Постанова № 78825938, 21.12.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
359/10545/18
Номер документу
78825938
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 359/10545/18

Провадження № 3/359/4024/2018

Протокол № 0856/12500/18

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2018 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., розглянув за участю представника митниці Ясінської О.Я., за участю представника за договором особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Устюгова А.Ю., адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 (зі слів пасажира ІНФОРМАЦІЯ_1); місце народження: Ліванська республіка, м. Саіда, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1; працюючого: власником компанії «Feras Naffaa», Ліванська республіка, паспорт громадянина Ліванської республіки НОМЕР_1, виданий 31.01.2018 р., орган, що видав GDGS,

в с т а н о в и в :

20.11.2018 року о 22 год. 55 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, який прилетів літаком авіакомпанії «Bravo» з Ліванської республіки, м. Бейрут, рейсом № 202, своїми діями він обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

«Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Перетин пасажиром «зеленої лінії», згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний») для проходження митного контролю.

На підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянину Ліванської Республіки ОСОБА_2, було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2 відповів, що він має 15 000 доларів США. Після цього громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де ним була видана готівка в розмірі: 15 000 доларів США, що знаходилась в одному з відділень сумки пасажира (ручна поклажа).

Зі слів громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 вся готівка належить йому особисто.

Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10000 Євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми громадянину Ліванської Республіки ОСОБА_2 було пропущено 11 400 доларів США (еквівалент 9 976 євро згідно курсу НБУ станом на 20.11.2018). За протоколом про порушення митних правил вилучено 3 600 доларів США.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «зеленої лінії» для отримання довідкової інформації в інформаційній зоні та роз'яснення митних правил та порядку використання двоканальної системи до інспектора митниці не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2 під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Ліванської Республіки ОСОБА_2, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню у повному обсязі відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р., та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв'язку з цим інспектором митниці 20.11.2018 року на місці виявлення правопорушення в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», складений протокол про порушення митних правил №0856/12500/18.

На підставі ст. 511 МК України за протоколом №0856/12500/18 вилучено: долари США за курсом НБУ на 20.11.18 за 100 доларів США - 2776-4829 грн., кількістю 3 600 доларів США, вартістю 99 953 грн. 38 коп.

В якості забезпечення рахунка штрафу у громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, відповідно до протоколу про порушення митних правил №0856/12500/18 від 20.11.2018 року, вилучено кошти у сумі 1700 грн. 00 коп.

Підстав для перенесення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки судом не встановлено.

У судове засідання громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі. Клопотань про відкладення розгляду справи та заперечень по справі до суду не надходило. Разом з цим до суду забезпечив явку свого представника за договором. У зв'язку з чим, відповідно до вимог чинного законодавства, суддя прийшов до висновку про можливість розгляду справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та за участю його представника за договором.

Представник за договором особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Устюгов А.Ю., у судовому засіданні надав наступні пояснення, так громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, визнає вину у вчиненому правопорушенні в повному обсязі та наміру приховувати розмір вилученої працівниками митниці валюти у громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 не було, оскільки на запитання інспектора митниці він відразу відповів про наявність у нього готівки та пояснення у протоколі особи, що притягується до відповідальності, відповідно до яких зауважень до протоколу немає. Також щиро розкаюється у вчиненому. Порушення митних правил він допустив випадково та з необережності, через незнання українського законодавства та оскільки він таку суму грошових коштів провозив вперше. Крім того він перебував у сильному душевному хвилюванні, також був втомлений перельотом. Всі грошові кошти, які він провозив з собою мають легальне походження. При перетині кордону в жодному разі не переслідувалась мета ввезти на територію України незадекларовані кошти, підтвердженням чого є переміщення коштів через кордон без ознак приховування, про що зазначено і у протоколі №0856/12500/18. Конфіскація вилучених коштів поставить його в скрутне матеріальне становище. Представник за договором зазначив, що у інформації, яка розміщена на початку «зеленого коридору», немає відомостей щодо конкретної суми, яку не потрібно письмово декларувати. При обрані даного коридору для проходження громадянин Ліванської Республіки Nafaa Fira, був переконаний, що сума, яку він ввозить на територію України, не досягає встановлених лімітів, перевищення яких вимагає письмового декларування. За матеріалами справи жодних даних, які б давали підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, відсутні. Таким чином єдине діяння, яке вчинив громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації. Шкода, яку зазначений громадянин потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдавав державі іншої шкоди, якби він ввозив гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Адвокат Устюгов А.Ю. наголосив, що готівка як валютні цінності, яка була ввезена на митну територію України громадянином Ліванської Республіки ОСОБА_2, не входить до категорії товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством, обмежена лише конкретна сума. Крім того, зауважив, що вилучена валюта працівниками митниці є його заробітною платою, яка повинна охоронятися державою у встановленому законом порядку. Посилаючись на ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», як джерело права. Положень ч. 1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, просив суд при вирішенні справи врахувати сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини. Таким чином, враховуючи все вищевикладене, просить призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену валюту повернути правопорушнику.

Представник митниці протокол підтримала та зазначила, що громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просила суд застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу та конфіскації вилученої валюти.

Суд заслухавши пояснення представника митниці, представника за договором особи яка притягується до адміністративної відповідальності, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, вважає вину громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 повністю доведеною, виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України передбачено, що канал позначений символами зеленого кольору «зелений коридор», призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України готівки, що перевищує 10 000 євро.

Згідно п. 3 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Згідно Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій.

Кожен громадянин самостійно обирає відповідний канал для проходження митного контролю.

Своїми діями громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2 під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України, громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор» готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню та мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.

17 липня 1997 Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Таким чином, відповідно до доказового права України письмові докази мають подаватися в оригіналі (якщо подано копію письмового доказу, суд в разі необхідності може вимагати подання оригіналу); допускається подання належно засвідчених витягів з письмових доказів або їх огляд на місці, якщо подання цих доказів до суду утруднено. Документи адміністративних і юридичних органів іноземних держав набувають сили письмових доказів за умови їх легалізації тобто офіційного перекладу та засвідчення.

Правопорушення яке вчинив громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, полягало у переміщенні через митний кордон України не задекларованих митному органу коштів в сумі 15000 доларів США, що підлягає обов'язковому декларуванню.

У судовому засіданні представником за договором адвокатом УстюговимА.Ю., не долучено до матеріалів справи та не надано суду жодних документів (доказів) які б свідчили про те, що конфіскація вилучених грошей у громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, є порушенням його права згідно норм Європейської Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод»

Отже, суд бере до уваги відсутність підстав для застосування положень ст. 1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції, оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про виключні обставини справи, а також про покладання на громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 «індивідуального надмірного тягаря», або про те, що конфіскація вилучених у нього грошей, ставить під загрозу його чи його сім'ю гідного людського існування.

Відповідно до п. 10 ч. 2 Конвенції про захист заробітної плати № 95: «Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім`ї».

Будь-які дані, які б свідчили про законне джерело походження, факту легалізації вилученої валюти та документів підтвердження заробітної плати у громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, під час розгляду справи в суді, - не здобуто, а надані пояснення адвоката Устюгова А.Ю., - суд оцінює критично оскільки вони не містять документів підтвердження вищезазначеного та вважає це способом захисту від складеного відносно громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 протоколу про порушення митних правил, з метою уникнення адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ст. 471 МК України, так як його покази в цій частині повністю спростовуються дослідженими судом доказами, які не викликають сумнів у суду та підтверджують вину громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2.

Вина правопорушника громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, окрім його особистого визнання підтверджується: даними протоколу про порушення митних правил №0856/12500/18 від 20.11.2018 року (а.с.2-6); даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил №0856/12500/18 від 20.11.2018 року, згідно якого громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, вину визнав у повному обсязі та на момент складання протоколу про порушення митних правил передбаченого ст. 471 МК України, документів підтвердження походження валюти та заповнення митної декларації не надав (а.с.7-9); даними доповідної записки державного інспектора ВМО №2 м/п «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_4 від 20.11.2018 року (а.с.10-11); даними доповідної записки старшого державного інспектора ВМО №2 м/п «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_5 від 20.11.2018 року (а.с.12); описом предметів про порушення митних правил та копією переліку іноземної валюти, затриманої по протоколу про ПМП (а.с.13-17); копією паспорту громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 (а.с.18); актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №488 (а.с.19).

Разом з тим, суддя звертає увагу, що кожна особа має можливість ознайомитися з митними правилами України на українській та англійській мовах, які розміщені на інформаційних стендах та рідкокристалічних табло в аеропорту ще до перетину «білої лінії», а також ще має можливість звернутися до стійки митної консультації, яка розміщена перед «білою лінією», за роз'ясненнями митних правил України. Крім того, слід зазначити, що на особу, яка перетинає митний кордон України покладений обов'язок митного оформлення будь-яких товарів, що перевищують неоподатковану норму. У випадку неналежного виконання цього обов'язку особа несе персональну відповідальність, згідно законодавства України, незалежно від обставин, які в неї склалися. Таким чином, надані письмові пояснення представника за договором, особи яка притягується до адміністративної відповідальності, адвоката Устюгова А.Ю., щодо вчинення громадянином Ліванської Республіки ОСОБА_2 правопорушення за ст. 471 МК України є необережним, через відсутність інформації, яка розміщена на початку «зеленого коридору», немає відомостей щодо конкретної суми яку не потрібно письмово декларувати та при обрані громадянином Ліванської Республіки ОСОБА_2, коридору для проходження ним «зеленого коридору» був переконаний, що сума яку він ввозив на територію України, не досягає встановлених лімітів, перевищення яких вимагає письмового декларування, не можуть слугувати підставою для визнання особи невинуватою, оскільки відповідальність за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України настає як при умисній, так і необережній формі вини.

Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.

На підставі ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

На підставі зазначених доказів слід дійти висновку про доведеність вини громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, у вчиненні ним порушення митних правил.

Своїми діями громадянин Ліванської Республіки ОСОБА_2, порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення готівки через митний кордон України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.

Зважаючи на викладене, матеріали справи, встановлені судом обставини, визнання вини правопорушником та зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України з громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2 на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення у розмірі 41 грн. 59 коп. (а.с.23).

Крім того, відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352,40 грн.

Керуючись: п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 366, 374, 471, 486 МК України, ст. ст. 23, 33, 40-1 КУпАП України, суддя,-

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (зі слів пасажира ІНФОРМАЦІЯ_1); паспорт громадянина Ліванської республіки НОМЕР_1, виданий 31.01.2018 р., орган, що видав GDGS, у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати стягненню у вигляді накладення адміністративного штрафу у розмірі 100 (ста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) грн. на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).

Вилучену в громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (зі слів пасажира ІНФОРМАЦІЯ_1); паспорт громадянина Ліванської республіки НОМЕР_1, виданий 31.01.2018 р., орган, що видав GDGS, валюту: долари США за курсом НБУ на 20.11.18 за 100 доларів США - 2776-4829 грн., кількістю 3 600 доларів США, вартістю 99 953 грн. 38 коп., відповідно до протоколу про порушення митних правил №0856/12500/18 - конфіскувати в дохід держави України.

Стягнути з громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (зі слів пасажира ІНФОРМАЦІЯ_1); паспорт громадянина Ліванської республіки НОМЕР_1, виданий 31.01.2018 р., орган, що видав GDGS, на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.

Стягнути з громадянина Ліванської Республіки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (зі слів пасажира ІНФОРМАЦІЯ_1); паспорт громадянина Ліванської республіки НОМЕР_1, виданий 31.01.2018 р., орган, що видав GDGS, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 41 грн. 59 коп.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Суддя: Ю.В. Кабанячий

Постанова суду набрала законної сили ____