Рішення № 78843797, 26.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
0540/9039/18-а
Номер документу
78843797
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2018 р. Справа№0540/9039/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про: визнання дій Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.07.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 5837,90 грн. до 3595,17 грн. протиправними, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести розрахунок сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року із застосуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.07.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_2 шляхом її перерахунку з 5837,90 грн. до 3595,17 грн. протиправними, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести розрахунок сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року із застосуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 30 січня 2018 року вона перебуває на обліку в Покровському ОУПФУ Донецької області та отримує пенсійні виплати в розмірі 5837,90 грн. Позивач зазначає, що з 01 липня 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 5837,90 грн. до 3595,17 грн., оскільки під час повторної перевірки матеріалів її пенсійної справи відповідач дійшов висновку, що Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на посаду фельдшера. Позивач вважає протиправним посилання відповідача на те, що стаття 1 Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на посаду фельдшера, оскільки ця норма не містить у собі жодного виключення професій зі списку № 1. Позивач вказує на те, що посада на якій вона працювала міститься в позиції 1.1е (всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров’я, працівники підземного телефонного зв’язку тощо) розділу ОСОБА_3 Роботи. Позивач вважає, що на посаду фельдшера підземного з повним робочим днем в шахті поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», і відповідно дії відповідача щодо перерахунку її пенсії і зниження її розміру є протиправними. Позивач вказує на те, що діями, що полягають у зменшенні розміру пенсії, відповідач грубо порушив охоронювані Конституцією та Законами України права.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідач через канцелярію надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що у січні 2018 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідач зазначає, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Відповідач вказує на те, що нарахований розмір пенсії позивачу з 30.01.2018 року складав 5837,90 грн. Крім того, відповідач посилається на те, що для визначення права на пенсію на пільгових умовах застосовується Наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 щодо порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідач вказує на те, що згідно п. 10 Наказу для підтвердження стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленням належним чином записом про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та довідку уточнюючу пільговий характер роботи. З огляду на викладене відповідач вважає, що в даному випадку Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на посаду фельдшера, на якій працювала позивачка. Позивач зазначає, що пенсія позивачу призначена та виплачується згідно із діючим в Україні пенсійним законодавством.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справи та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 22 жовтня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року відкладено підготовче засідання на 13 листопада 2018 року, у зв’язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.

13 листопада 2018 року розгляд справи перенесено на 16 листопада 2018 року, у зв’язку з перебуванням судді у щорічній відпустці.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 04 грудня 2018 року, у зв’язку з необхідністю витребування додаткових доказів по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З огляду на те, що позивач, представник позивача та представник відповідача у судове засідання не з’явились, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії ВВ № 163685, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с. 7-8).

З матеріалів справи встановлено, 09 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком за списком № 1 (а.с. 50).

Згідно витягу з Підсистеми Призначення та Виплати Пенсії вбачається, що ОСОБА_1 з 30 січня 2018 року призначено пенсію за віком довічно у розмірі 5837,90 грн. Крім того, відповідно до зазначеного витягу встановлено, що страховий стаж (повний) ОСОБА_1 складає 46 років 01 місяць 16 днів, з якого: страховий стаж до 01.01.2004 – 17 років 03 місяці 16 днів; страховий стаж після 01.01.2004 року - 13 років 10 місяців 0 днів; додаткові роки за списком 1 – 15 років 0 місяців 0 днів, в тому числі: робота за списком № 1 – 15 років 0 місяців 4 дні (а.с. 45).

Згідно розрахунку страхового стажу (Підсистема Призначення та Виплати Пенсії) вбачається, що період роботи позивача на Державному підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 10.07.1995 року по 02.09.1999 року, з 21.06.2006 року по 08.07.2014 року, з 15.01.2015 року по 31.07.2018 року, при призначенні пенсії з 30 січня 2018 року зараховано до пільгового стажу (а.с. 47-49).

З 01 липня 2018 року, у зв’язку з допущенням помилки в ПС, Покровським ОУПФУ Донецької області здійснено перерахунок пенсії позивачу, відповідно до якого з 01 липня 2018 року позивачу призначено пенсію за віком довічно в розмірі 3595,17 грн.

З метою встановлення підстав зниження розміру пенсії позивач звернувся на «Урядову гарячу лінію».

Листом від 14.08.2018 року № ГУ-8326795 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивач про те, що 01.07.2018 року під час повторної перевірки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 було виявлено. Що відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», цей Закон поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Вищезазначений закон не поширюється на посаду фельдшера. Отже з 01.07.2018 року розмір пенсії складає 3595,17 грн., де: 3362,85 грн. – розмір пенсії за віком; 232,32 грн. – доплата за понаднормативний стаж (16 років). Пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства на підставі наявних в пенсійній справі документів про стаж та заробіток (а.с. 15).

З аналізу матеріалів справи , суд приходить висновку, що спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не обчислення/ не перерахунку пенсії позивача на підставі вимог Закону України “Про підвищення престижність шахтарської праці”.

З копії трудової книжки серії БТ-І № 4289537 ОСОБА_4 встановлено, що остання 18.01.1994 року прийнято на Шахту «Краснолиманська» на посаду медсестри; 10.07.1995 року переведена фельдшером підземним з повним робочим днем в шахті тимчасово; 28.06.1996 року Шахта «Краснолиманська» перейменовано в Державне відкрите акціонерне товариство Шахта «Краснолиманська» на підставі наказу МУП України № 301; 29.11.1996 року Державне відкрите акціонерне товариство Шахта «Краснолиманська» перейменоване в Державну холдингову компанію «Краснолиманська» на підставі наказу МУП України № 605; 05.11.2001 року Державна холдингова компанія «Краснолиманська» перейменоване в Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» на підставі наказу Мінпаливенерго України № 535; 02.09.1999 року переведена медсестрою; 27.12.2002 року переведена медсестрою діагностичного кабінету; 09.02.2004 року переведена завідувачем медично – оздоровчої служби; 21.06.2006 року переведена фельдшером підземним з повним робочим днем в шахті; 08.07.2014 року переведена начальником дільниці поверхні; 15.01.2015 року переведена фельдшером підземним з повним підземним робочим днем в шахті; 31.07.2018 року звільнена за власним бажанням, у зв’язку з переходом на пенсію за віком (а.с. 12-13).

Згідно довідки ДП “Вугільна компанія “Краснолиманська” від 26.10.2018 року № 277 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивач працювала повний робочий день на “ДП “ВК “Краснолиманська” і за період з 10.07.1995 року по 02.09.1999 року, з 21.06.2006 року по 08.07.2014 року, та з 15.01.2015 року по 31.07.2018 року виконувала медичне обслуговування працівників на підземних роботах повний робочий день за професією фельдшер підземний, що передбачена списком 1 розділом 1 підрозділу, код КП 1.1е (а.с. 28).

Також, відповідно до довідка ДП «ВК «Краснолиманська» № 731 арх від 23.10.2018 про спуски в шахту позивача вбачається, що:

- у 1995 році було здійснено 14 спуск у липні, 14 + 11 відп.п.з. – у серпні, 9 + 18 відп.п.з. – вересні, 22 – у жовтні, 15 + 4 л/п – у листопаді, легка праця – у грудні.

Згідно зазначеної довідки вбачається, що позивач з травня 1996 року по 30 квітня 1998 року перебувала у “декретній відпустці”.

- у 1998 році було здійснено: 22 спуски – у травні, 23 – у червні, 22 – у липні, 21 – у серпні, 6 л/п + 16 – у вересні,22 – у жовтні, 1 – у листопаді, 28 відп. – у грудні.

- у 1999 році було здійснено: 21 спуск – у січні, 20 – у лютому, 19 + 3 л/п – у березні, 23 – квітні, 18 – у травні, 2 + 20 відп.п.з – червні, 22 – у липні, 22у серпні, відсутні спуски – з вересня по грудень (а.с. 31).

За період з 2006 року по 2014 рік наявні такі відомості про спуски в шахту ОСОБА_1:

- у 2006 році: у червні – 7, у липні - 21, у серпні -19 + 4 відп., у вересні – 9 + 20 відп. п.з., у жовтні – 22, у листопаді - 22, у грудні – 21.

- у 2007 році: у січні – 11 + 11 відп., у лютому – 18 + 2 відп., у березні – 13, у квітні – 14, у травні – 15, у червні – 13, у липні – 13 + 9 відп., у серпні – 15 + 8 відп., у вересні – 9 +3 б/в + 8 л/п, у жовтні – 23, у листопаді – 22, у грудні – 21.

- у 2008 році: січень – 9 + 5 л/п, лютий – 9 + 11 відп. п.з., березень – 13, квітень - 14, травень – по 15, червень – 13, липень – 15, серпень – 5 + 18 відп., вересень –12 + 3 відп., жовтень – 15, листопад – 13, грудень – 13 + 2 відп.

- у 2009 році: січень – 9 + 5 л/п, лютий – 13, березень – 18, квітень - 14, травень – 13, червень – 13, липень – 14 + 1 б/в, серпень – 13, вересень – 24 відп., жовтень – 14, листопад – 13, грудень – 9 + 6 л/п.

- у 2010 році: січень – 6 + 10 відп., лютий – 13, березень – 15, квітень – 9 + 4 відрядження, травень – 14, червень - 15, липень – 14, серпень – 13, вересень – 12 відп. + 2, жовтень - 14, листопад – 4 л/п + 10, грудень – 15.

- у 2011 році: січень - 13, лютий – 5 відп. + 8, березень – 12 + 3 л/п, квітень - 14, травень – 13, червень - 15, липень – 13, серпень – 14, вересень – 13 відп. + 1, жовтень - 13, листопад – 11 + 3 л/п, грудень – 14.

- у 2012 році: січень - 14, лютий – 10 + 3 відп., березень – 13, квітень – 5 + 8 б/в, травень – 13 червень – 12 відп., липень – 14, серпень – 15, вересень – 6 відп. + 8, жовтень – 15, листопад – 14, грудень – 13.

- у 2013 році: січень - 13, лютий – 9 відп. + 5, березень – пов., квітень - 14, травень – 14, червень – 13, липень – 15, серпень – 13, вересень – 11 відп. + 2, жовтень – 3 б/в + 12, листопад – 12 + 1 б/в, грудень – 13 + 1 б/в.

- у 2014 році: січень – 5 + 13відп., лютий – 10, березень – 11, квітень - 11, травень – 10, червень – 11, липень – 1 + 1 б/в + 2 учн., серпень – грудень – спуски відсутні (а.с. 30).

За період з 2015 року по 2018 рік наявні такі відомості про спуски в шахту ОСОБА_1:

у 2015 році: січень –5, лютий – 17 відп. п.д. + 6, березень – 11, квітень – 12, травень – 11, червень - 10, липень – 12, серпень – 11, вересень – 6 + 18відп., жовтень - 11, листопад – 7 + 3 л/п, грудень – 6 л/п +5.

- у 2016 році: січень - 11, лютий – 1 б/в + 11, березень – 1 б/в + 11, квітень – 8 + 1 відп. + 4 л/п, травень – 5 відп. + 8, червень - 12, липень – 11 + 1 б/в, серпень – 2 + 1 б/в + 21 відп., вересень – 12, жовтень - 11, листопад – 11 + 1 б/в, грудень – 11 + 1 б/в.

- у 2017 році: січень – 8 + 8 відп., лютий – 9 + 1 б/в, березень – 11, квітень – 10, травень – 11, червень – 11, липень – 3 + 3 б/в + 3 відп., серпень – 22 відп., вересень – 3 відп. + 11, жовтень – 11, листопад – 9 + 2 л/п, грудень – 11.

- у 2018 році: січень – 5 + 8 відп., лютий – 20 відрядження, березень – 11., квітень - 10, травень – 11, червень – 9 + 1 л/п, липень – 11 л/п, серпень – грудень: спуски відсутні (а.с. 29).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв’язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 13 зазначеного закону, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (надалі – Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону № 345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.

Пунктом 2 “Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.112005 р. № 383, передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Як встановлено судом раніше, виконувана позивачем робота у спірний період згідно довідки підприємства від 09.02.2018 року передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1, код КП 1.1 е, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Нормами зазначеної постанови (яка була чинна на час виконуваної позивачем роботи) затверджений список виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умова, та передбачає, зокрема:

п. 1.1е - е) всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).

З аналізу вищезазначених положень суд приходить до висновку, що положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розповсюджуються на професію позивача, а саме фельдшера, оскільки остання була зайнята повний робочий день під землею.

Водночас, суд вважає за доцільне зазначити, що здійснивши перерахунок пенсії позивачу рішенням від 22.06.2018 року, у зв’язку з допущенням помилки в ПС з 01 липня 2018 року (а.с. 51) без врахування положень Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” відповідачем не було взято до уваги зокрема довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також довідки про кількість підземних спусків позивача (що підтверджують роботу саме під землею) та кількість/відсотків часу, достатнього для призначення пенсії саме згідно Закону України “Про престижність шахтарської праці”.

З огляду на вищевикладене, суд вважає протиправними дії Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.07.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 5837,90 грн. до 3595,17 грн., а рішення Покровського ОУПФУ Донецької області від 22.06.2018 року, яким було здійснено перерахунок призначеної пенсії з 01 липня 2018 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Нормами статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

З урахуванням зазначених положень законодавства, враховуючи дискрецію повноважень пенсійного органу щодо обчислення страхового (пільгового) стажу, призначення/перерахунку пенсії суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача в частині зобов’язання відповідача здійснити розрахунок і сплатити пенсію.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб’єкта владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб’єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд приходить висновку про визнання протиправним та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.06.2018 року, яким здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, у зв’язку з допущенням помилки в ПС з 01 липня 2018 року, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2018 року, призначеної відповідно до протоколу призначення пенсії з 08 лютого 2018 року в розмірі 5837,90 грн.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, оскільки підставою звернення до суду стали протиправні дії відповідача, суд приходить висновку про стягнення судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних відшкодувань Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в розмірі 704,80 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.07.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 5837,90 грн. до 3595,17 грн. протиправними, зобов’язання Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести розрахунок сплату пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2018 року із застосуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зниження з 01.07.2018 року пенсії, що сплачується ОСОБА_1 шляхом її перерахунку з 5837,90 грн. до 3595,17 грн.

Визнання протиправним та скасування рішення Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22.06.2018 року, яким здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, у зв’язку з допущенням помилки в ПС з 01 липня 2018 року.

Зобов’язати Покровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169323) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2) з 01 липня 2018 року, призначеної відповідно до протоколу призначення пенсії з 08 лютого 2018 року в розмірі 5837,90 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_2, 85310, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Повний текст постанови складено та підписано 26 грудня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська В.В.