Рішення № 78819259, 06.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.12.2018
Номер справи
826/4584/18
Номер документу
78819259
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 грудня 2018 року №826/4584/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., при секретарі судового засідання Ігнатову І.Ю., за участі представників позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2, представника відповідача та третьої особи Шадури А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Київська міська державна адміністрація, про визнання протиправними дій, заборону вчинення дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов ОСОБА_4, (далі - позивач, ОСОБА_4), до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), (далі - відповідач, Департамент земельних ресурсів ВО КМР (КМДА)), третя особа - Київська міська державна адміністрація, (далі - третя особа, КМДА), в якому позивач просив:

- визнати дії відповідача, а саме, дії про вимогу надати документи на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3;

- заборонити відповідачу вимагати від позивача надання документів на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3;

- зобов'язати надати матеріали справи-клопотання К-31379 з архіву позивачу для передачі їх проектанту ОСОБА_6 для подальшого виготовлення технічної документації.

Ухвалою суду від 23 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/4584/18, (далі - справа).

При цьому, згідно поданої позивачем заяви про збільшення позовних вимог, позовні вимоги викладено в наступній редакції:

- визнати протиправними і такими, що не відповідають вимогам закону дії відповідача, а саме, дії про вимогу надати документи на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3;

- заборонити відповідачу вимагати від позивача надання документів на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3;

- зобов'язати відповідача надати матеріали справи-клопотання К-31379 зі свого архіву позивачу для передачі їх проектанту ОСОБА_6 для подальшого виготовлення технічної документації.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач протиправно вимагає від позивача надати документи на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки ним не допущено протиправних дій чи бездіяльності стосовно позивача.

Представник третьої особи зазначив, що вирішення спору залишає на розсуд суду.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що, позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням вх №К-31379 від 12 вересня 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3, орієнтовний розмір 0,10 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.

Як зазначив відповідач, що не заперечувалось позивачем, Департаментом земельних ресурсів ВО КМР (КМДА) розглянуто вищезазначене клопотання та направлено лист від 18 вересня 2017 року №ПНП-0550, яким проінформовано позивача про необхідність долучення до справи-клопотання К-31379 посвідчених в установленому порядку копій правовстановлюючих документів на всі об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці.

Разом з тим, відповідач листами від 05 грудня 2017 року №057021-057/К-3241-10908 та від 10 січня 2018 року №057021-057/К-3677-166 повідомив позивача про те, що на земельній ділянці, на яку зареєстровано справу-клопотання К-31379 розташовано об'єкт нерухомого майна (житловий будинок) за адресою - АДРЕСА_2, який належить фізичній особі (інформація про який внесена до Державного реєстру прав на об'єкти нерухомого майна 19.02.2015 р. №8790283), а також зазначено, що Департамент земельних ресурсів листом від 18.09.2017 р. №ПНП-0550 вже поінформував про необхідність долучення до справи-клопотання К-31379 посвідчених в установленому порядку копій правовстановлюючих документів на всі об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці.

У відповідь на лист відповідача від 10 січня 2018 року №057021-057/К-3677-166 позивач звернувся до Департаменту земельних ресурсів ВО КМР (КМДА) із листом від 13 лютого 2018 року, в якому просив пояснити яке відношення має право власності за іншою адресою до його справи-клопотання, а також повернути матеріали (справу-клопотання К-31379) з архіву до проектанта ОСОБА_6.

За результатами розгляду листа ОСОБА_4 від 13 лютого 2018 року відповідач листом від 07 березня 2018 року №057021-057/К-366-1130 повторно повідомив, що на земельній ділянці, на яку подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 (справа-клопотання К-31379) розташовано об'єкт нерухомого майна (який зареєстровано в реєстрі речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2), зазначено, що Департамент земельних ресурсів листом від 18.09.2017 р. №ПНП-0550 вже поінформував про необхідність долучення до справи-клопотання К-31379 посвідчених в установленому порядку копій правовстановлюючих документів на всі об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці, а також повідомлено, що рішенням Київської міської ради від 09.11.2017 р. №250/3257 земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2 (кадастровий номер НОМЕР_2) передано фізичній особі (яка не є власником об'єкту нерухомого майна, яке зареєстровано в реєстрі речових прав на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2) у приватну власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, (далі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.п. 1.1, 2.1, 3.11 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19 грудня 2002 року №182/342, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Основними завданнями Департаменту є, зокрема, забезпечення виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, проведення земельної реформи, спрямованої на приватизацію земель у межах міста.

Розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок в користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни меж районів у місті в порядку, встановленому законодавством України.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до п.п. 4.1 - 4.3 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року №241/2463, громадяни, зацікавлені в одержанні земельної ділянки у межах міста Києва для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва, подають до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань клопотання про передачу земельної ділянки у власність (в оренду).

У клопотанні про передачу земельної ділянки у власність (в оренду) зазначаються цільове призначення ділянки, орієнтовний розмір і місце розташування земельної ділянки. У клопотанні відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" також зазначається згода громадянина на обробку в ПК "Кадастр" його персональних даних, зазначених у клопотанні та доданих до нього документах.

До клопотання додаються документи, визначені згідно з додатком 2 до цього рішення.

Згідно додатку 2 до рішення Київської міської ради від 20 квітня 2017 року №241/2463, до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки додаються такі документи:

1) графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки в масштабі не менше 1:2000;

2) нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки / частини земельної ділянки, на припинення права користування земельною ділянкою / частиною земельної ділянки, на розірвання договору оренди земельної ділянки, надана у встановленому законом порядку;

3) посвідчені в установленому порядку копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці;

4) копії матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці, засвідчені печаткою та підписом керівника зацікавленої особи (крім державних та комунальних підприємств);

5) копії документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою (за наявності);

6) засвідчені печаткою та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);

7) довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє уповноважена ним особа (у разі якщо клопотання подається представником).

Отже, чинним законодавством передбачено обов'язок додання до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки посвідчених в установленому порядку копій правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на вказаній земельній ділянці.

Як вже зазначалось вище судом, позивач звернувся до Київської міської ради із клопотанням вх №К-31379 від 12 вересня 2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3, орієнтовний розмір 0,10 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.

При цьому, суд вважає протиправною вимогу відповідача до позивача надати документи на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3, оскільки матеріали справи не містять належних та достатніх доказів того, що нерухоме майно за адресою АДРЕСА_2, розташоване на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_3.

Крім того, з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №110021515 від 05 січня 2018 року вбачається, що нерухоме майно за адресою АДРЕСА_2, розташоване на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_2.

При цьому, позовні вимоги в частині заборони відповідачу вимагати від позивача надання документів на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3, не підлягають задоволенню, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав та інтересів особи, а не захист порушених прав та інтересів особи в майбутньому.

Відповідно до п. 4.4 Порядку набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 20 квітня 2017 року №241/2463, у разі надходження до Департаменту земельних ресурсів клопотання фізичної особи, оформленого відповідно до вимог цього Порядку, з секретаріату Київської міської ради таке клопотання невідкладно, не пізніше двох робочих днів, передається до приймальні Київради із земельних питань для реєстрації та підготовки проекту рішення Київської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або проекту рішення Київської міської ради про відмову у наданні такого дозволу.

При цьому, позивачем не доведено, а судом не встановлено, що в межах спірних правовідносин чинним законодавством відповідача зобов'язано надати матеріали справи-клопотання для передачі їх проектанту для подальшого виготовлення технічної документації, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати матеріали справи-клопотання К-31379 з архіву позивачу для передачі їх проектанту ОСОБА_6 для подальшого виготовлення технічної документації є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов ОСОБА_4 до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа - Київська міська державна адміністрація, про визнання протиправними дій, заборону вчинення дій та зобов'язання вчинити певні дії є таким, що підлягає задоволенню частково.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_4 (місце проживання: 03037, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а; код ЄДРПОУ 26199097), третя особа - Київська міська державна адміністрація (місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; код ЄДРПОУ 00022527), про визнання протиправними дій, заборону вчинення дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо вимоги до ОСОБА_4 надати документи на нерухоме майно, що розміщено за адресою АДРЕСА_2, у справу-клопотання К-31379 з приводу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3.

3. Позов в іншій частині залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко

Рішення у повному обсязі складено 14 грудня 2018 року.