Рішення № 78843628, 27.12.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
0540/8600/18-а
Номер документу
78843628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 грудня 2018 р. Справа№0540/8600/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Бердянської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

12 вересня 2018 року позивач ОСОБА_8 звернулась до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Бердянської сільської ради (ідентифікаційний код 04342849, 87430, Донецька обл., Мангушський район, село Бердянське, вулиця Київська, будинок 55), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7. У позовній заяві просить визнати протиправним та скасувати п.п.1.1., 1.2 п.1 рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність»; п.п.1.1., 1.2, 1.3. п.1 рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність». За позицією позивача, рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663, від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» є незаконними, оскільки прийняті всупереч проханням мешканців села Бердянське створити сквер на земельній ділянці, яка розташована в центрі села, біля загальноосвітньої школи за адресами: с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 64, 65, 66, 67, 68. Вважає, що вказана територія відноситься до території зелених насаджень загального користування згідно з генпланом села Бердянське Мангушського району, вказана земельна ділянка не передбачена для забудови. Крім того, позивач вважає, що сільською радою не виносилось на обговорення громади або депутатів питання про статус спірної земельної ділянки та назви вулиці.

27 вересня 2018 року, 10 листопада 2018 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено що при винесенні рішень Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663, від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» дотримано норми законодавства, які регулюють порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4М, просив відмовити у задоволенні позовної заяви. Зазначив, що у відповідача не було законних підстав для відмови вказаним громадянам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за їх заявами, землі відносяться до земель запасу житлової та громадської забудови, особисті немайнові права ОСОБА_2 не були порушені.

17 вересня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 27 вересня 2018 року.

27 вересня 2018 року ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 23 жовтня 2018 року.

23 жовтня 2018 року ухвалою суду відкладено підготовче засідання на 20 листопада 2018 року, продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

27 листопада 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду на 18 грудня 2018 року.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, фізична особа ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 87430, Мангушський район, с. Бердянське, вул. Польова, б. 27) відповідно до статті 43 КАС України здатна особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Бердянська сільська рада (ідентифікаційний код 04342849, 87430, Донецька обл., Мангушський район, село Бердянське, вулиця Київська, будинок 55), є суб'єктом владних повноважень та відповідно до статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здатне здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Судом встановлено, що рішенням Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд із земель житлової та громадської забудови та для ведення сільського господарства із земель сільськогосподарського призначення наступним громадянам:

ОСОБА_3 земельної ділянки орієнтовною площею 0,1366 га, розташованої у межах с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 67 (п. 1.1);

ОСОБА_4 земельної ділянки орієнтовною площею 0,1366 га, розташованої у межах с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 68 (п. 1.2).

До рішення доданий бланк поіменного голосування, в якому зазначено, що позивач, як депутат Бердянської сільської ради, була проти прийняття вказаного рішення, «за» проголосувало 8 осіб із 10 присутніх.

Рішенням Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель та споруд із земель житлової та громадської забудови та для ведення сільського господарства із земель сільськогосподарського призначення наступним громадянам:

ОСОБА_5 - земельної ділянки орієнтовною площею 0,1366 га, розташованої у межах с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 65 (п.1.1);

ОСОБА_6 - земельної ділянки орієнтовною площею 0,1366 га, розташованої у межах с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 66 (п.1.2);

ОСОБА_7 - земельної ділянки орієнтовною площею 0,1366 га, розташованої у межах с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 64 (п.1.3).

До рішення доданий бланк поіменного голосування, в якому зазначено, що позивач, як депутат Бердянської сільської ради, була проти прийняття вказаного рішення, «за» проголосувало 8 осіб із 10 присутніх.

У відповідь на звернення позивача ОСОБА_1 обласною військово-цивільною адміністрацією надано відповідь від 25.04.2018 року № СО-8013152 про те, що відповідно до генплану села Бердянське Мангушського району, зазначена територія відноситься до території зелених насаджень загального користування.

В матеріалах справи містяться довідки відділу у Мангушському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 13.08.2018 року № 467/166-18, № 46/166-18, № 468/166-18, від 29.08.2018 року № 504/166-18, № 505/166-18 про наявність на території Бердянської сільської ради Мангушського району земель запасу (земель житлової та громадської забудови) загальною площею 0,1366 га; висновки до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 0,1366 га у с. Агробаза, вул. Космонавтів, б. 64, 68, 67, 66, 65 ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5

Також, наявне викопіювання з публічно-кадастрової карти Бердянської сільської ради із визначенням місця земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд; протокол 43 позачергової сесії Бердянської сільської ради Мангушського району від 18 квітня 2018 року.

Судом, також, встановлено, що Бердянською сільрадою на адресу голови Мангушської РДА ОСОБА_9 листом від 21.02.2018 року № 140 повідомлено, що сесією сільради не приймалось рішення щодо виділення в с. Бердянське земельної ділянки під розташування паркової зони чи виділення спірної земельної ділянки під забудову, це питання проходить опрацювання в депутатській комісії, враховується думка населення.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пунктів 34 та 37 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом; прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу.

Як передбачено статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань:

1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;

2) соціально-економічного розвитку відповідних територій;

3) бюджету, фінансів та обліку;

4) управління майном,приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики;

5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку;

6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді тадітей;

7) використанняземлі, природних ресурсів, охорони довкілля;

8) зовнішньоекономічної діяльності;

9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки;

10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень (стаття 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», місцева державна адміністрація:

1) розробляє та забезпечує виконання затверджених у встановленому законом порядку програм раціонального використання земель, лісів, підвищення родючості грунтів, що перебувають у державній власності;

2) розпоряджаєтьсяземлями державної власності відповідно до закону;

3) розробляє, подає на затвердження відповідної ради та забезпечує виконання регіональних екологічних програм; звітує перед відповідною радою про їх виконання; вносить до відповідних органів пропозиції щодо державних екологічних програм;

4) вживає заходів до відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля підприємствами, установами, організаціями і громадянами;

5) вносить пропозиції відповідним органам місцевого самоврядування щодо організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення;

6) інформує населення про екологічно небезпечні аварії та ситуації, стан довкілля, а також про заходи, що вживаються до його поліпшення;

7) організовує роботу по ліквідації наслідків екологічних аварій, залучає до цих робіт підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та громадян;

8) вносить пропозиції в установленому законом порядку про зупинення діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону довкілля та санітарних правил;

9) розробляє і забезпечує дотримання правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зони санітарної охорони джерел водопостачання; обмежує або забороняє використання підприємствами питної води у промислових цілях;

10) здійснює контроль за використанням відходів з урахуванням їх ресурсної цінності та вимог безпеки для здоров'я людей і навколишнього природного середовища та розглядає справи про адміністративні правопорушення або передає їх матеріали на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи;

11) погоджує документацію ізземлеустрою у випадках та порядку, визначених Земельним кодексом УкраїнитаЗаконом України "Проземлеустрій", щодо відповідності зазначеної документації законодавству у сфері охорони навколишнього природного середовища;

12) вносить до Кабінету Міністрів України пропозиції щодо встановлення та зміни меж районів, міст у порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 19 Земельного кодексу України, землі України за основнимцільовим призначеннямподіляються на такі категорії:

а)землі сільськогосподарського призначення;

б)землі житлової та громадської забудови;

в)землі природно-заповідноготаіншого природоохоронного призначення;

г)землі оздоровчого призначення;

ґ)землі рекреаційного призначення;

д)землі історико-культурного призначення;

е)землілісогосподарського призначення;

є)землі водного фонду;

ж)землі промисловості,транспорту,зв'язку,енергетики,оборонита іншого призначення.

Статтею 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншоїкатегоріїздійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим таорганів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється запроектами землеустроющодо їх відведення.

Змінацільового призначенняземельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власністьабо надання укористуваннявідповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначеннятаземель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

До земель житлової та громадської забудови належатьземельні ділянкив межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житловоїзабудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (стаття 38 ЗК України).

Використанняземель житлової та громадської забудовиздійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншоїмістобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.(стаття 39 ЗК України).

Громадянам Україниза рішенням органів виконавчої влади абоорганів місцевого самоврядуванняможуть передаватися безоплатно у власність або надаватися воренду земельні ділянкидля будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понаднорму безоплатної передачігромадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами (стаття 40 ЗК України).

Статтями 44 та 45 ЗК України передбачено, доземель природно-заповідного фондувключаються природні території та об'єкти (природні заповідники,національні природні парки,біосферні заповідники,регіональні ландшафтні парки,заказники,пам'ятки природи,заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади,дендрологічні парки,зоологічні парки,парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва). Землі природно-заповідного фондуможуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначаєтьсязаконом.

Згідно із статтею 118 ЗК України, громадянин, зацікавлений у приватизаціїземельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву довідповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_10 міністрів Автономної Республіки Крим.

Рішення органів виконавчої влади таорганів місцевого самоврядуваннящодо приватизаціїземельних ділянокприймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Громадяни - працівники державних та комунальнихсільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власністьземельних ділянок, які перебувають упостійному користуванніцих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земельдо відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу.

Відповіднийорган місцевого самоврядуванняабо орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

Передачаземельних діляноку власність громадянам - працівникам державних та комунальнихсільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державноїабокомунальної власностідля веденняфермерського господарства, веденняособистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межахнормбезоплатної приватизації, подають клопотання довідповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи усільському господарствіабо наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_10 міністрів Автономної Республіки Крим.ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексурозглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць,проектів землеустроющодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадянсуб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади абоорган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленомустаттею 1861цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122 цього Кодексуу двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно іззаконом- після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердженняпроекту землеустроющодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чиоргану місцевого самоврядуванняу передачіземельної ділянкиу власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується всудовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно з ст. 151 цього Кодексу.\

При цьому повноваження органів виконавчої влади, Верховної ОСОБА_10 Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування розподілені таким чином: сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК України); обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб (ч. 5 ст. 122 ЗК України).\

Згідно з частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Отже, питання надання земельних ділянок у власність чи користування віднесені до компетенції органів виконавчої влади або місцевого самоврядування; вказані органи є вільними у реалізації права розпоряджатися землею, у виборі суб'єкта щодо надання йому права на землю у порядку, встановленому законом.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. (ч.1 ст. 116 ЗК України).

Отже, суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що територія земельної ділянки, яка розташована в центрі села Бердянське Мангушського району, біля загальноосвітньої школи, за адресами: с. Агробаза, вул. Космонавтів, буд. 64, 65, 66, 67, 68 відноситься до території зелених насаджень загального користування і не передбачена для забудови, оскільки в матеріалах справи міститься викопіювання з публічно-кадастрової карти Бердянської сільської ради із визначенням місця земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Суд не приймає посилання позивача в якості доказу на лист ОСОБА_1 обласної військово-цивільної адміністрації від 25.04.2018 року № СО-8013152Ю, оскільки віднесення земель до території зелених насаджень загального користування знаходиться поза межами компетенції обласної адміністрації.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача щодо протиправності рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (п. 1 п.п.1.1., 1.2)»; рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» (п. 1 п.п.1.1., 1.2, 1.3).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Судовий збір було сплачено позивачем на підставі квитанції № 16525537 від 14 червня 2018 року в сумі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста девять грн., 60 коп.).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2,6,90,132,139,193,242-244,246,255 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 87430, Мангушський район, с.Бердянське, вул.Польова, буд.27) до Бердянської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_3 (87430, Мангушський район, с.Бердянське, вул. Польова, б.12), ОСОБА_4 (87430, Мангушський район, с.Бердянське, вул. Польова, буд.23), ОСОБА_5 (87500, м.Маріуполь, вул.Михайла Грушевського, буд.20), ОСОБА_6 (87500, м.Маріуполь, вул.Михайла Грушевського, буд.8), ОСОБА_7 (87430, АДРЕСА_1) про визнання протиправними та скасування п. 1 п.п.1.1., 1.2 рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-663 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність»; п. 1 п.п.1.1., 1.2, 1.3 рішення Бердянської сільської ради від 18.04.2018 року №VII/43-665 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Кошкош О.О.