Рішення № 78833684, 21.12.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
760/24110/17
Номер документу
78833684
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2-а/760/598/18

Справа №760/24110/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді - Кушнір С.І.,

за участю секретаря - Гаєвської С.В.,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 07.11.2017 р. звернувся до суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому з урахуванням поданих 14.12.2018 р. доповнень до адміністративного позову, просив:

визнати бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві протиправною щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01 січня 2016 р., відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату недоплаченої йому пенсії з 01 січня 2016 р. згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268», без обмеження граничного розміру;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві виплатити йому зазначену суму єдиним платежем, в 10-денний термін з моменту набрання рішення суду законної сили;

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві всі судові витрати понесені по справі;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві подати до суду у десятиденний термін (строк) з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 свої вимоги обґрунтовує тим, що з 01 квітня 2005 р. він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві (пенсія призначена управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України) та одержує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до п. а ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ.

Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268», призначена йому раніше пенсія підлягає перерахуванню та сплаті, починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру.

Про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції, Міністерство внутрішніх справ України повідомило Міністерство соціальної політики України (лист МВС від 03.02.2017 р. № 1545/05/22-2017).

Отже, як зазначає позивач, Міністерство внутрішніх справ України виконало вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, повідомивши про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, і щодо нього, оскільки входить до групи осіб зазначеної категорії. Порушення пенсійних прав відносно нього з боку МВС України - відсутні.

Оскільки ГУ ПФУ в м. Києві без діяло, то 28.08.2017 р. він вимушений був звернутися з заявою до зазначеного фонду про прийняття рішення про перерахунок та сплату йому пенсії, заборгованості по пенсії, а також просив повідомити суму пенсії після перерахування.

13.09.2017 р. від ГУ ПФУ в м. Києві він отримав відповідь за №81641/03/6-1843, де повідомлено про отримання з управління МВС України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Крім того, повідомлено про те, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Таким чином, позивач вважає, що ГУ ПФУ в м. Києві йому відмовлено в перерахунку та виплаті пенсії.

Позивач не погоджується з відмовою у перерахунку та виплаті пенсії, вважає її незаконною, а такі дії відповідача безпідставними, протиправними та такими, що порушують його конституційні права на пенсійне забезпечення, а тому змушений звернутися з позовом до суду.

Ухвалою суду від 22.01.2018 р., було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, перерахування та виплата пенсії.

Ухвалою суду від 30.07.2018 р., справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, перерахування та виплата пенсії - призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 05.12.2018 р., занесеної до журналу судовго засідання, проведено заміну відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).

Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити, посилаючись на підстави та обставини, викладені в позовній заяві, та надані докази.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, надала суду відзив на позовну заяву, повністю підтриманий в судовому засіданні.

Суд, заслухавши пояснення позивача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, приходить до наступного висновку.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-XІІ, про що свідчить копія пенсійного посвідчення НОМЕР_2, серія НОМЕР_1, виданого 14.04.2005 р. МВС України.

В серпні 2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з заявою про здійснення перерахунку пенсії та виплати недоплаченої пенсії з 01.01.2016 р., згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. №268». Крім того, просив повідомити види (посадовий оклад, звання та інше) і суму грошового забезпечення, взяті для перерахунку пенсії, а також суму призначеної пенсії.

Листом від 13.09.2017 р. за №21641/03/6-1843, ГУПФУ в м. Києві повідомило, що ним у терміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у м. Києві направлено списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, оскільки МВС України листом від 22.03.2017 р. № 4019/02/22-2017 повідомило ПФУ, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 р. на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Визначена додатком 1 до Порядку інформація стосовно позивача також була включена до списків.

Довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача надійшла до управління 27.06.2017 р. за № 12477/04. Відповідно до наданої довідки, до грошового забезпечення враховано: оклад за посадою - 2900,00 грн.; оклад за військове звання - 2200,00 грн.; відсоткова надбавка за стаж служби 50% - 2550,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 290,00 грн.; премію 67,08% - 5326,15 грн. Разом 13266,15 грн.

Одночасно повідомлено, що відповідно до ст. 8 Закону виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Питання перерахунку та виплати перерахованої пенсії з розміру грошового забезпечення, встановленого на 01.01.2016 р. буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

А статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) (набрала чинності 02 грудня 2015 року) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).

За приписами пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Як зазначено в абзаці 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначені доводи не суперечать вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Отже, зважаючи на вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивачу, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, то позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Так, Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Судом встановлено, що позивач отримав від ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 р. №22/6-4982, проте перерахунок та виплата пенсії йому здійснені не були з підстав відсутності асигнувань з Державного бюджету. Про це в своєму листі від 13.09.2017 р. за №21641/03/6-1843 повідомило ГУПФУ в м. Києві.

Між тим, Верховний Суд у вищезазначеній зразковій справі не надавав оцінку порядку виплати перерахованої пенсії, тоді як змінилося саме правове регулювання цього питання після прийняття Верховним Судом зазначеного вище рішення.

У своєму відзиві на позову заяву представник відповідача послався на те, що 08.02.2017 р. Пенсійним фондом України в м. Києві було отримано лист Міністерства внутрішніх справ України від 03.02.2017 р. №1461/05/22-2017, однак у відповідності до його змісту інформація, яка дозволяла органам Пенсійного фонду України належно реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсій, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45, була відсутня.

У зв'язку з чим 14.02.2017 р. Пенсійний фонд України звернувся з листом № 4133/02- 23 до Міністерства внутрішніх справ України з приводу роз'яснення: до яких саме уповноважених структурних підрозділів необхідно подавати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; чи затверджена Міністерством внутрішніх справ України схема прирівняння посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до посад в Національній поліції; який саме нормативно-правовий акт Міністерство внутрішніх справ України вважає підставою для проведення перерахунку пенсій, оскільки від цього залежить на яку саме дату необхідно сформувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.03.2017 р. за № 4019/02/22- 2017, який Пенсійний фонд України отримав 28.03.2017 р., надав необхідну інформацію яка запитувалася у листі від 14.02.2017 р. № 4133/02-23.

На виконання абз. 2 п. 2 Порядку № 45, Пенсійний фонд України 28.03.2017 р. повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготовки та надання списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Після отримання інформації від Пенсійного фонду України головні управління розпочали роботу щодо формування списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії. Вказані списки направлялися до органів Міністерства внутрішніх справ України.

ГУ ПФУ в м. Києві на виконання листа Пенсійного фонду України були вчинені всі необхідні дії направлені на отримання інформації та даних для перерахунку пенсій згідно Закону № 2262, Закону № 900 та Постанови № 988.

Статтею 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України повинно було здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету України, що потребувало внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Пенсійний фонд України звернувся листами від 28.03.2017 р. № 9494/02-23 та від 22.06.2017 р. № 19922/02-23 до Міністерства соціальної політики України як головного розпорядника бюджетних коштів щодо необхідності повідомлення Міністерства фінансів України про виділення додаткових асигнувань для забезпечення перерахунку пенсій. Кошти, необхідні для перерахунку та виплати пенсій особам з числа колишніх працівників міліції, до цього часу з Державного бюджету України не виділені.

В березні 2018 р. на адресу Пенсійного фонду України надійшов лист від Міністерства внутрішніх справ України (вих. № 2900/05/22-2018 від 28.02.2018 р.) про неактуальність інформації у довідках про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», для проведення перерахунку пенсій.

Після отримання вказаного листа Головні управління Пенсійного фонду України припинили роботу направлену на здійснення перерахунку пенсії по старим довідкам з березня місяця 2018 року та почали здійснювати перерахунок по довідкам, які направлялися Міністерством внутрішніх справ України на їх адреси вже після 28.02.2018 р.

Так, 24.02.2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).

Зазначеною постановою було внесено зміни до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, абзацом першим пункту 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.

Суд приймає до уваги ту обставину, що постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 р. у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.

На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року по справі №818/1076/18, зазначивши, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

За змістом частини першої статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII, акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Крім того, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України у постанові № 103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019 року, а тому вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою Уряду, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Разом з тим, суд зауважує, що оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував, а навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії, змінивши механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

З листа ГУПФУ в м. Києві, наданого позивачем в судовому засіданні вбачається, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію позивача було перераховано з 01 січня 2016 р. на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 р., виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 14786,66 грн., в тому числі: оклад за посадою - 2900,00 грн., оклад за спеціальним званням 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 2550,00 грн., щомісячні додаткові види грошового забезпечення - 290,00 грн., премія за січень 2016р. - 6846,66 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Розмір перерахованої пенсію позивача з 01.01.2018 р. складає 10350,66 грн.

В квітні місця позивач отримав суму підвищення в розмірі 22789,96 грн. за період з січня по квітень 2018 р.

Сума перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. становить 136739,76 грн.

Ця сума буде виплачуватись в такому порядку:

з 01 січня 2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно виплачується 50% місячного розміру підвищення пенсії (складає - 2848,75 грн.); з 01 січня 2020 р. до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100% місячного розміру підвищення пенсії (складає - 5697,49 грн.).

У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачу, а тому на даний час відсутні підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення перерахунку пенсії та про зобов'язання провести перерахунок пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що Постановою № 103 визначено обов'язок відповідача проводити виплату перерахованих пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному Постановою № 103 з 01.01.2019 року, про що було повідомлено позивача листом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд не може задовольняти вимоги на майбутнє, а на даний час права позивача щодо виплати пенсії не порушені, оскільки заборгованість, що виникла за період з 1 січня 2016 року - 31 грудня 2017 року, буде виплачуватись у порядку, встановленому абзацами третім-четвертим пункту 3 Постанови № 103, тобто починаючи з 01 січня 2019 року, а тому суд приходить до висновку про передчасність даного позову в цій частині.

Як встановлено судом, у квітні 2018 р. ГУ ПФУ в м. Києві, з урахуванням вимог статті 63 Закону №2262- XII та Постанови № 988 здійснило перерахунок пенсії позивача та її виплату за період з 01 січня 2018 по квітень 2018 року, про що свідчить наданий суду перерахунок пенсії.

У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що ГУ ПФУ в м. Києві було проведено належний перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262 з урахуванням довідки виданої належним чином уповноваженим органом та вчинені всі належні дії з дотриманням чинного на момент розгляду справи законодавства, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103, ст.ст. 2, 6, 9, 17-19, 72, 77, 159-163, 241, 244, 246, 255, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Кушнір