
Провадження №2-а/760/678/18
В справі № 760/7929/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2018 року Солом"янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого- судді- Лазаренко В.В.
за участю секретаря- Каліщук М.В.
позивача- Вольського В.М.
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити дії,суд
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом і просить зобов»язати відповідача провести індексацію його пенсії відповідно до Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року до лютого 2017 року включно 205, 4%.
Посилається в позові на те, що перебуває на обліку в Правобережному об»єднаному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію.
12 квітня 2017 року він звернувся до відповідача з запитом про проведення йому індексації пенсії, на що відповідач повідомив його про виплату йому індексації з 01 травня 2014 року при нарахуванні пенсії по 28, 47 гр. щомісяця.
Зазначає, що відповідно до ч.1 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, які виплачуються за цим законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст.4 Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення цього закону.
В статті 6 даного Закону зазначено, що у разі виникнення обставин, зазначених у статті 4 закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів, у тому числі, пенсій.
Виходячи з цього, вважає дії відповідача неправомірними і просить задовольнити позов.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
За таких обставин, суд вважає можливим розглядати справу в його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебував на обліку Правобережному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
Постановою Кабінету Міністрів України № 203 від 29 березня 2017 року « Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві» постановлено утворити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, реорганізувавши шляхом злиття Правобережного, Лівобережного, Центрального об»єднаних Управлінь Пенсійного фонду України в м. Києві та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Виходячи з цього, за клопотанням відповідача судом у порядку ст.52 КАС України проведена заміна відповідача в справі на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» / в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 /у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Суд при цьому зважає на те і про це зазначено в статті 6 даного Закону зміну тексту статті 6 в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
З даного правового обґрунтування випливає, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту і попереднє звернення для цього до відповідних органів законом не передбачена.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» єдиною підставою індексації грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотки (після 01.01.2016 року).
З інформації, викладеної в листі Державної служби статистики України №15.2-20/506 ПІ від 21 березня 2017 року індекс інфляції за період із січня 2014 року до лютого 2017 року включно становив 205,4%.
За змістом ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для непрацездатних осіб з 01 січня 2017 року складає 1247, 00 гр., тобто з січня 2017 року індексація пенсії позивача має складати 2561, 30 грн. (1247.00 * 205,4 %).
Згідно з ч. 5 ст. 77 КАС України якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідач, не з?явившись до суду, заперечень проти вимог позивача та викладених ним обставин, не надав, приведені ним твердження не спростував.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами Україн
Крім того, в Рішенні від 28 квітня 2009 року № 9-рп/2009 Конституційний Суд України, вказуючи на недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, що об'єктивно призведе до погіршення становища особи в суспільстві через їх обмеження, зробив концептуальне застереження органам державної влади про те, що невиконання державою своїх зобов'язань призводить до порушення принципів правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави (абзац п'ятий пункту 5 мотивувальної частини).
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, правомірності своїх дій не довів і вимог позивача не спростував.
Керуючись ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.4,6, 10 Закону України Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 2, 72, 77, 78, 242-246, 250, 256КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві / 04053 м. Київ вул. Бульварно-Кудрявська, 16 ЄДРПОУ 42098368 / провести індексацію пенсії ОСОБА_3 / 03151 АДРЕСА_1, ІН НОМЕР_1 / відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по лютий 2017 року включно 205,4%.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складно 22.12.2018.
Суддя : В.В.Лазаренко