
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2018 року м. Київ № 826/1901/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (ОСОБА_1.) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, у якому просила суд:
- зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 29.09.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що трудовий стаж позивача становить 25 років 5 місяців 14 днів, з яких за списком № 1 складає 13 років 2 дні, що підтверджується записами трудової книжки. Проте відповідачем протиправно не враховано до пільгового стажу період роботи у Відкритому акціонерному товаристві «Київхімволокно» (ВАТ «Київхімволокно») з 29.06.1989 по 06.02.1996 та з 19.01.2000 по 10.08.2006. Більше того, позивач вважає протиправним не включенням до пільгового стажу період роботи з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996 за професією «апаратчик вытяжки химико-прядильного цеха шпательного производства в производстве синтетических волокон», оскільки в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, виданої ВАТ «Київхімволокно» від 06.09.2017, зазначена інформація про перебування у цей період позивача у відпустці без збереження заробітної плати. Однак, ОСОБА_1 спростовує таке твердження та вказує, що показаннями свідків, а саме працівників ВАТ «Київхімволокно», підтверджується той факт, що позивач дійсно працювала з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996 повний робочий день зі шкідливими умовами праці, що відноситься до спеціального стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1. У зв'язку із цим, позивач стверджує, що має право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1, що визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В наданому суду відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечував та зазначив, що до пільгового стажу позивача не можуть бути зараховані періоди роботи з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996 у ВАТ «Київхімволокно», оскільки в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, виданої ВАТ «Київхімволокно» від 06.09.2017 № 41, зазначено, що у цей період позивач перебувала у відпустці без збереження заробітної плати. Таким чином, вказаною довідкою підтверджено пільговий стаж позивача за період з 01.08.1991 по 09.09.1994 та з 16.12.1994 по 28.02.1995. В свою чергу, посада оператора крутіння та витягування текстильного цеху капронового виробництва у виробництві штучних та синтетичних волокон не віднесена до Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Таким чином, пільговий стаж, який надає право позивачу для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» становить 3 роки 3 місяці 20 днів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2018 відкрито провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.03.2018 витребувано у ВАТ «Київхімволокно» докази, а саме: довідки на підтвердження віднесення посади ОСОБА_1 до професій, які передбачають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, у періоди роботи з 29.06.1989 по 01.08.1991 та з 19.01.2000 по 10.08.2006; письмові пояснення із зазначенням періодів проведення атестації робочих місць, які передбачають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, в акціонерному товаристві, починаючи з 1999 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.05.2018 змінено відповідача у справі №826/1901/18, а саме Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та потреби заслухати свідка чи експерта, суд за клопотаннями представників сторін, на підставі частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) та частини дев'ятої статті 205 цього ж Кодексу ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.
Так, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач 29.09.2017 звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Однак, листом від 13.12.2017 №10633 відповідач надав відмову на відповідну заяву, яку мотивував тим, що відповідно до поданих позивачем документів та даних персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 22 роки 5 місяців, а пільговий стаж за Списком № 1 - 3 роки 3 місяці 20 днів. Враховуюче зазначене, позивачу розпорядженням від 17.10.2017 № 1297 відмовлено у призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі статтею 13 до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах у жінок.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
45 років - по 31 березня 1970 року включно;
45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Таким чином, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, насамперед, наявність професії чи посади в зазначених списках, та виконання робіт в умовах, передбачених відповідним Списком, протягом повного робочого дня.
Відповідно до наказу Міністерства хімічної промисловості СРСР від 25.04.1975 № 300 Київський комбінат хімічного волокна перетворений на Київське виробниче об'єднання «Хімволокно».
Згідно з наказом Міністерства промисловості України від 10.09.1993 № 201 Київське виробниче об'єднання «Хімволокно» перейменовано на Київське державне виробниче об'єднання «Хімволокно».
Наказом Міністерства промисловості України від 30.12.1994 № 402 Київське державне виробниче об'єднання «Хімволокно» перейменовано на Відкрите акціонерне товариство «Київхімволокно».
З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що в період 01.09.1988 по 28.06.1989 позивач навчалася в СПТУ №36 м. Києва та отримала диплом №179131.
29.06.1989 ОСОБА_1 зарахована на посаду оператора крутіння і витягування четвертого розряду цеху гарячої витяжки і гофрування шпательного виробництва Київського виробничого об'єднання «Хімволокно», на якій працювала до 31.07.1991.
З 01.08.1991 переведена на посаду апаратчика витяжки четвертого розряду хіміко-прядильного цеху шпательного виробництва, яку обіймала по 06.02.1996.
З 19.01.2000 по 10.08.2006 працювала оператором крутіння та витягування четвертого розряду текстильного цеху капронового виробництва (з подальшою реорганізацією такого цеху, що відображено записами в трудовій книжці позивача).
Таким чином, на посаді апаратчика витяжки четвертого розряду хіміко-прядильного цеху шпательного виробництва (в подальшому капронового виробництва) позивач працювала у період з 01.08.1991 по 06.02.1996.
Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
За правилами пунктів 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок від 12.08.1993 № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (п. 1). У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи: розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (п.20).
Відповідно до пункту 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, зазначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи особи.
Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників.
Згідно з пунктом 4 вказаного Порядку атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, затверджується наказом по підприємству.
Отже, після 21.08.1992 стаж пільгової роботи підтверджується результатами атестації робочих місць за умовами праці.
З матеріалів справи вбачається, що Київським виробничим об'єднанням «Хімволокно» видано наказ від 31.05.1994 № 124к/63 «Про підтвердження права працівників об'єднання на пільгове пенсійне забезпечення».
Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110, згідно до пункту 2.14 якої у графі 3 розділу «Відомості про роботу» у графі 3 пишеться: Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу, підрозділу, на дільницю, виробництво, із зазначенням його конкретного найменування, а також роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії або посади на яку прийнятий працівник, виконуються для робітників та службовців відповідно до найменування професій і посад, зазначених у «Класифікаторі професій». Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Отже, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Як вбачається із записів трудової книжки позивача, вони не містять відомості щодо характеру роботи позивача на виробництві з посилання найменування Списку виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження пільгового стажу пенсійному органу надано довідку ВАТ «Київхімволокно» від 06.09.2017 № 41 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». В якій зазначено, що ОСОБА_2 працювала повний робочий день і повний робочий тиждень на ВАТ «Київхімволокно» за період з 01.08.1991 по 06.02.1996 за професією: «апаратчик вытяжки химико-прядильного цеха шпательного производства в производстве синтетических волокон», посада передбачена Списком № 1 розділом ХVІ позиції 11600000-17541 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.01994 № 162 у виробництві штучних та синтетичних волокон. З 01.03.1993 Шпательне виробництво перейменоване в капронове, у виробництві синтетичних волокон (наказ № 113к/36 від 26.02.1993) без змін умов праці та технологічного процесу. Атестація робочих місць за умовами праці вперше проведена на підприємстві згідно з наказом № 124к/63 від 31.05.1994. Крім того, зазначено, що у період з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996 знаходилася у відпустці без збереження заробітної плати. За період роботи з 01.08.1991 по 09.09.1994 та з 16.12.1994 по 28.02.1995 пільговий стаж складає 3 роки 3 місяці 20 днів.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Враховуючи, що позивач з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996 знаходилася у відпустці без збереження заробітної плати відповідачем правомірно не зараховано цей період до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
Щодо посилання позивача, стосовно врахування показань свідків про те, що в період зазначений в уточнюючий довідці ВАТ «Київхімволокно», а саме з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996, ОСОБА_1 не перебувала у відпустці без збереження заробітної плати, а виконувала роботу зі шкідливими умовами праці, суд зазначає наступне.
Пунктом 18 Порядку №637 встановлено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку (тобто з причин стихійного лиха), трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника. Зазначена норма не містить обмежень щодо підтвердження показами свідків пільгового стажу.
З пункту 2 вищевказаного Порядку вбачається, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Тобто, показами свідків може підтверджуватися трудовий стаж в разі відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин.
Таким чином, суд відхиляє спростування позивачем факту перебування у період з 10.09.1994 по 15.12.1994 та з 01.03.1995 по 06.02.1996, у відпустці без збереження заробітної плати на підставі показань свідків, як неналежний спосіб доказування.
Окрім того, як було зазначене вище, у період з 29.06.1989 по 31.07.1991, а також з 19.01.2000 по 10.08.2006 позивач працювала оператором крутіння та витягання четвертого розряду текстильного цеху капронового виробництва (з подальшими реорганізаціями цеху) ВАТ «Київхімволокно».
Зазначена робота віднесена до робіт із шкідливими умовами праці.
Так, пунктом «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 про затвердження «Списку текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за віком після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років» право на пільгову пенсію мають працівниці, які працювали в текстильних цехах (дільниці, відділення) у виробництвах штучного та синтетичного волокна за професією оператора крутильного обладнання, оператори крутіння та витягування.
Таким чином, призначення пільгової пенсії за віком за посадою оператор крутіння та витягування четвертого розряду здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 та пунктом «є» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за наявності відповідних підстав, зокрема, досягнення відповідного віку і наявності спеціального трудового стажу.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Однак, достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивач суду не надала.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 КАС України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Суддя О.М. Чудак