
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2018 року ЛуцькСправа № 140/2169/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН до Державної фіскальної служби України про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН (далі - ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН, позивач) звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України, відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Державної фіскальної служби України від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714 про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) та зобовязання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.07.2018 та 24.07.2018 комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 з підстави ненадання платником податку копій усіх документів, вказаних у пункті 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117(надалі - Порядок №117), а саме: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; ненадання платником податку копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Позивач вважає рішення відповідача від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714 незаконними та необґрунтованими, оскільки позивачем надано пояснення та копії документів, які підтверджують факт здійснення господарських операцій за договором поставки №3/04 від 03.04.2017 укладеного між ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН та ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ", а саме: акти приймання-передачі товарів, податкові накладні, договір, картки рахунку, документи що підтверджують оплату (банківські виписки) та інші документи, за результатами яких позивачем в листопаді 2017 року було складено податкові накладні та надіслано для реєстрації до ЄРПН, щодо яких винесено оскаржувані рішення та реєстрація яких була зупинена.
Відповідно до статті 187 ПК України датою виникнення податкового зобовязання з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Податкові накладні, реєстрацію яких було зупинено, виписані по другій з подій, а саме на підставі видаткових накладних та актів приймання-передачі товарів.
Відповідачем не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а подані платником пояснення та первинні документи підтверджують факт здійснення господарських операцій, за якими було складено податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 у реєстрації в ЄРПН яких безпідставно відмовлено оскаржуваними рішеннями.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2018 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 у задоволенні клопотання ДФС України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
У відзиві на позовну заяву від 26.11.2018 №4013/03-20-10-03-12 (т.3, а.с.56-65) представник відповідача позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що за результатами перевірки податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 їх реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України), оскільки вказані податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризику, визначеним пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 73,20, про що сформовано відповідні квитанції. При перевірці поданих позивачем документів виявлено, що ним по кожній господарській операції за результатами яких складено податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 не було надано: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності); не надано довіреностей, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію; суми податкових накладних не відповідають сумам видаткових накладних; не надано первинних документів на підтвердження здійснення оплати (платіжних доручень, банківських виписок з особових рахунків), що було підставою для прийняття комісією рішень від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714 про відмову у реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН. З наведених підстав просила у задоволенні позову відмовити.
У поданих до суду додаткових поясненнях від 18.12.2018 (том. 3, а.с.102-103) позивач зазначив, що ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН здійснює централізовану закупку товарів в асортименті у постачальників для забезпечення товарним асортиментом всієї мережі АЗК WOG, а також здійснює оптову торгівлю на інші мережі та підприємства. Зберігання та транспортування придбаних ТМЦ здійснюється на підставі укладених із ТзОВ «УВК Україна» договору про надання комплексних логістичних послуг № 01/04-17 від 01.04.2017 та із ТзОВ «Укрлогістика» договору про надання логістичних послуг №53/01-05-17 від 01.05.2017. В подальшому, придбаний товар реалізовано ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ" згідно укладеного договору поставки №3/04 від 03.04.2017, відповідно до якого постачальник ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН здійснив поставку товару в асортименті. На підставі вказаних господарських операцій було складено податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 у реєстрації в ЄРПН яких безпідставно відмовлено оскаржуваними рішеннями.
У судовому засіданні представник позивача додатково зазначив, що копії документів, подані до ДФС України на підтвердження реальності операцій, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складено податкові накладні, ознак порушень вимог законодавства щодо їх складення не містять та є достатніми для прийняття Комісією ДФС України рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю з підстав наведених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН як юридична особа зареєстроване 24.12.2016, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, між ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ" «Покупець» та ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН «Постачальник» укладено договір поставки від 03.04.2017 №3/04, згідно з яким ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН, як постачальник передає у власність покупцю продукцію в асортименті. Розрахунки між сторонами здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок постачальника. Оплата за поставлену продукцію здійснюється протягом 90 календарних днів з моменту переходу права власності на товар (пункти 6.1-6.2 Договору) (т.2, а.с.144-146).
На виконання умов договору поставки від 03.04.2017 №3/04 постачальник ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН здійснив поставку товару в асортименті покупцю ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ".
За результатами здійснення господарських операції ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН було складено акти приймання-передачі товару від 17.11.2017 №9002901085 на суму 1296942,39 грн., від 19.11.2017 №9002901087 на суму 2533913,97 грн., від 23.11.2017 №9002901095 на суму 2817965,76 грн., згідно з яким постачальник (ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН) передав, а покупець (ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ") отримав товар в асортименті (том 1, а.с.206-213, том 2, а.с.81-90, 132-141).
На підставі вищевказаних актів здачі-приймання товарів ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН виписано наступні документи:
- видаткову накладну від 17.11.2017 №9002901085 на суму 1296942,39 грн. (в т.ч. ПДВ 215500,17 грн.) та відповідно податкову накладну від 17.11.2017 №224 на суму 1290658,09 грн. (в т.ч. ПДВ 215110,0 грн.) (т.1, а.с.18-28, 197-205).
- видаткову накладну від 19.11.2017 №9002901087 на суму 2533913,97 грн. (в т.ч. ПДВ 420943,93 грн.) та відповідно податкову накладну від 19.11.2017 №227 на суму 2520682,88грн. (в т.ч. ПДВ 420114,17 грн.) (т.2 а.с.71-80, том 1 а.с.216-227).
- видаткову накладну від 23.11.2017 №9002901095 на суму 2817965,76 грн. (в т.ч. ПДВ 468074,35 грн.) та відповідно податкову накладну від 23.11.2017 №244 на суму 2803092,45 грн., в т.ч. ПДВ 467182,59 грн.) (том 2 а.с.93-104,122-131, ).
Оплата за надані послуги покупцем ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ" була здійснена 08.12.2017 на суму 9160000,00 грн., 13.12.2017 на суму 8825000,00 грн. та 15.12.2017 на суму 8415000,00 грн., що підтверджується банківськими виписками за вказані дні (т.2 а.с.148-150).
Податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 були доставлені до центрального рівня Державної податкової служби України та прийняті системою, однак їх реєстрація зупинена на підставі підпункту 201.16статті201 ПК України, оскільки податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. Підставою для зупинення реєстрації згідно квитанцій (том 1 а.с.28, 228, том 2 а.с.105), було наступне: невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД. У квитанціях запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Позивач на підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, 12.07.2018 та 16.07.2018 в електронному вигляді подав Луцькій ОДПІ копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 (т.1 а.с.29-30,229-230, том 2 а.с.106-107).
Комісією ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про реєстрацію податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 в ЄРПН (том 1 а.с.214, том 2 а.с.91,142).
Комісія Державної фіскальної служби України прийняла рішення від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 в ЄРПН відповідно з підстави ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; ненадання платником податку копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (т.1, а.с.215, т 2 а.с.92,143).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно допункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29/12/2010 року (з наступними змінами та доповненнями, надалі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2017 року №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право субєкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 визначений перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (надалі - Критерії):
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту201.16статті201 ПК України(в редакції, чинній на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. За правилами підпункт 201.16.3 цього пункту України (в редакції, чинній на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних) письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, 01.01.2018 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" №2245-VIII від 07.12.2017. Вказаним Законом, пункт 201.16. Податкового кодексу України викладено в новій редакції, за якою: "Реєстрація податкової накладної//розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №117 від 21.02.2018 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (надалі Постанова КМУ №117).
Пунктом 2 вказаної Постанови передбачено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 рокузупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України №2245-VIII від07.12.2017та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
За правилами пунктів 18-20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з пунктом 21 вказаного Порядку підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку (зазначена у квитанції про зупинення пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі);
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що у порядку визначеному Постановою №117, позивач на підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, 12.07.2018 та 16.07.2018 подав до Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області пояснення і копії документів щодо здійснення господарських операцій по податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 (т.3, а.с.130-132).
Як вбачається з наданих пояснень ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН, основними видами діяльності товариства є: 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом, подібними продуктами; 46.90 - не спеціалізована оптова торгівля; 73.20 дослідження конюктури ринку. Середньооблікова кількість штатних працівників товариства становить 61 особа. Офісні та виробничі (торгівельні, складські тощо) приміщення, що використовувались підприємством для здійснення своєї фінансово-господарської діяльності є орендованими у наступних субєктів господарювання: ТзОВ «УВК Україна» згідно договору суборенди нежитлового приміщення від 22.03.2017; ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» згідно договору №3/2017/04 від 03.04.2017; ТзОВ «ОСОБА_3 Компані» згідно договору №2017/04/03 від 03.04.2017; ТзОВ «Укрлогістика» згідно договору №17 від 01.05.2017. З метою логістичної оптимізації процесів повязаних із придбанням супутніх товарів ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН здійснює централізовану закупку товарів в асортименті у постачальників для забезпечення товарним асортиментом всієї мережі АЗК WOG, а також здійснює оптову торгівлю на інші мережі та підприємства. Зберігання та транспортування придбаних ТМЦ здійснюється на підставі укладених із ТзОВ «УВК Україна» договору про надання комплексних логістичних послуг № 01/04-17 від 01.04.2017 та із ТзОВ «Укрлогістика» договору про надання логістичних послуг №53/01-05-17 від 01.05.2017. ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН з ТОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» було укладено договір поставки №3/04 від 03.04.2017, відповідно до якого постачальник здійснив поставку товару в асортименті. Для підтвердження здійснення господарських операцій по податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 надано договори, картки рахунку по взаєморозрахунках із контрагентами, банківські виписки, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні та податкові накладні (том 3 а.с.66-68).
Крім того, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН з метою забезпечення товарним асортиментом всієї мережі АЗК WOG здійснювало централізовану закупку товарів в асортименті у наступних постачальників: ТОВ «Джи Еф Сі» (договір поставки №ЦП-07 від 20.04.2017), ТОВ «ТД Гурмандіз» (договір поставки №ЦД-105 від 01.04.2017), ТОВ «Айс Запоріжжя» (договір поставки №ЦП-02 від 14.04.2017), ТОВ «Торговий Дім «Салма-Трейд» (договір поставки №ЦД-062 від 01.04.2017), ТОВ «Торговий Дім «Азіатський міст» (договір поставки №ЦП-01 від 18.07.2017), ТОВ «Асканія-Пак» (договір поставки №ЦП-03 від 28.03.2017), ТОВ «ВІК-А» (договір поставки №ЦД-015 від 01.04.2017), ТОВ «СНГ ГРУП» (договір поставки №ЦД-083 від 01.04.2017), ТОВ «Смачні продукти» (договір поставки №ЦД-172 від 29.08.2017), ТОВ «Європак Плюс» (договір поставки №ЦП-09 від 14.04.2017), що підтверджується також видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, банківськими виписками, посвідченнями якості, свідоцтвами про якість (том 2 а.с.151-252, том 3 а.с.1-46).
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Таким чином, після складання позивачем актів приймання-передачі товарів та видаткових накладних по постачанню товарів в асортименті у позивача виникло визначене законом право на складання податкових накладнихвід 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244.
Суд звертає увагу на ту обставину, що комісією ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийняті рішення про реєстрацію податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 в ЄРПН (том 1 а.с.214, том 2 а.с.91,142).
Однак, Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
З наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що рішеннями Комісії ДФС України від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714 відмовлено позивачу у реєстрації податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 в ЄРПН з підстави: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; ненадання платником податку копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспортів якості, сертифікатів відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (т.1, а.с.215, т 2 а.с.92,143).
Проте, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, а саме, актами приймання-передачі товарів в асортименті, видатковими накладними, податковими накладними, банківськими виписками, які безпосередньо вказують на здійснення господарської діяльності ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН в межах укладеного договору поставки між ТОВ "ВОГ РІТЕЙЛ" та ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН №3/04 від 03.04.2017, під час виконання якого позивачем і були складені податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244.
Одночасно, суд акцентує увагу на тому, що оскаржувані рішення Комісії ДФС України формально містять підставу для їх прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №117, а саме: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, водночас, у зазначених рішеннях не зазначено, якими мотивами керувалася Комісія ДФС України, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію спірних податкових накладних.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги підпункту 201.16.1 пункту 201 статті 201 ПК України, оскільки в квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних чітко не вказано, на підставі якого саме критерію оцінки ступеня ризиків було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 в ЄРПН, та не зазначено, які саме копії документів (за вичерпним переліком) пропонується надати позивачу, які були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У свою чергу, подані позивачем копії документів до ГУ ДФС у Волинській області, підтверджують реальність здійснення господарських операцій, по яких складено податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття Комісією ДФС України рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази, що містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, підтверджують відповідність суті укладеного позивачем правочину змісту фактичної господарської операції та відповідають вимогам чинного законодавства України до спірних правовідносин, а відтак податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до приписів частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних прийнято необґрунтовано з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у них мотивів їх прийняття, відтак, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення підлягає до задоволення.
Щодо позовних вимог про зобовязання Державної фіскальної служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244, що складені ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Відповідно до пункту 28 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
протягом пяти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень;
протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку №1246податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244, подані позивачем копії документів підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складені зазначені податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних. Відтак, позовна вимога про зобовязання ДФС України зареєструвати в ЄРПН подані ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227, від 23.11.2017 №244 є обґрунтованою, а також заявленим способом захисту гарантується ефективне відновлення права позивача, порушеного оскаржуваними рішеннями та підлягає до задоволення.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у загальному розмірі 5 286,00 грн. сплачений ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН при поданні позову до суду відповідно до платіжного доручення від 31.10.2018 №12119, підлягає стягненню на користь ТОВ ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН з Державної фіскальної служби України за рахунок бюджетних асигнувань (т.1, а.с.2).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.07.2018 №848141/41048714, №848143/41048714 та від 24.07.2018 №851264/41048714
Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН податкові накладні від 17.11.2017 №224, від 19.11.2017 №227 та від 23.11.2017 №244.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, код ЄДРПОУ 41048714) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 5 286,00 грн. (пять тисяч двісті вісімдесят шість гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 26 грудня 2018 року.
ОСОБА_4 Димарчук