року у своїй заяві до управління ОСОБА_1 просить провести оптимізацію всього його страхового стажу з виключенням періоду з 01.10.2004 по 31.01.2008 40 місяців, що складає не більше 10% страхового стажу.

03.05.2018 року управлінням надана відповідь, що оптимізація заробітної плати провадиться шляхом виключення найменш вигідного періоду із страхового стажу за результатами відповідних розрахунків. Станом на січень 2009 року відповідно норм п.4 ст.42 Закону при перерахунку пенсії зміна періоду оптимізації заробітку не передбачалась. Максимальна дата оптимізації не змінювалась, та дорівнювала максимальній даті оптимізації первинного призначення (попереднього перерахунку, проведеного до 01.01.2008 року).

Отже, при перерахунку пенсії з додаванням стажу та більшого заробітку, який був проведений ОСОБА_1 з 09.01.2009 року, оптимізація заробітної плати проведена відповідно абзацу 3 ч. 1 ст. 40 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування: вилучено період з 01.11.1996 по 30.09.2003 (40 місяців, що складає 10% страхового стажу). тому законодавчі підстави для зміни періоду оптимізації заробітної плати в управління відсутні.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною ст. 19 Конституції Україні передбачено, то органи державної вдати та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно преамбули Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-IV, цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Як передбачено вимогами ст. 44 Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно вимог п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у звязку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сімї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сімї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії. Заява про виплату недоотриманої пенсії у звязку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Згідно п. 2.7 Порядку № 22-1, до заяви про перерахунок пенсії у звязку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у звязку зі зміною кількості членів сімї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу. При зміні групи інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про зміну групи інвалідності.

Як передбачено п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Відповідно п. 4.3 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи позивач не звертався до пенсійного органу з відповідною заявою в установленому порядку.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (м. Білицьке, 85043, в. Білицька, б. 1, ІПН НОМЕР_1) до Добропільського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37755477, м. Добропілля, вул. Незалежності, 28А) про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Стойка В.В.