Рішення № 78842817, 20.12.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2018
Номер справи
0240/2853/18-а
Номер документу
78842817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

20 грудня 2018 р. Справа № 0240/2853/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді:Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Перевертака В.В.,

позивача:ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідачів 1,2: ОСОБА_3.,

третьої особи:не з'явився,

свідків:ОСОБА_4Г, ОСОБА_5, ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Депутата Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області, голови Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся Депутат Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області, голови Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна екологічна інспекція у Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги, з урахування заяви про їх уточнення від 05.09.2018 вх. №38296, обґрунтовано протиправністю рішення №15 від 22.06.2018 виконавчого комітету Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області про надання дозволу на видалення зелених насаджень на території сільської ради, оскільки таке рішення було прийняте сільським головою ОСОБА_3 з перевищенням повноважень.

Ухвалою суду від 10.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №0240/2853/18-а, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 03.10.2018.

В підготовчому судовому засіданні, яке відбулось 03.10.2018 судом оголошено перерву до 07.11.2018.

Ухвалою від 07.11.2018 витребувано додаткові докази, в зв'язку з чим в судовому засіданні оголошено перерву до 19.11.2018.

Ухвалою від 19.11.2018, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче судове засідання, викликано в наступне судове засідання свідків та призначено розгляд справи по суті на 07.12.2018.

Ухвалою від 07.12.2018 в судове засідання викликано в якості свідків викликано членів виконавчого комітету Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області. Крім того, під час розгляду справи по суті 07.12.2018 судом оголошено перерву до 20.12.2018.

У судовому засіданні 20.12.2018 позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд позов задовольнити, з підстав наведених у позовній заяві, заяві про обгрунтування позовних вимог (вх. №56301 від 06.12.2018) та усних поясненнях наданих під час судового розгляду справи.

Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечила, просила в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі з мотивів наведених у відзиві на позовну заяву (вх. №43399 від 03.10.2018). Зокрема вказала, що оскаржуване рішення було прийнято у межах та у спосіб визначений чинним законодавством на засіданні виконавчого комітету Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області. Крім того, зауважила, що зелені насадження, видалення яких передбачало прийняте рішення перебували в аварійному стані, в зв'язку з чим могли зашкодити здоров'ю та життю людей, що потребувало термінового реагування з боку сільської ради.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Разом з тим, в судовому засіданні, яке відбулось 19.11.2018 підтвердив аварійний стан зелених насаджень, щодо яких було прийнято оскаржуване рішення. Також повідомив, що видалення вказаних зелених насаджень (двох ялинок) біля пам'ятника загиблим воїнам в с. Богданівка Липовецького району було здійснено на підставі оскаржуваного рішення, що відповідає вимогам ст. 10 Закону України "Про рослинний світ" та п. 9 "Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 за №1045.

Також, в судовому засіданні 07.12.2018 та 20.12.2018 були допитані в якості свідків всі члени виконавчого комітету Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області, які входили до його складу на час прийняття оскаржуваного рішення. Вказані особи надали свої пояснення щодо обставин прийняття оскаржуваного рішення та проведення засідання виконавчого комітету, що мало місце 22 червня 2018 року.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 20.12.2018 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, покази свідків, встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи 22.06.2018 виконавчим комітетом Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області було винесено рішення №15 від 22.06.2018 про надання дозволу на видалення зелених насаджень на території сільської ради, а саме двох дерев (ялинок), що ростуть на території Богданівської сільської ради біля пам'ятника загиблим воїнам (а.с. 10).

Зміст рішення свідчить, що останнє було прийнято за наслідком розгляду листа голови ветеранської організації ОСОБА_7 про необхідність видалення аварійних дерев та підписано голово сільської ради ОСОБА_3

Не погоджуючись із даним рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства та з перевищенням повноважень, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та наданих у справу доказів, суд виходить з наступного.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначає Закон України Про місцеве самоврядування (далі Закон № 280/97-вр).

Відповідно до частин першої, третьої статті 10 Закону № 280/97-вр сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно частин першої - другої статті 11 Закону № 280/97-вр, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Із положень статей 51, 53 Закону № 280/97-вр випливає, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради (ч. 6 ст. 59 Закону № 280/97-вр ).

Із аналізу вищенаведених норм видно, що виконавчий комітет приймає рішення в межах своїх повноважень на засіданнях, які скликаються сільським, міським головою, більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету.

Так, в обґрунтування заявлених позовних вимог позивач покликається на те, що оскаржуване рішення було прийнято виконавчим комітетом за відсутності достатньої кількості голосів для його прийняття, тобто за відсутності кворуму.

В свою чергу, представник відповідача в судовому засіданні з даного приводу заперечив, вказав, що рішення було прийнято у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Надаючи оцінку повідомленим сторонами обставинам судом було встановлено, що склад виконавчого комітету відповідної сільської ради у кількості семи чоловік було затверджено рішенням 1 сесії 7 скликання Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області від 03.11.2015 (а.с. 54). Зокрема, до складу комітету увійшли: сільський голова ОСОБА_3, секретар виконкому ОСОБА_4 та члени виконкому: ОСОБА_8 ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11

Як вказала в судовому засіданні представник відповідача, даний склад виконавчого комітету був чинним станом на 22.06.2018, тобто на час винесення оскаржуваного рішення.

З огляду на повідомлені представниками сторін обставини судом в якості свідків було допитано всіх членів виконавчого комітету Богданівської сільської ради.

Так, допитані в якості свідків члени виконкому ОСОБА_8 ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 з приводу обставин прийняття оскаржуваного рішенн пояснили, що участі в засіданні комітету 22.06.2018 не приймали, питання окреслені в рішенні ними не розглядалось.

В свою чергу, сільський голова ОСОБА_3 та секретар виконкому ОСОБА_4 пояснили, що прийняття 22.06.2018, за їх участі, виконавчим комітетом оскаржуваного рішення було зумовлено отриманням від голови ветеранської організації ОСОБА_7 листа про необхідність видалення зелених насаджень (двох сосен) розташованих на території сільської ради у звязку з їх перебуванням в аварійному стані.

Разом з тим, на запитання суду щодо складу виконавчого комітету в якому приймалось оскаржуване рішення як представник відповідача, так і допитані в судовому засіданні сільський голова і секретар виконкому не змогли спростувати покази решти членів виконавчого комітету, а також обґрунтування представника позивача.

Отже підсумовуючи отримані від представників сторін пояснення, а також надані в судовому засіданні під присягою покази свідків суд встановив, що оскаржуване в даній адміністративній справі рішення було винесено за відсутності кворуму, обовязковість якого є передумовою прийняття субєктом владних повноважень законного рішення.

Відтак, оцінюючи оскаржуване рішення, суд керується нормами частини другої статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, критерій прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень:

- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;

- зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень вказаному критерію для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.

На думку суду, оскаржуване рішення прийнято без врахування розтлумачених критеріїв та не відповідає вимогам Закону № 280/97-вр, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення №15 від 22.06.2018 виконавчого комітету Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області про надання дозволу на видалення зелених насаджень на території сільської ради.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Депутат Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_1 (вул. Мічуріна, 22, с. Богданівка, Липовецький район, Вінницька область, 22543)

Богданівська сільська рада Липовецького району Вінницької області (вул. Волинська, буд. 1а, с. Богданівка, Липовецький район, Вінницька область, 22543, код ЄДРПОУ 20089090),

Голова Богданівської сільської ради Липовецького району Вінницької області ОСОБА_3 (вул. Волинська, буд. 1а, с. Богданівка, Липовецький район, Вінницька область, 22543)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 26.12.2018

Суддя /підпис/ ОСОБА_12

Згідно з оригіналом:

Суддя:

Секретар: