
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
27 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2724/18Суддя Волинського окружного адміністративного суду Денисюк Р.С., одержавши позовну заяву Державного комунального підприємства «Луцьктепло» до Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов’язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Державне комунальне підприємство «Луцьктепло» звернулося з позовом до Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови від 26.10.2017 ВП № 54359472 про стягнення виконавчого збору та зобов’язання відповідача повернути з державного бюджету виконавчий збір в розмірі 324770,98 грн.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018» від 07.12.2017 № 2246-VIII з 01.01.2018 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762,00 грн.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Як слідує із тексту позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги майнового (про визнання протиправною та скасування постанови від 26.10.2017 ВП № 54359472 про стягнення виконавчого збору в розмірі 324770,98 грн.) та немайнового (зобов’язання вчинити дії) характеру.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправною та скасування постанови від 26.10.2017 ВП № 54359472 про стягнення виконавчого збору в розмірі 324 770,98 грн. носить майновий характер, відтак повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 4 871,56 грн. (324770,98 грн. х 1,5 %), а позовна вимога про зобов’язання відповідача повернути з державного бюджету виконавчий збір повинна бути оплачена судовим збором в розмірі 1 762,00 грн., як вимога немайнового характеру.
В той же час, як вбачається із долученого позивачем платіжного доручення від 28.11.2018 № 3857, останнім сплачено судовий збір в розмірі 1 762,00 грн., тобто за позовну вимогу немайнового характеру (про зобов’язання вчинити дії).
Зважаючи на те, що позивач сплатив судовий збір в меншому розмірі, ніж визначено чинним законодавством, тому йому необхідно доплатити судовий збір у розмірі 4871,56 грн. - за позовну вимогу майнового характеру.
Відповідно до пункту 5 частини п’ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини.
Із змісту позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимогу про зобов’язання Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області повернути позивачу з державного бюджету України виконавчий збір в розмірі 324 770,98 грн.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Отже, набувачем сплаченого виконавчого збору у виконавчому провадженні є Державний бюджет України.
При цьому, відповідно до пункту 33 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України (в редакції на момент сплати виконавчого збору) виконавчий збір стягнутий органами виконавчої служби належить до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі – Порядок № 787).
Відповідно до пункту 3 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Положеннями даного Порядку встановлено порядок взаємодії державних органів між собою.
Тобто, територіальний орган державної Казначейської служби є органом, який здійснює повернення коштів, що були помилково або надміру зараховані до бюджету, за поданням органу стягнення, яким у даному випадку є Перший відділ державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області.
Відтак, позивачу необхідно врахувати, що відповідачем у даній справі в частині повернення коштів має бути держава, яка бере участь у справі через відповідний орган державної влади. Такими органами, зокрема, є Перший відділ державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області, дії якого призвели до безспірного стягнення коштів та Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області, яке здійснює повернення коштів з державного бюджету.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом сплати судового збору в розмірі 4871,56 грн. і подання до суду оригіналу платіжного документу, а також в разі врахування, що відповідачами у даній справі в частині повернення коштів є Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області та Перший відділ державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області, позивачу необхідно подати до суду нову редакцію позовної заяви у якій зазначити відповідачів, до яких заявлено позовні вимоги, разом з її копіями та копіями доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Державного комунального підприємства «Луцьктепло» до Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_1 територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов’язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз’яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Р.С. Денисюк