Рішення № 78843131, 26.12.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
140/2494/18
Номер документу
78843131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2494/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання дій неправомірними щодо зменшення основного розміру пенсії з 88% до 70% грошового забезпечення у звязку із внесенням змін до грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідок ГУ ПФУ для перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, починаючи з 01 січня 2016 року і заборговану суму виплати одним платежем.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, йому з 2001 року призначена пенсія, яку він отримує відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), та яка виплачувалася йому в розмірі 88 процентів від суми грошового забезпечення.

В січні 2018 року позивачу стало відомо, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) відповідач здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2016, обмеживши її розмір до 70 процентів суми грошового забезпечення.

26.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 88 процентів від суми грошового забезпечення.

Листом від 28.11.2018 № 1355/Н-01 відповідач повідомив, що перерахунок пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ з нового грошового забезпечення у розмірі 70 процентів (максимальному).

Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними, оскільки при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Позивач просить визнати неправомірними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 88 до 70 процентів грошового забезпечення та зобовязати відповідача провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, і здійснити виплату заборгованої суми одним платежем.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 11.12.2018 № 9970/06-39 (а.с.27-34) представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону №2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні від 27.03.2014 № 1166-VII), законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, такий максимальний розмір пенсії застосовується як при призначенні нових, так і при перерахунку раніше призначених пенсій. Вказує на те, що ця спірна норма законодавства є чинною та не визнана неконституційною. Крім того, звертає увагу на те, що під час виходу позивача на пенсію (31.08.2001 року) йому було призначено пенсію відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ в розмірі 85 процентів, а в подальшому з 01.01.2003, у звязку із внесенням змін до Закону № 2262-ХІІ, було здійснено перерахунок пенсії в розмірі 88 процентів. За нормами ст.63 та ст.13 Закону №2262-XII, чинними на 01.01.2016 року та відповідно до постанови Постанова № 103 ОСОБА_1 ГУ ПФУ у Волинській області у безспірному порядку був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки від 23.03.2018 року № 2155, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області про грошове забезпечення по прирівняній посаді поліцейського, яке становило в сумі 11420 грн. Розмір пенсії відповідно до розпорядження ГУ ПФУ у Волинській області від 03.04.2018 склав 7994,00 грн. (11420 грн. х 70% = 7994,00 грн.), а тому у відповідності до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ позивачу виплачується попередній розмір пенсії, який становив 8510,15 грн.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, яка була йому призначена з 31.08.2001 року у розмірі 85 процентів від суми грошового забезпечення, а в подальшому з 01.01.2003 року був здійснений її перерахунок та виплата до грудня 2017 року, виходячи із 88 процентів грошового забезпечення, що підтверджується пенсійним посвідченням № 3444 від 27.09.2001 року (а.с.17), висновком про призначення пенсії за вислугу років від 26.09.2001 року (а.с.37), таблицею про перерахунок пенсії за вислугу років від 11.12.2002 року (а.с.22), перерахунком пенсії за вислугою років від 19.03.2008 року (а.с.23).

03.04.2018 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, виходячи із розміру 70 процентів грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 23 березня 2018 року вих. №2155 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.40), що підтверджується копією витягу про перерахунок пенсії у пенсійній справі № ХА5142-МВС (а.с.39). З цієї довідки слідує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, постанов КМУ від 11.11.2015 №988 та від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського перший заступник начальника Головного управління до посади на день звільнення із служби Перший заступник начальника УМВС начальник УБОЗ становить: посадовий оклад - 4600,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 3500,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 920,00 грн., всього - 11420,00 грн.

26.11.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплати пенсії у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення (а.с.19-20).

Листом від 28.11.2018 № 1355/Н-01 відповідач повідомив позивача, що перерахунок його пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ з нового грошового забезпечення у розмірі 70 процентів (максимальному) (а.с.21).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Преамбулою Закону № 2262-ХІІ визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із пунктами 3, 5 Постанови № 103 перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Пунктом а частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) було визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Як передбачено частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV), загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри 90 замінено цифрами 80.

В подальшому, Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри 80 замінено цифрами 70. Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 висловив таку позицію: оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Зазначені висновки щодо застосування норм права, викладені у вказаній постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, в силу приписів частини пятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.

Крім того, суд також враховує, що ні Законом № 2262-ХІІ, ні Постановою № 103 не передбачено під час здійснення саме перерахунку пенсії зменшення розміру пенсії за вислугу років, обчисленої в процентах відповідних сум грошового забезпечення станом на день її призначення, до максимального розміру пенсії, встановленого на дату перерахунку.

Відтак, на думку суду, оскільки позивачу була призначена пенсія у розмірі 85 процентів грошового забезпечення, тому дії відповідача щодо зменшення її розміру до 70 процентів грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку є протиправними.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другої статті 245 КАС України суду повноважень, з вказаних вище мотивів взаємоповязані позовні вимоги підлягають до задоволення частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 85 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії, починаючи з 01.01.2016 у розмірі 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення поліцейських відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Позовні вимоги про зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі саме 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення до задоволення не підлягають, оскільки позивачу була призначена пенсія у розмірі саме 85 процентів грошового забезпечення, який (з урахуванням викладеної вище правової позиції) і має застосовуватися при перерахунку пенсії. На думку суду, та обставина, що позивач до проведення перерахунку отримував пенсію у розмірі 88 процентів грошового забезпечення, не впливає на висновки суду, оскільки нарахування та виплата пенсії протягом певного періоду у процентному розмірі більшому, ніж вона була призначена, прав позивача не порушило. Крім того, суд враховує, що здійснення перерахунку пенсії позивача із зменшенням проценту відповідних сум грошового забезпечення не призвело до фактичного зменшення розміру пенсії у числовому значенні.

Крім того, у позовній заяві позивач просить суд зобовязати провести перерахунок та виплату пенсії одним платежем. Однак, суд не може втручатися у визначені законодавством повноваження субєкта владних повноважень та вказувати на механізм виконання перерахунку пенсії. А тому, з урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, оскільки при зверненні до суду з цим позовом із позовними вимогами, які є повязаними між собою, позивач сплатив судовий збір у сумі 704,00 грн. згідно з квитанцією від 30.11.2018 № 19 (а.с.2), тому зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути витрати на сплату судового збору, пропорційно до задоволеної частини вимог у сумі 352,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 243 - 246, 250, 263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 (43017, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 85 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (43017, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року у розмірі 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення поліцейських відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) на користь ОСОБА_1 (43017, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 352,00 грн. (триста пятдесят дві гривні 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя В.Д. Ковальчук