
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/66
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 грудня 2018 року № 826/17358/17
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алмі-Центр"
До Головного управління ДФС у м. Києві
Про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0059131206
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги, заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.12.2017р. № 059131206.
Ухвалою суду від 25.01.2018 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
05.03.2018 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Алмі-Центр" (код 30930769), місцезнаходження:04107. м. Київ, вул. Нагірна, 25-27, зареєстроване в якості юридичної особи 24.05.2000 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Державній податковій інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "Алмі - Центр" за період жовтень-грудень 2015 року, за результатами якої складено акт від 14.11.2017 №18202/26-15-12-06-20/30930769.
Згідно з висновками акту перевірки позивачем несвоєчасно здійснено реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень-грудень 2015 року на суму ПДВ 226829,93 грн., в результаті чого порушено вимоги п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України.
На підставі висновків вказаного акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.12.2017 №0059131206, яким згідно з п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за затримку граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше днів у розмірі 10% від суми 226829,93 грн. у розмірі 22682,99 грн.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Алмі-Центр" - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати.
Позивач зазначає, що відповідно до довідки ДПІ у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 14.08.2015 р. № 136/26-59-28-01-12 "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки достовірності декларування ТОВ "Алмі-Центр" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2015 року" сума ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь ТОВ "Алмі-Центр", становила 37 015, 00 грн.
Відповідно до платіжного доручення № 1575-07 від 16.02.2016 р. на рахунок ТОВ "Алмі-Центр" було повернуто 13 342,00 грн., сума залишку ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь Товариства становить 23 673,00 грн. .
13.12.2017 року Товариством була подана заява до Головного управління ДФС у м. Києві про відрахування суми штрафу відповідно до податкового повідомлення-рішення від 04.12.2017 року № 0059131206 з суми залишку ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь товариства, проте, на момент подачі позову будь-якої відповіді відповідачем надано не було.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України у редакції, яка була чинною на момент проведення перевірки, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Тобто, предметом камеральної перевірки охоплюються питання своєчасності реєстрації податкових накладних. Виявлення контролюючим органом цього порушення не потребує наявності будь-яких документів платника податку або необхідності витребувати такі в останнього, достатніми є дані Єдиного реєстру податкових накладних, дані податкових декларацій та дані системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 року у справі №803/1315/17.
За правилами ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Особливості камеральної перевірки полягають у тому, що для її проведення не потрібен наказ керівника податкового органу або інший спеціальний дозвіл чи направлення, не потрібно згоди платника податків, а також його присутності. Метою камеральної перевірки є виявлення в поданій звітності, інших даних систем електронного адміністрування, зокрема Єдиного реєстру податкових накладних, арифметичних та/або методологічних помилок, або інших відомостей, які призвели до заниження/завищення податкових зобов'язань або свідчать про допущені платником податків порушення термінів, порядку реєстрації податкових накладних, акцизних накладних або про неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності, відповідальність за що передбачена статтями 120, 120-1, 120-2 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Зі змісту наведених норм вбачається, що застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладених можливе у випадку незабезпечення платником податків їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
Судом встановлено, що в діяльності ТОВ "Алмі-Центр" дійсно мали місце порушення строків реєстрації податкових накладних.
Зазначений факт також не заперечується позивачем, проте останній зазначає, що відповідач має здійснити відрахування суми штрафу відповідно до податкового повідомлення-рішення від 04.12.2017 р. № 0059131206 з суми залишку ПДВ, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України на користь ТОВ "Алмі-Центр".
Однак, суд звертає увагу на те, що позивачем заявлено вимогу саме про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.12.2017 року № 0059131206, а не про визначення, з яких джерел має бути сплачена вказана сума.
Тобто, позивачем не наведено підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, і у суду відсутні підстави для висновку про його невідповідність вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.
Якщо нараховане оскаржуваним рішенням податкове зобов'язання може бути погашене шляхом зарахування заборгованості бюджету перед позивачем, це може бути предметом відповідного спілкування з контролюючим органом, чиї дії, свою чергу, можуть бути предметом судового оскарження.
Проте, наявність заборгованості бюджету перед позивачем не є підставою, що унеможливлює винесення щодо нього рішень про нарахування податкових зобов'язань.
Відповідно, з урахуванням викладеного, суд виходить з того, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган діяв правомірно, у межах наданих йому повноважень, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позовних вимог відмовити.
2.Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 24.12.18 р.