Рішення № 78819388, 26.11.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.11.2018
Номер справи
826/3866/18
Номер документу
78819388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 листопада 2018 року № 826/3866/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Кравченку Я.В.

за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1,

від відповідача - Перепелюк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОСТАЧ СЕРВІС 2017" до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0031574001 від 01.12.2017р.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 01.12.2017 № 0031574001.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України № 984 від 22.12.2010, та зазначає про протиправність податкового повідомлення-рішення від 01.12.2017 № 0031574001, оскільки Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві зроблені помилкові висновки, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» здійснює операції з реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку, оскільки операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне не є операціями з реалізації пального. Позивач на підтвердження протиправності висновків контролюючого органу також посилається на індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 30.05.2017 № 11726/6/99-99-15-03-03-15.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Податкового кодексу України та зазначив про правомірність висновків Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» здійснювалась реалізація пального без реєстрації платником акцизного податку. Також відповідач вказав про те, що відповідно до умов договорів, укладених між Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» та його контрагентами, товариство реалізовувало не картки (талони) на пальне, а здійснювало реалізацію підакцизної продукції.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В період з 01.11.2017 по 07.11.2017 Головним управлінням ДФС у м. Києві на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України та у зв'язку із ненаданням у повному обсязі Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» пояснень та їх документальних підтверджень на письмовий запит контролюючого органу від 11.09.2017 № 28127/10/26-15-40-01-24, відповідно до наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 30.10.2017 № 11474 та згідно направлення від 01.11.2017 № 6972/26-15-40-01 проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з підприємствами - контрагентами при придбанні та реалізації підакцизних товарів (нафтопродуктів), виду, обсягу і якості операцій та розрахунків (їх відображення в обліку і звітності) за період з 01.07.2017 по 31.08.2017.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві складено акт від 14.11.2017 № 19/26-15-40-01/41285608, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212, підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 та підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 01.12.2017 № 0031574001, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 12 332 078, 23 грн. за платежем: пальне, код платежу: 14021900.

Як встановлено під час розгляду справи, спірні правовідносини виникли щодо здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» операцій з реалізації пального шляхом видачі смарт-карток та/або талонів на пальне без реєстрації платником акцизного податку.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

За визначенням підпунктів 14.1.4, 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний податок - це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції); підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Згідно з підпунктом 212.1.11 пункту 212.1, підпункту 212.3.1 пункту 212.3 статті 212, пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України платниками податку є особи - суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів. Такі суб'єкти підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку - контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу підакцизних товарів.

Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (абзац другий підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Тому, суб'єкт господарської діяльності, який здійснюватиме будь-які операції, визначені підпунктом 14.1.212 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платником акцизного податку.

Згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Таким чином, особа (платник податку), яка планує здійснювати будь-які операції з пальним на митній території України, які визначені в абзаці другому підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, має до початку здійснення таких операцій зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального та в подальшому.

Пунктом 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України встановлено, що здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.04.2017 між Приватним підприємством «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» укладено договір № 39ОБКТЛ-2455 купівлі-продажу нафтопродуктів, за умовами якого підприємство (як продавець) зобов'язується передати клієнту (як покупцеві) у власність нафтопродукти: а саме: бензин А-95, А-92, Pulls 95 дизель паливо, Pulls Diesel, СПБТ (скраплений газ), а покупець зобов'язується отримувати товар та повністю оплачувати вартість (ціну) товару (пункт 1.1 договору). Пунктом 1.2 договору визначено, що за умовами цього договору підприємство (як зберігач) зобов'язується зберігати придбаний клієнтом у підприємства товар, а клієнт (як поклажодавець) зобов'язується оплатити вартість (ціну) зберігання придбаного ним товару.

27.04.2017 між Приватним підприємством «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» укладено договір №39ОБКПК-4394 купівлі-продажу товарів з використанням паливних карток, за умовами якого продавець зобов'язується передати у власність (поставляти) покупцеві товари (паливно-мастильні матеріали (нафтопродукти), скраплений газ, стиснений природний газ (стиснений газ метан), а також супутні товари, реалізація яких здійснюється на АЗС з використанням паливних карток) та надати послуги з використання паливної картки на АЗС, а покупець зобов'язується приймати товар, послуги та повністю оплачувати їх вартість, в порядку та на умовах, вказаних у цьому договорі та додатках (додаткових угодах) до нього, отримання товарів та послуг покупцем здійснюється через пред'явників ПК.

22.05.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС», як постачальником, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017», як покупцем, укладено договір № ПО1375 поставки партіями з використанням паливних карток, за умовами якого постачальник зобов'язується передати у власність покупця (поставляти) товари (нафтопродукти в асортименті, скраплений газ, а також супутні товари, поставка яких здійснюється з використанням паливних карток), (надавати послуги), а покупець зобов'язується приймати у власність товари (послуги) та оплачувати їх вартість на умовах передбачених даним договором.

24.05.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС», як постачальником, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017», як покупцем, укладено договір № ШО1136, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити покупцю нафтопродукти партіями, а покупець зобов'язується прийняти товар від постачальника та оплатити його вартість на умовах даного договору (пункт 1.1 договору). Пунктом 1.2 договору визначено, що відповідно до умов даного договору постачальник зобов'язується зберігати придбаний покупцем у постачальника товар протягом строку та на умовах, передбачених даним договором.

З аналізу наданих позивачем первинних документів вбачається придбання Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» у Приватного підприємства «ОККО-БІЗНЕС КОНТРАКТ» та Товариства з обмеженою відповідальністю «НАФТОТРЕЙД РЕСУРС» нафтопродуктів: бензину, дизельного палива, зрідженого газу.

В подальшому, придбаний товар Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» реалізовано ТОВ «Грунтур-ЕКС», ТОВ «Метафора Транс», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, ТОВ «Ссвіт-Транс», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4, ПАТ «Нікстром», ТОВ «Флагман Сіфуд», ТОВ «Птахофабрика Поділля», ТОВ «Київська муніципальна служба», Дочірньому підприємству з іноземними інвестиціями «Сантрейд», ТОВ «Агроконд», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ТОВ «НЕБІРУ», ТОВ «Бекас», ТОВ «Управління персоналом», ОСОБА_1, ТОВ «Лагранд Постач», ТОВ «Трансхімтрейд», ДП «Центр технологій «Поліграм», ПП «Перемога Маркет», ПП «Рарітет», ПП «Еврофуд Маркет», ПП «Кондор Маркет», ТОВ «Вельд Україна», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_10, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_11, ТОВ «Торсіон Груп», ТОВ «Альфа-Забава», ТОВ «Укрфорвард», ТОВ «БМА Транс», Представництву «Кандельфіра Істейтс ЛТД», фізичній особі-підприємцю ОСОБА_12, ТОВ «БК «Укрбудмонтаж», ТОВ «Спецбуд-Плюс», ПП «Укрбалтбуд», ПАТ «Укренергомонтаж», ПАТ «Готель Дніпро», ТОВ «Парк Київська Русь», ТОВ «Трест «Магістер», ТОВ «Метафора Транс», ТОВ «Медек Корпорейшн», ТОВ «СанаКліс», ПАТ «Агрохімцентр», ПАТ «Дніпровуд», ТОВ «Юнайтед Крафт Сеіс», ТОВ «Макконікс», ТОВ «Ленкер», ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Володар», ТОВ «Ритон», згідно з укладеними договорами купівлі-продажу.

Судом досліджено залучені до матеріалів справи договори та встановлено, що за умовами типових договорів, Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017», як постачальник, зобов'язується передати у власність покупця нафтопродукти у вигляді бланків - дозволу/карток або з використанням паливних карт/старт-карт на АЗС, а покупець зобов'язується приймати у власність паливно-мастильні матеріали та оплачувати їх вартість.

З аналізу видаткових накладних вбачається реалізація Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» покупцям підакцизного товару, в тому числі шляхом використання бланків-дозволів та карток.

За таких обставин, суд приймає до уваги позицію відповідача, що позивачем фактично здійснені операції з реалізації пального.

З урахуванням наведеного та враховуючи положення Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОСТАЧ СЕРВІС 2017» підлягало реєстрації платником акцизного податку.

При цьому, суд зазначає, що метою здійснення реєстрації платником акцизного податку є контроль за обігом підакцизного товару - пального, та виявлення об'єкта оподаткування акцизним податком, а тому законодавець визначив, що обов'язковій реєстрації підлягають особи (платники податку) лише за однієї умови - такі особи планують здійснювати операції з реалізації пального, інші ж умови (обставини), зокрема такі як фактичне отримання пального і його фізичний відпуск кінцевим споживачам, тобто рух пального через суб'єкта господарювання, наявність АЗС тощо, не є умовами такої реєстрації, такі обставини мають значення для оподаткування акцизним податком.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 815/2461/17.

Щодо посилань позивача на індивідуальну податкову консультацію Державної фіскальної служби України від 30.05.2017 № 11726/6/99-99-15-03-03-15 суд зазначає наступне.

Як вбачається з індивідуальної податкової консультації, товариство зверталося до Державної податкової служби України з метою отримання відповіді на запитання: «Чи потрібно товариству реєструватись платником акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації третім особам бланків дозволів, карток на пальне, смарт-карток (паливних карток)?». У зверненні товариство зазначило, що закуповує бланки дозволів та картки на пальне, смарт-картки (паливні картки) у підприємств, які мають власні паливороздавальні колонки на АЗС (АГЗС) та здійснює перепродаж їх третім особам та вказує, що товариство не здійснює операцій з фізичним отриманням, відпуском (відвантаженням) та транспортуванням пального, не має власних АЗС та місць зберігання пального.

Державною фіскальною службою України повідомлено позивача, що безпосередньо самі операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карток та/або талонів на пальне не є операціями з реалізації пального в розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України. При цьому, в індивідуальній податковій консультації зазначено, що у разі якщо товариство буде здійснювати операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального іншим особам чи здійснювати будь-які інші операції з пальним на митній території України, які перераховані в абзаці другому підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, то до початку здійснення таких операцій воно повинно зареєструватися платником акцизного податку.

Проте, як встановлено під час розгляджу справи, позивачем здійснювалась саме реалізація пального, а не виключно видача смарт-карток та/або талонів на пальне, а тому позивач підлягав реєстрації платником акцизного податку, про що також зазначено в індивідуальній податковій консультації Державної фіскальної служби України від 30.05.2017 № 11726/6/99-99-15-03-03-15.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, відповідно до якого застосовано до позивача штрафні санкції за реалізацію пального без реєстрації платником акцизного податку.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОСТАЧ СЕРВІС 2017" (03057, м. Київ, вул. Нестерова, 3) до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0031574001 від 01.12.2017р. відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст рішення складений 22 грудня 2018 року.