ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
24 грудня 2018 року м. Київ № 826/15650/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Чудак О.М., розглянувши позовну заяву Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" до Київського національного університету імені Тараса Шевченка про визнання протиправним та скасування наказу в частині,
встановив:
Міжнародна благодійна організація "Екологія-Право-Людина" звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Міністерства освіти і науки України, в якій висловила прохання:
- визнати протиправними та скасувати окремі положення наказу Київського національного університету імені Тараса Шевченка №414-32 від 31 травня 2010 року "Про створення навчально-наукового центру Інститут біології" за підписом ректора Л.В.Губерського, а саме, скасувати:
пункт 1 в частині слів "до складу якого увійдуть: Канівський природний заповідник";
пункт 4 в частині слів: "вилучити з мережі фінансування та звітності Міністерства освіти і науки України Канівський природний заповідник як окрему юридичну особу відповідно до чинного законодавства";
пункт 5, 6, 7, 8 в повному обсязі;
- визнати бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо незабезпечення організації належного функціонування Канівського природного заповідника як окремої юридичної особи, а саме невжиття дій із недопущення виконання окремих пунктів наказу Київського національного університету імені Тараса Шевченка №414-32 від 31 травня 2010 року (пункту 1 в частині включення Канівського природного заповідника у склад Інституту біології; пункту 4 в частині вилучення з мережі фінансування та звітності Міністерства освіти і науки України Канівський природний заповідник як окрему юридичну особу відповідно до чинного законодавства"; пунктів 4, 5, 6, 7, 8 в повному обсязі) та недопущення оформлення права постійного користування земельними ділянками Канівського природного заповідника на Київський національний університет імені Тараса Шевченка), - протиправною;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України забезпечити організацію належного функціонування Канівського природного заповідника як окремої юридичної особи, а саме вжити заходи, якими забезпечити: включення Канівського природного заповідника в мережу фінансування та звітності Міністерства освіти і науки України; відновлення штатного розпису Канівського природного заповідника, який існував до моменту прийняття наказу Київського національного університету імені Тараса Шевченка №414-32 від 31 травня 2010 року; передачу із балансу Київського національного університету імені Тараса Шевченка на баланс Канівського природного заповідника всі основні засоби, інші матеріальні та нематеріальні активи Канівського природного заповідника; перереєстрацію транспортних засобів з Київського національного університету імені Тараса Шевченка на Канівський природний заповідник; відкриття рахунків Канівського природного заповідника в органах Державного казначейства; оформлення права постійного користування земельними ділянками Канівського природного заповідника на Канівський природний заповідник;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України звернутися до відповідного суб'єкта державної реєстрації юридичних осіб із заявою про внесення змін до Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме:
виключити Університет із пункту, яким передбачено Університет в якості центрального чи місцевого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить Канівський природний заповідник;
виключити Університет із пункту засновників (учасників) Канівського природного заповідника;
внести інформацію про Міністерство освіти і науки України як орган управління та засновника Канівського природного заповідника;
змінити назву із "Канівський природний заповідник Київського національного університету імені Тараса Шевченка" на "Канівський природний заповідник".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2018 року позовну заяву Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення її недоліків шляхом надання суду документа про сплату судового збору у сумі 5286 грн та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення такого строку.
На виконання вимог ухвали суду представником позивача суду засобами поштового зв'язку направлено заяву про поновлення строку звернення до суду, заяву про зміну позовних вимог та квитанцію про сплату судового збору у сумі 1762 грн.
В заяві про зміну позовних вимог представник позивача відмовився від двох позовних вимог в частині, що стосується Міністерства освіти і науки України та просив суд розглянути позовну заяву лише в частині вимог, що стосуються Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а саме:
"визнати протиправним та скасувати окремі положення наказу Київського національного університету імені Тараса Шевченка від 31 травня 2010 року №414-32 "Про створення навчально-наукового центру Інститут біології" за підписом ректора Л.В. Губерського, а саме, скасувати:
- пункт 1 в частині слів "до складу якого увійдуть: Канівський природний заповідник";
- пункт 4 в частині слів: "вилучити з мережі фінансування та звітності Міністерства освіти і науки України Канівський природний заповідник як окрему юридичну особу відповідно до чинного законодавства";
- пункт 5, 6, 7, 8 в повному обсязі".
Отже, розглянувши вказані вимоги, суд зазначає, що згідно з пунктами 4, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У свою чергу відповідно до пункту 2 частини першої цієї статті публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Тобто, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом публічно-владних управлінських функцій саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Згідно пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Разом з тим, частиною першою статті 20 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; інші справи у спорах між суб'єктами господарювання.
Як вбачається із заяви про зміну позовних вимог позивачем оскаржується лише частина наказу Київського національного університету імені Тараса Шевченка як навчально-наукового закладу, який не є суб'єктом владних повноважень.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що спір не є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтями 170, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" до Київського національного університету імені Тараса Шевченка про визнання протиправним та скасування наказу в частині, - відмовити.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого господарського суду в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.М. Чудак